REKLAMA

Wola

inwestycje »

 

Nowe życie "Norblina". Luksusowe kino i stare maszyny

  11 grudnia 2017

alt='Nowe życie "Norblina". Luksusowe kino i stare maszyny'
źródło: materiały prasowe

Na Woli startuje kolejna wielka inwestycja, która zmieni krajobraz dzielnicy.

REKLAMA

Niszczejąca od lat fabryka na rogu Żelaznej i Prostej powstała w połowie XIX wieku i pierwotnie zajmowała się platerowaniem, czyli nakładaniem powłok ochronnych na wyroby metalowe. Zakład działający pod szyldem "Bracia Buch", a następnie "Norblin, Bracia Buch i T. Werner" był jednym z największych przedsiębiorstw w ówczesnej Polsce. Malarze i metalowcy. Saga rodu Norblinów Malarze i metalowcy. Saga rodu Norblinów
Starsi warszawiacy wciąż kojarzą teren na rogu Żelaznej i Prostej jako "Norblin". Nazwisko to było w mieście znane przez trzy stulecia.
Podczas II wojny światowej "Norblin" został częściowo zniszczony, a następnie upaństwowiony przez komunistów i odbudowany jako "Walcownia Metali Warszawa". W latach 80. zakład zamknięto.

Od tego czasu część zabudowań została rozebrana, m.in. w związku z przebudową Prostej. W ostatnich latach na terenie dawnej fabryki działał m.in. teatr i bazar z żywnością ekologiczną. Teraz firma Capital Park przekształci "Norblina" w wielki kompleks biurowo-handlowo-rozrywkowy.

Maszyny w roli rzeźb

Wpisane do rejestru zabytków obiekty będą wyremontowane, przy czym na jednej z dawnych hal zostanie przeprowadzona nietypowa operacja: budynek zostanie odcięty od fundamentów i odstawiony na bok na czas budowy parkingu podziemnego, po czym wróci na swoje miejsce. Pomiędzy starymi zabudowaniami powstanie brukowana uliczka tylko dla pieszych.

Zachowanych zostanie także ponad 40 zabytkowych maszyn, z których część pochodzi jeszcze sprzed I wojny światowej. Niektóre z nich będą eksponowane we wnętrzu, pozostałe - na świeżym powietrzu, jako swego rodzaju rzeźby. Na terenie kompleksu powstanie też niewielkie muzeum, poświęcone historii fabryki. Na potrzeby upamiętnienia dawnego "Norblina" Capital Park kupił m.in. kolekcję platerów.

Kup bilet

Kolejne centrum dzielnicy?

Teren dawnej fabryki zostanie uzupełniony nową zabudową, dochodzącą do dziewięciu pięter. W sumie w kompleksie znajdzie się 40 tys. m2 biur i 24 tys. m2 sklepów oraz parking podziemny na niemal 900 samochodów. Znajdzie się także miejsce dla automatycznego parkingu na 200 rowerów.

W części handlowo-rozrywkowej kompleksu powstanie m.in. market, teatr i BioBazar, a na 9. piętrze restauracja z tarasem. Inwestor zapowiada także otwarcie luksusowego kina o nieznanym jeszcze w Polsce standardzie.

Obecnie na placu budowy trwa zabezpieczanie zabytków. Na luty zaplanowano początek prac nad fundamentami, które będą sięgać aż 32 m w głąb ziemi. Budowa zakończy się najwcześniej w październiku 2020 roku.

(dg)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

City Break
City Break