REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komunikacja

Kłopotliwe buspasy na Modlińskiej. Zlikwidujemy je!
REKLAMA

REKLAMA

Kłopotliwe buspasy na Modlińskiej. Zlikwidujemy je!

Buspasy to rozwiązanie przez jednych wychwalane pod niebiosa, przez innych zaś znienawidzone i wywołujące jedynie agresję. Pół biedy, gdy buspas został zaplanowany "z głową" i uzupełnia się z pozostałymi pasami ruchu. Na złą sławę buspasów pracują szczególnie te, które ktoś zaplanował w oderwaniu od rzeczywistości i które wprowadzają więcej zamieszania niż ułatwień - jak dwa ich odcinki na Modlińskiej.

REKLAMA
REKLAMA
Pierwszy pomiędzy Światowida a zjazdem na most Północny, drugi od ul. Kowalczyka do Kanału Żerańskiego. Radny dzielnicy Wojciech Tumasz już od jakiegoś czasu stara się o likwidację tych buspasów, bo zamiast upłynniać ruch, powodują jeszcze większe problemy. Szczególnie fragment przed zjazdem na most został wyznaczony całkowicie bezmyślnie.

- Wniosek do pani prezydent został złożony dlatego, żeby na tym odcinku uniknąć zamieszania w ruchu drogowym - wyjaśnia swoją decyzję radny, który jest również ekspertem Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji (SISKOM). - Kierowcy, którzy jadą Modlińską od północy, przed ul. Światowida mają trzy pasy ruchu do jazdy prosto. Tuż za stacją BP zaczyna się buspas, który kończy się... niecałe 200 metrów dalej. Kierowcy muszą wciskać się na pas środkowy, by po dwustu metrach - jeśli jadą na most - wrócić z powrotem na prawy pas. Jednocześnie autobusy ruszające z przystanku przy białołęckim ratuszu, jadące prosto w stronę centrum (wszystkie linie przyspieszone) kierują się na estakadę. W związku z tym muszą zjechać z prawego pasa na środkowy - mówi Wojciech Tumasz.

Gdyby buspasa nie było...

Codziennie rano dochodzi do ogromnego zamieszania, wymuszania pierwszeństwa i przepychanek na zasadzie kto kogo przepuści. Gdyby buspasa w tym miejscu nie było, kierowcy zmierzający na most mogliby pozostać na prawym pasie, zaś pas środkowy byłby luźniejszy, a tym samym autobusy łatwiej mogłyby włączyć się do ruchu ruszając z przystanku i z większą swobodą skierować się na estakadę.

- Kiedyś byłem wielkim orędownikiem buspasa na Modlińskiej i to na całym odcinku od Światowida do Elektrociepłowni Żerań - mówi radny Tumasz. Kiedyś byłem wielkim orędownikiem buspasa i to na całym odcinku od Światowida do elektrociepłowni Żerań. Ale miał on racje bytu, gdy nie było mostu Północnego - mówi Tumasz. - Ale wówczas spełniał on swoje zadanie. Gdy zbudowano nowy most i poszerzono Modlińską od Kanału Żerańskiego do Elektrociepłowni, to powstały dwa odcinki tego buspasa, które wprowadzają największe zamieszanie na całej Modlińskiej.

Na Kowalczyka też bez sensu

Drugim kłopotliwym buspasem jest odcinek od ul. Kowalczyka do Kanału Żerańskiego, gdzie Modlińska ma trzy pasy ruchu. Od Kanału pojawia się czwarty pas. Kierowcy osobówek szybciej "uciekliby" autobusom po obecnym buspasie na szerszy fragment arterii, niż obecnie wciskają się na pas środkowy, jednocześnie blokując autobusy wyjeżdżające z przystanku. Niestety, jak dotychczas ta argumentacja zupełnie nie trafia do urzędników odpowiedzialnych za organizację ruchu ulicznego w Warszawie.

Na razie prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz do propozycji radnego odniosła się za pośrednictwem Zarządu Transportu Miejskiego, który w swym oficjalnym piśmie informuje, że buspas jest bardzo potrzebny, a jego likwidacja na wskazanych fragmentach spowoduje znaczne pogorszenie warunków dla ruchu autobusów. Należy zatem rozumieć, że teraz są one dobre?

- Obserwowałem ten buspas o różnych godzinach oraz w różnych porach roku i w zasadzie problemy występują tylko od 6.00 do 10.00, czyli wtedy, gdy on obowiązuje. Po godz. 10.00 problemy znikają, a kierowcy sami doskonale sobie radzą. Ja najchętniej zlikwidowałbym więc buspasy w obu tych miejscach. Wiele osób myśli podobnie, ale wiem też, że sporo pasażerów autobusów chce ich pozostawienia. Sprawa nie jest więc prosta - podsumowuje Wojciech Tumasz.

Buspas potrzebny od Klasyków

Radny zwraca jednocześnie uwagę, że po oddaniu do użytku mostu Północnego, najczęściej korkującym się fragmentem Modlińskiej jest odcinek od Klasyków do ratusza i proponuje utworzenie pasa autobusowego właśnie tu.

Sławomir Bączyński

A co Państwo sądzą na ten temat? Zachęcamy do podzielenia się z nami swymi opiniami - tel. 22 614-58-28, redakcja@gazetaecho.pl

  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Białołęka

Kłopotliwe buspasy na Modlińskiej. Zlikwidujemy je!

Jeden z fragmentów buspasa zaczyna się tuż za stacją BP i kończy... 200 metrów dalej.
12.06.2013 09:04 #qwerty
Jasno i krótko - buspasy muszą zostać i się powiększać choćby o ten odcinek od klasyków. miasto musi stawiać przede wszystkim na komunikację miejską bo nas zaleją tabuny aut z podwarszawskich miejscowości w których przemieszcza się w 80% jedna osoba.Reasumując S T O P LIKWIDACJI buspasów a tarantula niech nie miesza.
12.06.2013 10:32 #wyborca
Te dwa fragmenty buspasa rzeczywiście są zbędne. Od ich likwidacji nie powstaną korki! Jako pasażer autobusu wręcz zyskam, bo kierowca szybciej będzie mógł ruszyć z przystanku i zmienić pas na właściwy. Oby się udało.
13.06.2013 09:08 #Zapomniana Strumykowa
Jestem za buspasami, ale w miejscach, gdzie ich obecność pomaga, a nie przeszkadza. Rozsądek musi być zachowany wszędzie a nie ślepo wprowadzać rozwiązania według tych samych kryteriów. Tam gdzie coś może się sprawdzać w innym miejscu może być totalną klapą. Najlepiej popatrzeć na węzeł przy moście pólnocnym jak i przy Kowalczyka z góry, widać wtedy, jak samochody się "tasują" pomiedzy pasami. Buspas wcale nie pomaga, a wręcz przeciwnie. 200 metrów pasa nic tu nie pomoże !!!
Nie róbcie Panu Tumaszowi na złość, bo akurat tutaj ma rację(!!), a osoby z zarządu dróg podważając jego analizę wykazują się jedynie brakiem kompetencji i nieznajomością tematu. Jestem przekonany, że osoba wystawiająca odpowiedź nawet nie zadała sobie trudu i nie odwiedziła tych miejsc, tylko spojrzała na mapę albo nawet i tego nie zrobiła...
Wstyd Panowie/Panie Urzędnicy
13.06.2013 12:53 #z Dąbrówki
Tarantula nie miesza internauto qwerty. Widzi problemy, gdzie inni nie chcą ich zauważyć. Jak HGW nie podejmie decyzji o likwidacji tych ogryzków buspasa, to zagłosuję za jej odwołaniem.
13.06.2013 23:01 #zeus
za odwołaniem HGW i tak trzeba głosować...
Buspas od klasyków do u.dz. jest bez sensu. Jest tam szeroki pas techniczny.
Propzycja radnego nieprzemyslana...

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

GIEŁDA SĄSIADÓW - SPRZEDAM ZA GROSZE
 Rower górski HORIZON HILL, 26 cali, 21 przełożeń, rama 19 , amortyzowany widelec i sztyca siodełka, przerzutki Shimano, kolor czerwony metalik , rogi aluminiowe, stopka, obręcze wzmocnione, sprawny, zużyte opony i siodełko .Odbiór własny Warszawa Jelonki tel. 783 363 126

Lokal użytkowy sprzedam
 Chciałbyś mieszkać wraz zrodziną w wymarzonej okolicy! Możesz sprawdzić ofertę apartamentów Panorama Apartments, które zostały stworzone z myślą o zaspokojeniu potrzeb wizualnych i bezpieczeństwa mieszkańców. Nie przegap takiej okazji i wejdź na stronę panorama-apartments.pl. Panorama Apartments ul. Piotrkowska 198, 90-004 Łódź Tel. +48 504 221 121 KONTAKT

Zdrowie i Uroda
 ### USŁUGI PIELĘGNIARSKIE - wizyty domowe - mgr Dorota Owczarczyk - *** tel. kom.: 605-564-326*** Ponad 18 lat doświadczenia zawodowego. Dojeżdżam do pacjentów w Warszawie i okolicznych miejscowościach, do domu, hotelu , internatu, akademika. ZAKRES USŁUG: zastrzyki, kroplówki, opatrunki, zdejmowanie szwów (po zabiegach chirurgicznych, po cesarce itp), pielęgnacja odleżyn, pielęgnacja ran trudno gojących się, cewnikowanie pęcherza moczowego u kobiet, pielęgnacja stomii (również instruktaże), stawianie baniek bezogniowych, instruktaże medyczne w zakresie pielęgnacji chorego, profilaktyka przeciwodleżynowa.

Nauka
 Witaj, czy zastanawiałeś się, ile możesz zyskać znając lepiej język angielski ? O tym, jak ważna jest praktyczna znajomość tego języka przekonują się Ci, którzy wyjadą do pracy za granicę. Często też angielski jest wymagany przez pracodawców w Polsce. Od pracowników oczekuje się umiejętności rozmawiania przez telefon, korespondowania przez Skype lub prowadzenia rozmów "na żywo" na tematy zawodowe. Dlatego zachęcam Cię - zapoznaj się z moim zaproszeniem na wyjątkowo skuteczne kursy angielskiego, które prowadzę na Skype. Nauka ze mną będzie dla Ciebie, pod kątem Twoich potrzeb. Gdziekolwiek jesteś, w dogodnej dla Ciebie porze Nauka języka przez Skype to swoboda w wyborze dnia i godziny nauki. Zyskujesz też czas i pieniądze, które być stracił/ straciła na dojazdy na kursy stacjonarne. joanna.angielski@interia.pl Tel: 575 249 030 www.angielski-skype.pl


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA