Szeligowska czeka na kanalizację. Co z podłączeniem przyszłej szkoły?
14 stycznia 2021
Dawna wiejska droga staje się powoli jedną z najważniejszych arterii dzielnicy. Wciąż brakuje jednak sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.
Jeszcze kilka pokoleń temu Szeligowska była drogą łączącą podwarszawskie wsie - Jelonki i Chrzanów. Dziś wciąż jest wąską ulicą, ale jej krajobraz zmienia się z roku na rok. W rejonie skrzyżowania z Rayskiego przybywa bloków mieszkalnych.
Powstanie szkoła z szambem? "Wstyd na całą Polskę"
Samorząd dzielnicy traci cierpliwość do współpracy z MPWiK. Jeśli sytuacja się nie zmieni, nowa podstawówka będzie obsługiwana przez szambiarki.
W tym roku ruszy także oczekiwana od dawna budowa stacji metra, a nieco dalej na zachód planowana jest szkoła podstawowa i przedszkole.
Szkoła przy Szeligowskiej
Prace nad szkołą nie mogą ruszyć od kilku lat, bo działka jest całkowicie nieuzbrojona. To dosłownie kawałek szczerego pola, na którym nie da się budować, dopóki nie zostaną dociągnięte media: prąd, woda, kanalizacja i sieć ciepłownicza. W 2019 roku przewodniczący rady dzielnicy Jarosław Dąbrowski powiedział nam, że rozmowy z MPWiK idą fatalnie i samorząd zaczyna myśleć o budowie podstawówki z szambami.
- Budowa sieci kanalizacyjnej na terenie osiedla Chrzanów będzie realizowana we współpracy z deweloperami, którzy prowadzą tam inwestycje mieszkaniowe - mówi Marek Smółka, rzecznik MPWiK. - Obecnie w końcowej fazie uzgadniania jest treść umów i porozumień, które będą określały zasady budowy sieci.
Kiedy kanalizacja na Szeligowskiej?
Zgodnie z założeniami deweloperzy mają zbudować dla MPWiK sieć wodociągową i kanalizacyjną pod Szeligowską na odcinku od Rayskiego do planowanej szkoły, a także pod planowanym przedłużeniem Człuchowskiej. Na zasadniczym odcinku Szeligowskiej, pomiędzy przyszłą podstawówką a trasą S8, MPWiK zbuduje kanalizację z własnych pieniędzy, ale na podstawie projektów przygotowanych przez deweloperów.
- Realizacja powyższych inwestycji będzie prowadzona etapami, a ich zasadnicza część i zakończenie są planowane na lata 2023-2024 - zapowiada rzecznik MPWiK. - W przypadku sprawnego przebiegu procedur pozyskania decyzji i uzgodnień administracyjnych wymaganych przepisami prawa dla budowy sieci będziemy dążyć do szybszej realizacji tych zadań.
(dg)
.