REKLAMA

Bemowo

inwestycje »

 

Nareszcie! Umowa na budowę szkoły przy Szeligowskiej podpisana

  24 listopada 2022

alt='Nareszcie! Umowa na budowę szkoły przy Szeligowskiej podpisana'
Od lewej: wiceburmistrz Jakub Gręziak, wiceburmistrz Karol Sobociński, burmistrz Urszula Kierzkowska, źródło: UD Bemowo

84,7 mln zł - aż tyle będzie kosztować warszawski samorząd budowa szkoły podstawowej dla młodych mieszkańców Chrzanowa. Gabaryty placówki i galopująca inflacja sprawiły, że będzie to jedna z najdroższych podstawówek w historii miasta.

REKLAMA

"Fantastyczna informacja! Dziś, 23 listopada, podpisaliśmy umowę na budowę szkoły na Chrzanowie! Wykonawca, firma Mirbud SA, na realizację inwestycji ma czas do 23 września 2025 r. W budynku będzie przestrzeń dla ok. 1000 dzieci! W składzie nowoczesnej, ekologicznej placówki oświatowej znajdą się: parking dla samochodów i rowerów, boisko wielofunkcyjne, do piłki nożnej wraz 4-torową bieżnią okólną oraz skocznią w dal, plac zabaw i siłownia zewnętrzna" - informuje bemowski ratusz. Układ przestrzenny osiedla ważniejszy od zdrowia dzieci. Kuriozalne stanowisko konserwatorów zabytków Układ przestrzenny osiedla ważniejszy od zdrowia dzieci?
O potrzebie zbudowania łącznika sali gimnastycznej ze Szkołą Podstawową nr 150 na Boernerowie mówi się od lat. Łącznik jest niezbędny zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy dzieci muszą przemieszczać się w chłodne i mokre dni z jednego budynku do drugiego. Co stoi na przeszkodzie, by go wybudować?

Podstawówka na Jelonkach pęka w szwach. Jest przełom w sprawie rozbudowy Podstawówka pęka w szwach. Jest przełom
Do tej pory władze dzielnicy Bemowo nie rozważały udostępnienia części powierzchni zajmowanej przez Ośrodek Pomocy Społecznej pod nowe sale dla uczniów w podstawówce przy ul. Rozłogi. Czy pod naciskiem rodziców, radnych i mediów nastąpiło nagłe tąpnięcie w dotąd twardym stanowisku?

Szkoły coraz droższe

Długo oczekiwana szkoła podstawowa dla dzieci z nowych osiedli za Lazurową powstanie przy Szeligowskiej, w pobliżu projektowanej stacji metra Chrzanów. W pierwszym etapie inwestycji, który będzie realizowany do 2025 roku, przewidziano budowę podstawówki. W drugim zaplanowano budowę przedszkola. Oprócz głównego budynku powstaną także place zabaw, boiska do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki, a także parking.

Mirbud otrzyma od samorządu 84,7 mln zł. Podstawówka przy Szeligowskiej będzie jedną z najdroższych w historii Warszawy, ale nie pobije rekordu ustanowionego kilka dni temu na Tarchominie. Za budowę szkoły przy Świderskiej białołęcki ratusz zapłaci 91 mln zł.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Będzie szkoła na Chrzanowie

Starania o budowę podstawówki trwały latami. Za kadencji burmistrza Michała Grodzkiego bemowski ratusz kupił działkę w szczerym polu, do której przez kilka lat nie doprowadzono wody i prądu. Dopiero w 2020 roku urząd dzielnicy rozpoczął poszukiwania firmy, mającej przygotować dokumentację projektowo-kosztorysową, ale nawet wówczas nad inwestycją ciążyło fatum.

Platforma zakupowa e-Zamawiający.pl, za pomocą której zainteresowane firmy startują w przetargu, padła na 10 minut przed terminem składania ofert i przetarg trzeba było powtarzać. Inwestycja nabrała realnych kształtów dopiero w ubiegłym roku, gdy Rada Warszawy przyznała na budowę szkoły 76 mln zł.

Podstawówka już dawno byłaby zbudowana

Jeszcze siedem lat temu wydawało się, że kolejna podstawówka w dzielnicy powstanie w pobliżu węzła trasy Obrońców Grodna (S8) z Lazurową. Ostatecznie ówczesny burmistrz (dziś radny) Marek Lipiński uznał, że to zbyt daleko od Chrzanowa, ale samorząd nie dysponował tam ani jedną wystarczająco dużą działką. Bemowski ratusz postanowił zbudować przy trasie S8 basen.

Prace nad pływalnią trwały tak długo, że dokumentacja projektowo-kosztorysowa oraz pozwolenie na budowę zdążyły stracić ważność. Dokumentacja za ponad 300 tys. zł trafi teraz do kosza, a prace nad basenem nie będą kontynuowane.

(jok)

.
 

Czytaj na ten temat

Komentarze (7)

# wwa

24.11.2022 16:55

W kryzysowych latach 80 na Bemowie spółdzielnie mieszkaniowe wybudowały 6 szkół.

# lideksynubeka

25.11.2022 16:24

A teraz nie ma się co spieszyć z budową. I tak szkoła wyemituje zbyt dużo CO2,więc Szczajkowski ją zamknie,albo zmniejszy. Praktyki nabył zwężając ulice w Warszawie. A,że ratował ostatnio klimat na szczycie w Egipcie,dokąd dojechał rowerem(w trosce o planetę),to los szkoły wydaje się już przesądzony.

# UBek

25.11.2022 18:40

#lideksynubeka napisał(a) 25.11.2022 16:24
A teraz nie ma się co spieszyć z budową. I tak szkoła wyemituje zbyt dużo CO2,więc Szczajkowski ją zamknie,albo zmniejszy. Praktyki nabył zwężając ulice w Warszawie. A,że ratował ostatnio klimat na szczycie w Egipcie,dokąd dojechał rowerem(w trosce o planetę),to los szkoły wydaje się już przesądzony.
PiS zaciekle blokuje w Sejmie projekt ustawy, wprowadzający likwidację przedawnienia przestępstw pedofilii. Czego boi się Kaczyński?

REKLAMA

# jkk

26.11.2022 17:37

O ile sobie przypominam na zakupionej przed laty działce przy Szeligowskiej powstać miał zespół szkolno-przedszkolno-żłobkowy. Teraz mowa jest tylko o szkole, ewentualnie o późniejszej budowie przedszkola. Trwa to wszystko tak długo, że potencjalni klienci żłobka zdążą dorosnąć do tego aby mogli korzystać z usług żłobka na Kolskiej i ten na Chrzanowie stanie się niepotrzebny.

# Super !

27.11.2022 07:56

Brawo, teraz jeszcze stacja metra Chrzanów i basen na lazurowej, na wprost parku gorczewska i będzie super !!!:)

# UBek

27.11.2022 12:54

Kaczyński gardzi polskimi noblistami m. in. Miłoszem, Szymborską, Wałęsą i Tokarczuk. Jacy to przywódcy na świecie, też tak nienawidzą rodaków noblistów?

REKLAMA

# MAT

28.11.2022 19:28

Nawet szkoła w urbanistyce łanowej, ehh ten chrzanów.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2023
Boże Narodzenie 2023

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy