REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bemowo

oświata

 

Rodzice wściekli, politycy brylują. Szkoła na Chrzanowie wciąż w polu

  3 lipca 2020

Rodzice wściekli, politycy brylują. Szkoła na Chrzanowie wciąż w polu

Wciąż nie wiadomo, kiedy powstanie podstawówka na Chrzanowie. W czasie kampanii wyborczej sprawa nabiera politycznych rumieńców.

REKLAMA

Przypomnijmy: kompleks szkoły podstawowej i przedszkola dla dzieci z nowych osiedli "za Lazurową" ma powstać przy Szeligowskiej, w pobliżu planowanej stacji metra Chrzanów. Za kadencji burmistrza Michała Grodzkiego bemowski samorząd kupił działkę w szczerym polu, do której do dziś nie doprowadzono wody i prądu.

REKLAMA

Interwencja poselska

- W kwietniu do urzędu dzielnicy wpłynęło pismo od prezydenta Warszawy informujące, że w związku ze znacznym uszczupleniem dochodów miasta związanych z pandemią koronawirusa nakazuje się wstrzymanie wszystkich czynności zmierzających do zaciągania nowych zobowiązań finansowych związanych z inwestycjami - pisze warszawski poseł Sebastian Kaleta (PiS). - 2 czerwca władze Bemowa ponownie wystąpiły do władz miasta z prośbą o zgodę na uruchomienie postępowania przetargowego w celu zaprojektowania tego oświatowego kompleksu, jednak do dziś dzielnica nie otrzymała odpowiedzi.

Poseł Kaleta napisał te słowa 30 czerwca. Tego samego dnia urząd dzielnicy ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na budowę przy Szeligowskiej podstawówki oraz programu funkcjonalno-użytkowego na zaprojektowanie i budowę przedszkola. Do ogłoszenia przetargu na projekt budowlany jeszcze daleko a dwa najważniejsze problemy pozostają nierozwiązane.

REKLAMA

MPWiK wie lepiej

Działka, na której mają stanąć szkoła i przedszkole, jest na razie pozbawiona kanalizacji. Ponieważ za jej budowę odpowiada miejska spółka MPWiK, teoretycznie wystarczyłoby poinformować, że sprawa podstawówki jest priorytetem i nakazać jak najszybsze skanalizowanie terenów przy Szeligowskiej. Nie w Warszawie. Decydując o kolejności inwestycji MPWiK nie bierze pod uwagę głosu urzędu dzielnicy. Smaczku sprawie dodaje fakt, że przewodniczącym rady nadzorczej wodociągowców jest Jarosław Jóźwiak, wpływowy działacz PO z Bemowa.

Drugim poważnym problemem są pieniądze. Kompleks szkolno-przedszkolny wciąż nie ma zapewnionego pełnego finansowania. Warszawski samorząd nieustannie narzeka na spadek wpływów i mówi o zaciskaniu pasa, jednocześnie nie wstrzymując takich inwestycji, jak kontrowersyjna przebudowa na deptak skrzyżowania Chmielnej z Kruczą ("placu Pięciu Rogów"). Na sesji 2 lipca Rada Warszawy nie poruszyła tematu szkoły przy Szeligowskiej.

(dg)

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (16)

# Ubawiony kampanią

03.07.2020 10:28

Co to za pisowska gazeta??
Ludzie ogarnijcie się

# Jelonkowy

03.07.2020 10:37

Polityka polityką, ale brak tej szkoły, to ewidentny przykład nieudolności władz miasta. Od lat wiadomo było, że szkoła będzie potrzebna, ale widać władze dzielnicy i miasta mają inne priorytety.

# hary

03.07.2020 11:18

Urząd do roboty. Szkoła jest konieczna i to szybko!!!!!!!!!!!

REKLAMA

# ciagletosamo

03.07.2020 12:28

do Ubawiony kampanią,
w odpowiedzi na krzyk
to uniwersalna treść, którą pewnie rozsiewasz i po innych portalach, takie Twoje zadanie
nic nie wniosłeś/wniosłaś do tematu artykułu tym wPISem, więc miejsca na politykowanie szukaj gdzie indziej
akurat miałem przeciwne zdanie co do orientacji politycznej portalu, zatem nie ogarniam się
A wracając do tematu, ogólniej samorząd nie radzi sobie a przyczyny mogą być różne, czasami chowają się za wymówkami, obiecankami, a czasami powiedzą prawdę, może brak kompetencji i doświadczenia, często zatrudniani są ludzie przypadkowi z tytułu znajomości czy koneksji, ale też są profesjonaliści, którzy są są bezsilni w tej machinie urzędniczej (tacy najczęściej nie awansują szybką ścieżka kariery bo są w poprzek) i tak się to kręci od lat. Ostatecznie cierpią mieszkańcy.
Tylko czemu my płacimy podatki na tak działający samorząd.
Warto też zwrócić uwagę na przerost administracji, roszady na stanowiskach wśród kolegów, brak prawidłowej organizacji urzędów, godziny pracy, może mniejsza grupa prawdziwych specjalistów poradziłaby sobie sprawniej z decyzjami?
Pierwszy z brzegu przykład, od kilkunastu miesięcy czekam na odpowiedź na wniosek dotyczący przekształcenia prawa wieczyste użytkowania w prawo własności w Warszawie.
Termin ustawowy zapisany w ustawie o wiele, krótszy..., kto wie dlaczego ?
A to chyba o wiele prostsza sprawa niż budowa szkoły.
Tak działa administracja samorządowa w Warszawie i tu ogólnokrajowa polityka nie ma absolutnie nic do rzeczy.
Życzę mieszkańcom tego nowego osiedla, aby trwali na stanowisku i nie odpuszczali władzy, dacie radę i zdobędziecie tą szkołę dla Waszych dzieci

# evelyna

03.07.2020 12:59

#hary napisał(a) 03.07.2020 11:18
Urząd do roboty. Szkoła jest konieczna i to szybko!!!!!!!!!!!
sami sobie wybudujcie w tym bagnie, z 500+

# Panjan

03.07.2020 13:35

Historia budowy tej szkoły kładzie się głębokim cieniem na władzach dzielnicy i miasta. Nie ma co zasłaniać się kampanią.
Jest to wieloletni skandal, który pokazuje, że rządząca od lat Warszawą PO ma mieszkańców Bemowa w 4 literach. Dla tych, którzy myślą, że brak szkoły to problem tylko ludzi z Chrzanowa dwie uwagi. Po pierwsze dzieci z tego wielkiego osiedla (docelowo ponad 30 000 mieszkańców) chodzą i długo będą chodzić do szkół na Jelonkach i w innych częściach dzielnicy. Szkół wybudowanych dla mniejszej ilości uczniów, przepełnionych, zakorkowanych samochodami, z nieadekwatną infrastrukturą. Szkół gdzie lekcje są na dwie zmiany, świetlice zapełnione a W-F prowadzony na korytarzach bo jedna sala gimnastyczna nie wystarcza dla nowopowstałych klas. Po drugie, rodzice uczniów z Chrzanową krążą samochodami po Bemowie rozwożąc dzieci do szkół i przedszkoli, choć powinni je odprowadzać do szkoły osiedlowej. Tworzą się korki, spaliny zanieczyszczają powietrze, zapychają się małe osiedlowe uliczki przy szkołach. Dzieci uczą się, że nawyku, że wszędzie jeździ się autem. Zobaczcie co się dzieje w ciągu roku szkolnego na Szobera czy Thommego przy szkołach! Ofiarami tych zaniedbań władz miasta są w takim samym stopniu mieszkańcy starych osiedli Bemowskich.

REKLAMA

# jkk

03.07.2020 15:21

Teren przy Szeligowskiej został zakupiony przez miasto jakieś 5 lat przed zaistnieniem rzeczywistej potrzeby, można by to traktować jako lokatę kapitału. Zapewne przyczyną była obawa, że deweloperzy wykupią całe 200 ha Chrzanowa i miejsca pod szkołę już nie będzie. W tym czasie miasto miało zaoferowaną do nabycia inną działkę, znacznie tańszą, położoną przy Batalionów Chłopskich ale widocznie przeważyły obawy że trzeba będzie zmienić zapisy planu miejscowego co trwa długo i bywa kosztowne. Teren przy Szeligowskiej nie tylko pozbawiony jest kanalizacji, chwilowo nie ma w najbliższej okolicy dostatecznej ilości uczniów i trzeba by ich ściągać z okolicy. Najwięcej szkolnej młodzieży jest obecnie w osiedlach przy Batalionów i Coopera. Jak dowieźć dzieci do szkoły przy Szeligowskiej i je stamtąd zabrać? Władze miasta liczą zapewne na to, że deweloperzy za pieniądze przyszłych mieszkańców wybudują przedłużenie Człuchowskiej do Szeligowskiej i dalej Szeligowską w stronę S8. Dobrze by było aby kolejny deweloper wybudował też brakujący odcinek ulicy łączącej Lazurową z Coopera co mogłoby pozwolić uruchomić linię autobusową w obie strony (249 wstecz). Władze dzielnicy otrzymały ponad rok temu ofertę nabycia innej działki przy Batalionów z przeznaczeniem pod szkołę, wiceburmistrz Głowacka stwierdziła że ta nowa działka jest znacznie lepsza od swojej poprzedniczki. I to by było na tyle, innych informacji na temat nabycia tej działki nie ma i nie było. Zapewne władze dzielnicy stanęły w sytuacji niczym z anegdoty w dawnym ZSRR. Na wiejskim zebraniu partyjnym przedstawiono porządek: 1. budowa szkoły, 2. budowa drogi, 3. budowa komunizmu. Prowadzący zebranie zaproponował na wstępie aby z braku pieniędzy na realizację zadań z punktów 1 i 2 przejść od razu do punktu 3. Nasi dzielnicowi włodarze usiłują stworzyć pozory, że coś się w sprawie szkoły dzieje ale ja bym tego poważnie nie traktował. Próba naprawy sytuacji przez rozbudowę szkoły na Szobera to takie łatanie dziur. Szkoła na terenie Chrzanowa powstać musi i to nie jedna. Gdyby ktoś policzył w tym rejonie dzieci, a ile jest ich w drodze...

# wwa

03.07.2020 16:09

W kryzysowych latach 80_ tych SM WOLA wybudowała 3 szkoły podstawowe na Bemowie, Liczcie dalej barany na deweloperów, że wam wybudują szkoły do spółki z politykami z POPIS-u.

# lideksynubeka

03.07.2020 17:43

To ile % poparcia dostał na Chrzanowie kandydat PO?

REKLAMA

# jkk

03.07.2020 18:59

Lideksynubeka. Odpowiem pytaniem na pytanie. A czyje decyzje doprowadziły do sytuacji "macie działkę pod szkołę według własnego życzenia to budujcie"? Gdyby nie te polityczne przepychanki ze zmianą warty na Bemowie zapewne szkoła na obszarze Chrzanowa już by funkcjonowała.

# pZz

04.07.2020 17:14

To po jakiego wala na nich glosujecie? A co z basenem?

# lideksynubeka

05.07.2020 11:38

@jkk.Wyniki wyborcze partii niebudującej szkoły oraz jej przedstawiciela pokazują, że dla mieszkańców Chrzanowa brak szkoły nie stanowi problemu. Podobnie nie jest dla nich problemem organizacja ruchu zamieniająca ścieżki rowerowe i trawniki w parkingi. Te kwestie nie są dla nich przedmiotem sporu.

REKLAMA

# iiii

05.07.2020 12:46

PIS juz ma wtyki w redakcji, że nagonkę robi na samorząd? Pisowski rząd przerzucił na samorządy finansowanie czego sie da, same janosikowe płacone przez Warszawę starczyłoby na dwie stacje metra. Może rząd się dołoży, panie radny pis?

# lideksynubeka

05.07.2020 14:46

Niech Rafalala weźmie się za oszczędzanie. Najpierw organizował sieć wolnych miast samorządowych, quasi niezależnych od rządu. Jak zobaczył w wolnym miescie pustą kieszeń, zaczął skomleć o rządowe pieniądze. I wstrzymał inwestycje. Jednocześnie trwoni szmal na strefy relaksu, 36 stanowisk p. o. dyrektorów w ratuszu, plaże na zimę i projekty"co lesbijka ma w słoiku". Ale skoro popierają to mieszkańcy, to git. Niemniej, rząd byłby głupi, gdyby to sponsorował.

# jkk

05.07.2020 22:55

Lideksynynubeka. Zbyt pochopnie wnioski. Staram się być obiektywny, niezależnie od tego kto sprawuje władzę. Kto zatem kupił działkę przy Szeligowskiej? Dlaczego obecne władze usiłują załagodzić problem rozbudowywując szkołę przy Szobera? Jak zmieniono w ostatnich dniach organizację ruchu na Batalionów Chłopskich? Zdaję sobie sprawę z ograniczonych możliwości działania urzędników, świadomy jestem faktu że ci ludzie, o ile nie będą wykonywali poleceń swoich, uwarunkowanych politycznie, przełożonych, mogą stracić miejsce pracy. Ustrój m. st. Warszawy też ma wiele do poprawy. Po prostu, chcesz mieć lepiej, walcz o swoje. Obywatele powinni mieć to na uwadze. Głosowanie w wyborach to tylko jedna z form walki o kształt naszego życia.

REKLAMA

# lideksynubeka

06.07.2020 10:18

Zarzutu braku obiektywizmu Pan ode mnie nie usłyszy. Pisze Pan najsensowniejsze komentarze na tym forum
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA