REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje

Powstanie szkoła z szambem? "Wstyd na całą Polskę"
REKLAMA

REKLAMA

Powstanie szkoła z szambem? "Wstyd na całą Polskę"

Samorząd dzielnicy traci cierpliwość do współpracy z MPWiK. Jeśli sytuacja się nie zmieni, nowa podstawówka będzie obsługiwana przez szambiarki.

REKLAMA

Nie będzie rozbudowy szkoły. Powód: zabytkowy krajobraz
Nie będzie rozbudowy szkoły. Powód: zabytkowy krajobraz Za dużo dzieci, za mało miejsc w podstawówkach. Bemowski ratusz chce rozbudowy, ale na przeszkodzie staje... historia.
czytaj
O budowie szkoły podstawowej na Chrzanowie, na szybko rozbudowującym się zachodnim krańcu Warszawy, mówi się od kilku lat. W poprzedniej kadencji samorządowi udało się kupić ziemię przy Szeligowskiej i... to na razie koniec "sukcesów". Prace nad szkołą nie mogą ruszyć, bo działka jest całkowicie nieuzbrojona. To dosłownie kawałek szczerego pola, na którym nie da się budować, dopóki nie zostaną dociągnięte media: prąd, woda, kanalizacja i sieć ciepłownicza.

Będzie szambo?

- Najgorzej idą rozmowy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji - mówi przewodniczący rady dzielnicy Jarosław Dąbrowski. - Jesteśmy już na tyle zdesperowani, że rozważamy budowę szkoły z szambami. Zdajemy sobie sprawę, że to byłby wstyd na cały kraj, ale nie bardzo widzimy inne wyjście z tej sytuacji. Szkoła na Chrzanowie musi powstać. Jeśli MPWiK nie podłączy kanalizacji, to będzie szambo i wstyd na całą Polskę dla prezydenta Warszawy.

Sytuacja jest o tyle absurdalna, że MPWiK to miejska spółka, która podlega warszawskiemu ratuszowi i teoretycznie powinna wspierać dzielnicowych samorządowców. W rzeczywistości wodociągowcy planują swoje inwestycje bez koordynacji z Urzędem Dzielnicy Bemowo. Jak twierdzi samorząd, MPWiK w ogóle nie przejmuje się pilnie potrzebną szkołą i w pierwszej kolejności podłącza do sieci domy jednorodzinne.

Jak do tego doszło?

Decyzja o budowie szkoły na Chrzanowie została podjęta podczas "kryzysu bemowskiego", kiedy prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz nie uznawała wybranego przez radnych burmistrza Krzysztofa Zygrzaka a dzielnicą zarządzał z jej nominacji Marek Lipiński, dzisiejszy radny. Lokalizacja nowej szkoły podstawowej była jedną z kości niezgody pomiędzy ośrodkami dwuwładzy na Bemowie. Komisarz Lipiński zmienił wcześniejsze plany inwestycyjne, zakładające budowę podstawówki obok węzła Lazurowej z trasą Obrońców Grodna (S8) i zdecydował, że szkoła jest bardziej potrzebna w rejonie Szeligowskiej.

- Na Lazurowej mamy miejską, prawie hektarową działkę - argumentował wówczas burmistrz Krzysztof Zygrzak. - Lokalizacja ta pozwoliłaby korzystać z placówki zarówno dzieciom z zabudowywanego sukcesywnie Chrzanowa, jak i mieszkającym na nowych osiedlach w okolicy ulic Pełczyńskiego, Kocjana, Narwik czy Dywizjonu 303. Szkoła przy Lazurowej powstanie znacznie szybciej. Przeznaczone na zakup ziemi miliony należy wydać na pilniejsze potrzeby. Poza tym zmiana lokalizacji spowoduje opóźnienie, podczas którego istniejące szkoły podstawowe się przepełnią.

Kryzys ma się dobrze

Podstawówka przy Szeligowskiej nie jest jedyną dzielnicową inwestycją, która złapała potężne opóźnienie. Samorząd ma problemy m.in. z rozbudową szkoły na Boernerowie, zaś przebicie Piastów Śląskich na wschód oraz przebudowa Obrońców Tobruku zostały de facto wstrzymane. W tym roku największą inwestycją prowadzoną przez samorząd dzielnicy są trybuny w Ośrodku Sportu i Rekreacji a stan wykonania budżetu inwestycyjnego za pierwsze półrocze wyniósł 5,6%.

(dg)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Bemowo

26.11.2019 10:56 #tomeck
Najlepiej to narobić na strychu i na kota zwalić... Trzeba było uchwalić Plan Zagospodarowania tak, aby nie oddawać całego Chrzanowa pod deweloperkę. Tylko wydzielić miejsce na oświatę. I teraz nie byłoby problemu. Więc jeżeli komuś wstyd to raczej nie prezydentowi.
26.11.2019 13:04 #pZz
Tak se wybieracie wladze bemofiacy i warszafiacy.
26.11.2019 15:01 #lideksynubeka
Dobre! PO partią szambiar. Sprawdza się,przecież z Czajki guano wywozi szambiarkami na prowincję.
26.11.2019 16:32 #jkk
Straszenie możliwością budowy szkoły (plus przedszkola i żłobka - bo taki był cel zakupu terenu przy Szeligowskiej) traktuję jako próbę szantażu władz miasta i usprawiedliwienia swojej niemocy przez władze dzielnicy. Podjęta przed kilku laty decyzja zakupu gruntu przy Szeligowskiej była olbrzymim błędem, już wtedy znany był stan uzbrojenia terenu i wiadomym było, ze poprawa tego stanu nie nastąpi szybko. Pikanterii dodaje fakt, że władze dzielnicy otrzymały przed podjęciem tej decyzji ofertę zakupu terenu przy Batalionów Chłopskich za znacznie niższą cenę i z tej oferty z sobie tylko znanych powodów zrezygnowały. Budowa zespołu szkolno-przedszkolnego przy Szeligowskiej będzie mieć sens dopiero za lat kilka, kiedy okoliczne pola zostaną zabudowane i pojawią się nowi mieszkańcy. Gdyby szkoła pojawiła się już teraz uczniów do niej trzeba by dowozić z okolicy - z osiedli przy Coopera czy Batalionów Chłopskich, pojawiła by się potrzeba poprawy stanu ulic czy uruchomienia nowych linii autobusowych. Rozwiązanie jest proste - zakup terenu i budowa szkoły przy Batalionów Chłopskich. Taka lokalizacja rozwiązuje wiele problemów, przede wszystkim szkoła w tym miejscu jest łatwo dostępna dla dzieci z okolicznych, zamieszkałych już osiedli. Teren jest już uzbrojony. Oferta zakupu przez bemowskie władze ostatniej działki w okolicy Batalionów nadającej się idealnie pod budowę szkoły została złożona na początku marca br. Podejrzewam, że brak jakiejkolwiek odpowiedzi na tę ofertę wynika ze stanowiska władz miasta w stylu "przecież macie już działkę pod szkołę w tej okolicy, budujcie na niej". W efekcie zaistniałej sytuacji prawdopodobny finał to zakup działki przez dewelopera i budowa kolejnego osiedla.
26.11.2019 16:49 #panjan
#jkk

Tylko, że docelowo dla Chrzanowa jedna szkoła nie wystarczy. Na tym osiedlu ma mieszkać 30 000 ludzi (sądzę, że to konserwatywne założenia bo mieszkania tam budują malutkie a miejsce ma "wzięcie"). Większość to będą ludzie młodzi z dziećmi w wieku szkolnym. Można założyć, że będzie potrzebne 4000 miejsc w szkołach podstawowych.
Sensowny rozmiar szkoły to maksymalnie 800 - 900 dzieci. 1000 to już kołchoz. Chrzanów potrzebuje 4 szkół. Dziś nie ma nic a wszyscy uczniowie dojeżdzają do przepełnionych placówek na Jelonkach lub w Babicach. Takie są skutki urzędniczej ignorancji.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA

Według władz Warszawy metrem na Bemowo
dojedziemy najpóźniej za:
 
dni

godzin

minut

sekund
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Usługi transportowe
 Transport/Przeprowadzki 500-349-713

Nauka
 Skuteczny angielski przez Skype bo potrzebujesz go w korpo Witaj, czy zastanawiałeś się, ile możesz zyskać znając lepiej język angielski ? O tym, jak ważna jest praktyczna znajomość tego języka przekonują się Ci, którzy wyjadą do pracy za granicę. Często też angielski jest wymagany przez pracodawców w Polsce. Od pracowników oczekuje się umiejętności rozmawiania przez telefon, korespondowania przez Skype lub prowadzenia rozmów "na żywo" na tematy zawodowe. Dlatego zachęcam Cię - zapoznaj się z moim zaproszeniem na wyjątkowo skuteczne kursy angielskiego, które prowadzę na Skype. Nauka ze mną będzie dla Ciebie, pod kątem Twoich potrzeb. Gdziekolwiek jesteś, w dogodnej dla Ciebie porze Nauka języka przez Skype to swoboda w wyborze dnia i godziny nauki. Zyskujesz też czas i pieniądze, które być stracił/ straciła na dojazdy na kursy stacjonarne. joanna.angielski@interia.pl Tel: 575 249 030 www.angielski-skype.pl

Nieruchomości
 Jeśli masz dług w Kruk, Aneto, Eos, Ultimo lub innych funduszach zajmujących się skupem wierzytelności zabezpieczonymi na nieruchomościach. Zapraszam do współpracy. Poprowadzimy sprzedaż nieruchomości wraz z uzyskaniem promesy. Zabezpieczymy prawnie transakcje. Tel. 571 360 354

Dom sprzedam
 Sprzedam duży dom w Ciechocinku, może być wynajmowany na pokoje, posiada 8 pokoi, 4 łazienki, 2 kuchnie, 2 balkony, duży taras, garaż. Dom jest piętrowy 3 kondygnacyjny ( niski parter, wysoki parter, pierwsze piętro ) wraz z lokalem użytkowym, który jest z boku domu na parterze. Lokal posiada oddzielne wejście i oddzielną łazienkę. Dom jest murowany z cegły, ocieplony, otynkowany i pomalowany na biało. Okna PCV, na podłogach mozaika parkietowa, w łazienkach i kuchniach glazura na ścianach i podłogach. Ogrzewanie gazowe, gaz miejski, kanalizacja, dojazd z dwóch stron ulicą asfaltową. W okolicy park, szpital, apteka, sklepy, basen solankowy, deptak spacerowy. Cena 700 000 zł telefon 607418153 Ciechocinek blisko sanatorium Promień i Wojskowy.


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!

Najnowsze wydanie

REKLAMA
oprawki-50%
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA