W Warszawie jest... za jasno? Rzecznik praw obywatelskich interweniuje
17 stycznia 2023
Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek uważa, że w Warszawie występuje zanieczyszczenie "świetlne". Innymi słowy: jego zdaniem w mieście jest wieczorami i nocami zbyt jasno, co rzekomo szkodzi zdrowiu ludzi i zwierząt. Rzecznik pyta między innymi o nowe ledowe latarnie, które masowo montuje Zarząd Dróg Miejskich.
"Zanieczyszczenie świetlne staje się coraz bardziej dostrzegalnym problemem w naszym kraju. Światło elektryczne jest niewątpliwie naszą zdobyczą cywilizacyjną, wszyscy przecież chcemy, aby po zmroku można było swobodnie i bezpiecznie przemieszczać się poza domem, pieszo czy samochodem. Reklamy świetlne robią wrażenie i przyciągają wzrok, oświetlenie fabryk czy innych zakładów pozwala biznesowi się lepiej rozwijać.
Seanse w kinach są zbyt głośne. "Mamo, wychodzimy stąd"
Skargi na zbyt głośne reklamy i seanse w warszawskich kinach zdarzają się coraz częściej. Ostatnio napisała do nas matka 7-latka, który nie wytrzymał i podczas filmu wyszedł z kina. - Cierpi na tym słuch i psychika naszych dzieci - przekonują rodzice. Co na to Rzecznik Praw Dziecka oraz Sanepid?
Rozlicz PIT w Warszawie, wygraj samochód
Słynący z promowania komunikacji miejskiej warszawski samorząd oferuje samochód jako główną nagrodę w loterii dla osób, które rozliczą w mieście podatek dochodowy.
Rząd chce dopłacić do obwodnicy Pragi. Rafał Trzaskowski w niewygodnej sytuacji
Festiwal obietnic przedwyborczych można uznać za rozpoczęty. Premier Mateusz Morawiecki i prawdopodobny kandydat PiS na prezydenta Warszawy, poseł Jarosław Krajewski, zapowiedzieli dofinansowanie budowy obwodnicy Pragi. To inwestycja, której warszawski samorząd nie jest w stanie przeprowadzić od początku swojego istnienia.
Drugą, ciemną stroną medalu jest to, że dziś można świecić w sposób niemal nieograniczony, bo nie ma dobrych przepisów , które to regulują" - tak rozpoczyna się informacja o jednej z najbardziej niezwykłych interwencji rzecznika praw obywatelskich Marcina Wiącka.
W Warszawie jest za jasno?
Jak pisze rzecznik, nadmierne sztuczne światło szkodzi zdrowiu ludzi, zwierząt i roślin, zakłócając rytm biologiczny. Wiącek postanowił oficjalnie zapytać prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego między innymi o... nowe latarnie.
- Czy ledowe żarówki montowane na warszawskich drogach zostały przebadane pod kątem bezpieczeństwa dla zdrowia ludzi? - dopytuje. - Czy uchwała krajobrazowa zostanie poprawiona, tak aby reklamy świetlne w metrze nie "atakowały" podróżnych? Czy stołeczni urzędnicy egzekwują "świetlne" warunki zapisywane w zezwoleniach na działalność, która może mieć wpływ na środowisko?
Wymieniają oświetlenie w Warszawie
Według zapowiedzi ZDM już w tym roku zakończy się wymiana opraw oświetleniowych na wszystkich latarniach przy drogach krajowych, wojewódzkich i powiatowych w Warszawie. Koszt operacji to ponad 32 mln zł, ale dzięki mniejszemu zużyciu prądu samorząd zaoszczędzi na oświetleniu ulic nawet 35 mln zł w ciągu jednego roku. Ostateczna skala oszczędności zależeć będzie od cen prądu w danym roku, a te ciągle rosną.
- Specjalnie dla Warszawy został zaprojektowany nowy model oprawy o nazwie Sava. Stolica posiada licencję na jego swobodne wykorzystywanie w przyszłości. Dzięki takiemu zabiegowi możemy w następnych latach zamawiać na rynku identyczne konstrukcje od dowolnych producentów, którzy zgłoszą się do danego przetargu. Pozwoli to na postępującą standaryzację oświetlenia, co ma szereg zalet - od estetyki, przez łatwość zarządzania oświetleniem, aż po jego wymianę i konserwację. Wszystkie oprawy będą miały temperaturę barwową ustawioną na 3000K. Jest to standardowa przyjęta temperatura światła, wyjątek stanowią wysokie maszty oświetleniowe (4000K) znajdujące się zazwyczaj na węzłach drogowych - informują drogowcy.
(jok)
.