REKLAMA

Wawer

inwestycje

 

Tunel w Międzylesiu gotowy za trzy lata?

  4 kwietnia 2012

Tunel w Międzylesiu gotowy za trzy lata?

Nareszcie! Są już konkrety dotyczące budowy tunelu w Międzylesiu. Inwestycja ma wystartować w 2014 roku.

REKLAMA

W końcu się udało. Miasto przyznało 240 mln zł na budowę tunelu w Międzylesiu. Jest też gotowy projekt budowlany, ku końcowi zmierzają również problemy z wykupem gruntów. W przyszłym roku z tego tytułu zostaną mieszkańcom wypłacone odszkodowania w kwocie 30 mln zł.

- W 2013 r. będą przejmowane grunty pod budowę drogi i wypłacane odszkodowania. Prace budowlane mają być prowadzone w latach 2014-2015. Ich koszt to 200 mln zł - poinformowała rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych Małgorzata Gajewska.

O ile znów nie będzie cięć budżetowych, to w 2015 roku ulice Żegańska i Zwoleńska zyskają dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, na odcinku od Pożaryskiego do Mrówczej, tunel pod linią kolejową, ronda na skrzyżowaniu z Mrówczą i z Dworcową.

W przyszłym roku będą przejmowane grunty pod budowę drogi i wypłacane odszkodowania. Prace budowlane mają być prowadzone w latach 2014-2015. Ich koszt to 200 mln zł.
W ramach inwestycji zostaną też zmodernizowane istniejące już ronda przy Pożaryskiego, Patriotów i Szpotańskiego.

W planach jest też parking (pomiędzy wjazdem do tunelu a ul. Żegańską), będą podziemne przejścia dla pieszych.

Długa historia

Plany budowy tunelu mają długą brodę, ale najwięcej w tej sprawie działo się przez ostatnie cztery lata. W 2008 roku odbyły się pierwsze konsultacje społeczne w tej sprawie.

Rzecznik urzędu dzielnicy Andrzej Murat podkreśla, że tunel wraz z poszerzeniem ul. Żegańskiej do Pożaryskiego oraz Zwoleńskiej ma ogromne znaczenie dla odblokowania Międzylesia. - Gwarantuje bezpieczny, bo bezkolizyjny i szybszy niż obecnie przejazd. Od chwili uruchomienia pociągów SKM do Otwocka linią kolejową na obszarze Wawra przejeżdża ponad 100 pociągów pasażerskich na dobę, co oznacza bardzo częste zamykanie szlabanów. Poszerzenie ul. Żegańskiej wiąże się z uporządkowaniem centrum Międzylesia - mówi. W przyszłości tunel stałby się częścią układu komunikacyjnego z planowaną trasą i mostem Na Zaporze oraz połączeniem Wawra z Wesołą poprzez Starą Miłosnę.

Ta bardzo ważna dla wszystkich mieszkańców inwestycja od lat jest odkładana na przyszłość. Problemy mogą się jeszcze pojawić, ponieważ decyzja środowiskowa dla niej jest ważna do maja 2014 r. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych jest jednak przekonany, że nie będzie to przeszkodą.

- Decyzja środowiskowa ważna jest przez cztery lata od chwili, kiedy stanie się ostateczna do dnia złożenia wniosku o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Wniosek taki złożymy w przyszłym roku, nie ma zatem obawy, że decyzja środowiskowa straci ważność - zapewnia Małgorzata Gajewska.

Anna Sadowska

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (10)

# jonasz

05.04.2012 08:54

Taka wiadomość, taka wiadomość !...sugerowałbym ten artykuł oprawić w ramkę i włożyć do sejfu, bo przecież tyle już było tych terminów:)
A kochanych urzędników trzymać nie tylko za słowo, ale za gardło, żeby znów nas nie wystawili:(.

# Maciek

05.04.2012 13:20

Warto by się zainteresować, na ile te plany pogorszą warunki ruchu pieszych i rowerzystów. czy wciąż planowane są schody dla rowerów (tylko w Warszawie!) i brak przejść dla pieszych przez jezdnie?

# ja_

06.04.2012 09:27

News nieco spóźniony - Prima Aprilis był kilka dni temu !

REKLAMA

# A mur

10.04.2012 14:58

Otwarcie nieużywanego od lat przejazdu kolejowego w Aninie jest dla urzedników z Wawra i PKP jeszcze trudniejsze niż budowa tunelu

# jonasz

19.04.2012 10:18

Kolejarze miękną, ale nie ma chętnego ( miasto) na wyłożenie kasy, poza tym PKP jest w prawie - M i A dzieli mniej niż wymagana odległość miedzy przejazdami. Gdy w końcu ruszy budowa tego tunelu, to pp. z powoduj "sajgonu" ten przezjad trzeba będzie warunkowo otworzyć.

# 30latek

20.04.2012 16:48

Ciekawe czy jeszcze tego dożyję.

REKLAMA

# mieszkanka

10.05.2012 12:06

Wawer nigdy nie miał dobrego gospodarza, wszędzie bałagan, drogi nieprzejezdne, udają, że coś robią. Urzędnicy ignoranci, radni chcą tylko przeczekać 4 lata i może się uda następne 4. Burmistrz do Wawra przyszła z Pragi, gdzie również nic nie zrobiła i tutaj również nic nie zrobi, ale tak można wędrować od Dzielnicy do Dzielnicy, paranoja, przykre ale prawdziwe.

# raven

07.06.2012 07:56

a nie lepiej te pieniądze przeznaczyć na tunel lub wiadukt w rejonie ulic chełmżyńska/strażacka ?? tam panuje straszny chaos !!

# raven

07.06.2012 07:58

a nie lepiej te pieniądze przeznaczyć na tunel lub wiadukt w rejonie ulic chełmżyńska/strażacka ?? tam panuje straszny chaos, a nikt nic nie wspomina o tym. dramat

REKLAMA

# kaan

05.07.2012 13:16

Wawer miał już dobrego gospodarza był nim EMIL WOLFRAM -Wasz Starszy Brat w Wierze.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA