Szansa na umorzenie zaległości czynszowych
8 kwietnia 2015
Mieszkasz w należącym do miasta lokalu komunalnym i masz zadłużenie? To masz szansę się go pozbyć. Zgodnie z uchwałą podjętą przez radę miasta, długi mogą być ci częściowo darowane.
Kim są dłużnicy zalegający z płatnościami? - Najczęściej są to osoby borykające się z problemami bezrobocia, niskich dochodach na granicy ubóstwa, całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, niepełnosprawności, długotrwałej lub ciężkiej choroby, zdarzeń losowych. Niezmiernie ważnym czynnikiem, który determinuje powstanie zadłużenia, jest choroba najemcy bądź członka jego rodziny oraz pojawienie się lub zwiększenie wydatków związanych z leczeniem i rehabilitacją - wyjaśnia Małgorzata Kink.
Długi są nie do spłacenia? Nie do końca. Dla lokatorów "komunałek" pojawiło się światełko w tunelu. Rada miasta podjęła uchwałę w sprawie restrukturyzacji zadłużenia lokali komunalnych. Osoby, które w dniu 20 września ubiegłego roku posiadały zadłużenie, mają możliwość przystąpienia do specjalnego programu mającego na celu zredukowanie długu. Najstarsza nieuregulowana należność jest z 1995 roku - informuje rzeczniczka urzędu dzielnicy. Co należy zrobić? Do 20 września dłużnicy muszą złożyć wniosek o umorzenie zadłużenia i podpisać porozumienie w sprawie restrukturyzacji długu. Wcześniej zobowiązani są do udostępnienia lokalu inspektorom ZGN do przeglądu - sprawdzą oni m.in. czy najemcy nie zdewastowali zajmowanych pokoi.
Warianty spłaty zadłużenia są dwa. Pierwszy mówi o spłacie 30% długu w terminie trzech miesięcy od dnia podpisania porozumienia. Są warunki: lokator nie będzie dalej zadłużać mieszkania, będzie dokonywać terminowych wpłat (dopuszczalne są tylko dwie zwłoki w opłatach, ale nie dłuższe niż 21 dni). Umorzenie pozostałej części długu nastąpi dopiero po wywiązaniu się ze wszystkich warunków porozumienia, czyli po czterech latach od podpisania porozumienia.
Wariant drugi mówi o tym, żeby spłacić 50% zadłużenia w miesięcznych ratach do dnia 30 września 2019 r., terminowo wnosić opłaty bieżące (tak jak wariancie pierwszym dopuszczone są jedynie dwie, nie dłuższe niż trzy tygodnie, zwłoki).
- Umorzenie pozostałej części zadłużenia nastąpi dopiero po wywiązaniu się z warunków porozumienia - podkreśla Włodzimierz Piątkowski, wiceburmistrz dzielnicy Bielany. Należy też pamiętać o konsekwencjach nieregularnego dokonywania wpłat. - W przypadku niedotrzymania przez dłużnika któregokolwiek z warunków określonych w porozumieniu, wygasa ono a całe zadłużenie na dzień składania wniosku staje się natychmiast wymagalne wraz z odsetkami - mówi wiceburmistrz Piątkowski. Jednocześnie należy podkreślić, że aktualne są wszystkie pozostałe formy pomocy. - Są to: dodatek mieszkaniowy, dodatek energetyczny, ulgi, obniżki czynszu, rozłożenie zaległości na raty oraz zamiana lokali - mówi Włodzimierz Piątkowski.
Przemysław Burkiewicz