REKLAMA
REKLAMA

Śmieci po nowemu - płać i płacz

REKLAMA

Śmieci po nowemu - płać i płacz

Skandal i absurd, to dwa słowa, które najczęściej powtarzały się w głosach mieszkańców wypowiadających się na temat nowego systemu odbioru odpadów. Już od lipca tego roku właściciele domków jednorodzinnych zapłacą za odbiór selektywnie zbieranych śmieci 89 zł miesięcznie.

REKLAMA

Ukształtowany w ten sposób system wprowadził segregację nie tylko odpadów, ale i mieszkańców ze względu na miejsce zamieszkania. Ci, którzy mieszkają w budynkach wielorodzinnych, zapłacą bowiem za odbiór śmieci selektywnie zebranych od 19,50 zł do 56 zł miesięcznie zależnie od liczby osób w gospodarstwie domowym. Reforma śmieciowa na ostatnią chwilę
Reforma śmieciowa na ostatnią chwilę Władze Warszawy przygotowują reformę systemu odbioru śmieci, wymuszoną przez nową ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Reforma powinna wejść w życie 1 lipca 2013 r. Na sesjach w styczniu...
czytaj

Władze miasta twierdzą, że odbiór śmieci z domków jednorodzinnych jest droższy, a ich mieszkańcy wytwarzają więcej śmieci niż ci zamieszkujący w blokach. Wiceprezydent Janusz Kochaniak, prezentujący projekt na sesji rady miasta, przekonywał też, że ustalając opłatę ryczałtową, niezależną od liczby zamieszkujących w domku osób, chroni rodziny wielodzietne. Poza tym ratusz otwarcie stwierdza, że nie jest w stanie ustalić ile faktycznie osób mieszka w Warszawie. Co za tym idzie koszt śmieci produkowanych przez tych, których nie może policzyć musi być faktycznie poniesiony przez tych możliwych do zidentyfikowania.

A w okolicy?

Warto zapytać, jak to możliwe, że wystarczy minąć tabliczkę z napisem "Warszawa", aby opłaty za odbiór śmieci spadły nawet kilkunastokrotnie! Józefów - 13,20 zł od osoby, Otwock - 11 zł/os, Wiązowna - 7 zł/os, Ząbki - 28 zł za gospodarstwo domowe, Sulejówek - 15/25/35 zł zależnie od liczby osób w gospodarstwie. Czy zatem mieszkający tam nasi sąsiedzi wytwarzają mniej śmieci? A może po prostu włodarze tych gmin potrafią coś więcej poza sięganiem do coraz płytszych kieszeni mieszkańców, w czym specjalizuje się od lat Hanna Gronkiewicz-Waltz. Nasze drogie śmieci
Nasze drogie śmieci O tym, że ze śmieciami radzimy sobie niezbyt dobrze, świadczy choćby wygląd lasów, w których co i rusz straszą sterty rozmaitych odpadów. Taniej jest wyrzucić je w lesie lub nad rzeką, zamiast odstawiać...
czytaj

Jeśli 89 zł miesięcznie ma chronić rodziny wielodzietne, to łatwo policzyć, że w porównaniu z Wiązowną, gdzie opłata od osoby wynosi 7 zł, domek w Warszawie będzie konkurencyjny w przypadku rodziny posiadającej 11 dzieci. Brawo dla pani prezydent za tak dalekosiężną politykę prorodzinną!

Nikt z popierających propozycje władz miasta nie chciał natomiast uwierzyć, gdy usiłowałem wytłumaczyć, że irracjonalne jest oczekiwanie, że samotnie mieszkająca w domku wdowa-emerytka zapłaci 10% ze swojej 900-złotowej emerytury za odbiór śmieci. Niektórzy radni PO twierdzili nawet, że to niemożliwe, bo w domkach samotni ludzie nie mieszkają.

Być może jest tak jak twierdzą władze miasta, że odbiór śmieci z domków jednorodzinnych jest droższy, ale wraz z wejściem w życie nowego systemu będzie dla firm z całą pewnością tańszy. Dziś z ulicy zabudowanej domkami jednorodzinnymi śmieci odbiera na ogół kilka firm. Chyba oczywiste jest, że gdy po przeprowadzeniu przetargu firma uzyska gwarancję kilkuletniego odbioru śmieci z całego rejonu, a nie tylko z wybranych nieruchomości zlokalizowanych w różnych punktach, to będzie to dla tej firmy tańsze i łatwiejsze. To nie jest jednak jasne dla pani prezydent, która zakłada, że koszty takiego odbioru śmieci wzrosną...

Co więcej, wszyscy mieszkańcy domków jednorodzinnych będą odtąd płacić za odbiór śmieci raz w tygodniu, niezależnie od tego czy faktycznie wytwarzają tak dużą ilość odpadów, czy nie. Jak tłumaczył wiceprezydent miasta - tak zalecił lokalny sanepid. Ciekawe zatem, z jakim sanepidem uzgadniali swoje regulaminy prezydent Otwocka czy burmistrz Józefowa, skoro tam dopuszczalny jest odbiór śmieci co dwa tygodnie.

Urzędnicy obiecują nam za to, że dzięki temu, iż zapłacimy 89 zł miesięcznie w ramach tej ceny, kilka razy w roku odbiorą od nas skoszoną trawę, a nawet - uwaga - świąteczne choinki. Pani prezydent - dziękujemy!

W dyskusji publicznej władze miasta stawiały mieszkańcom swoisty zarzut, że wybierając firmę, która odbiera śmieci, kierujemy się wyłącznie ceną, nie bacząc na to, że następnie wiele z nich nielegalne wywozi śmieci do lasu. Warszawa to piękne miasto ze wspaniałymi terenami zielonymi, ale trudno chyba na serio rozważać, że śmieci wytwarzane przez 2-2,5 mln mieszkańców Warszawy tam właśnie trafiają. Jeśli władze miasta mają jednak wiedzę na temat takich właśnie nieprawidłowości, to od tego właśnie są, aby ścigać łamiących prawo, a nie oczekiwać tego od mieszkańców, którzy racjonalnie wybierają ofertę na konkurencyjnym rynku.

Trudno pozbyć się też wrażenia, że ratusz, stwierdzając, iż 300-700 tysięcy osób mieszka w Warszawie bez meldunku, koszt odbioru generowanych w ten sposób śmieci przerzuca w dużej mierze na właścicieli domków jednorodzinnych. Trudno ukryć domek - on po prostu jest i łatwo go opodatkować. To jednak delikatnie mówiąc mało sprawiedliwe.

My ich wybraliśmy

System odbioru śmieci wprowadzany przez Hannę Gronkiewicz-Waltz i Platformę Obywatelską w sposób oczywisty sprawia, że będzie drożej i gorzej niż teraz. Może jest to więc swoista prowokacja intelektualna, którą chce się nam udowodnić, że jeśli czymś zajmuje się państwo/samorząd, to musi być drożej i gorzej, niż gdy za sprawy odpowiadają prywatni przedsiębiorcy i rynek, jak ma to miejsce obecnie. Ja sądzę, że to nieprawda. Drożej i gorzej jest tylko wtedy, gdy czymś zajmuje się Hanna Gronkiewicz-Waltz, a niekoniecznie każdy włodarz miasta.

W 2010 r. większość mieszkańców Warszawy, w tym większość mieszkańców Wawra, poparła w wyborach Hannę Gronkiewicz-Waltz i Platformę Obywatelską. Podatek śmieciowy dowodzi, jak takie wybory mogą mieć czasem przykry i bezpośredni wpływ na codzienne życie. Sposób przygotowania uchwał śmieciowych, ich prezentowania i konsultowania oraz ich zawartość merytoryczna dowodzi jednego - Warszawa potrzebuje nowego prezydenta.

Tomasz Zdzikot

Autor jest radnym m.st. Warszawy


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Stolica


06.04.2013 22:21 #stop_zlodziejstwu
To, że "ustawa śmieciowa" jest do śmieci to powszechnie wiadomo. Mówią o tym nawet Pana koledzy radni z PO, oczywiście nie oficjalnie...
Moje pytanie, czy da się coś z tym zrobić?
Jak nie to po jasną cholerę to całe gadanie? Od samego gadania nic się nie zmieni. Trzeba i należy działać!!!
03.05.2013 14:58 #zmiany
Muszę przyznać,iż nie chodziłem na wybory. Dociera do mnie ,że to błąd. Patrząc na poczynania pani prezydent( polityka prorodzinna, ustawa śmieciowa). Rodzinom wielodzietnym nie pomóc lecz wydoić do cna. Brawo! Chyba się królowa trochę zasiedziała na tym tronie.
08.05.2013 11:09 #2222
9 ZŁ/MIESZKAŃCA W WARSZAWIE ZA ŚMIECIE SELEKCJONOWANE
(13 ZŁ ZA NIESELEKCJONOWANE) I ANI GROSZA WIĘCEJ

Dołącz do protestu
Stowarzyszenia Interesu Społecznego "NSZZ WYZWOLENIE"/"WIECZYSTE".
Złóż wezwanie/dołączenie do wezwania do Rady Warszawy o uchylenie uchwał śmieciowych i
złóż wniosek do urzędu dzielnicowego ws. określenia i umorzenia opłaty śmieciowej.
Wzory pism na stronie http://serwis21.blogspot.com
01.09.2014 11:38 #antylopa
Nie wytwarzajcie śmieci, nie będzie problemów z nimi związanych.
25.04.2015 08:57 #Znafca
"#antylopa
Nie wytwarzajcie śmieci, nie będzie problemów z nimi związanych. "
Z tym może być spory problem.Polecam np. ten film: www.youtube.com/watch?v=QPPW8KM7eEU .A w śmietniku to powinny wylądować władze Polski.Ale niestety jest pełno frajerów popierających PIS ,PO i inne odpady.
02.08.2016 12:37 #Tomek001
Jeśli chodzi o wywóz śmieci to polecam avio-star.pl
23.02.2017 17:02 #milloosz
Z Warszawy jest też Lekaro - odbierają odpady. Od dwóch lat mamy z nimi umowę i jestem zadowolony z tej współpracy.
23.02.2017 17:02 #milloosz
Z Warszawy jest też Lekaro, odbierają odpady. Od dwóch lat mamy z nimi umowę i jestem zadowolony z tej współpracy.
18.02.2019 19:54 DominikK
ja mogę polecić firmę, która zajmuje się Odbiorem Odpadów Niebezpiecznych, rzetelna firma
REKLAMA

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA
REKLAMAREKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA