REKLAMA

Białołęka

inwestycje »

 

PKP Płudy: Mieszkańcy muszą położyć dechę, bo Unia zabierze dotację?

  15 października 2012

alt='PKP Płudy: Mieszkańcy muszą położyć dechę, bo Unia zabierze dotację?'

O problemach na stacji kolejowej Płudy pisaliśmy wielokrotnie, zwłaszcza podczas przedłużającej się budowy wiaduktu. Dwa tygodnie temu radny Wojciech Tumasz zwrócił uwagę na jeden z drobnych, ale istotnych dla wielu osób mankamentów inwestycji - dwa schodki prowadzące na peron, które są istotną barierą dla niepełnosprawnych, matek z wózkami czy rowerzystów.

REKLAMA

Radny zwrócił się do PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z prośbą o małą przebudowę, która znacznie ułatwiłaby dojście na perony matkom z wózkami, niepełnosprawnym i osobom starszym.

- Problemem są zaledwie dwa schodki. To właśnie z ich powodu niepełnosprawni muszą chodzić dookoła lub po pochylni po drugiej stronie.

Projekt był uzgadniany ze wszystkimi. Został zatwierdzony, a obowiązuje nas nienaruszalność projektu w ciągu 5 lat - mówi dyrektor PKP PLK.
Ich droga przez to jest dużo dłuższa - kilkadziesiąt zamiast czterech metrów - mówi Tumasz.

Niestety, okazuje się, że szans na zmianę nie ma. PKP PLK nie może robić żadnych przeróbek zakończonej inwestycji przed upływem pięciu lat.

- Projekt był uzgadniany ze wszystkimi. Został zatwierdzony, a w związku z dofinansowaniem unijnym obowiązuje nas nienaruszalność inwestycji w ciągu pięciu lat. Nie możemy tam nic zmieniać i poprawiać - mówi dyrektor Zakładu Linii Kolejowych Jan Telecki.

Mniej więcej w tym samym duchu jest odpowiedź dyrektora PKP PLK Krzysztofa Pietrasa, jaką otrzymał radny Tumasz.

Co można zrobić? Najlepiej udowodnić przedstawicielom PKP, że Unii te dwa schodki nic nie obchodzą, a poza tym instytucje europejskie są bardzo wrażliwe na punkcie ułatwiania życia niepełnosprawnym.

Anna Sadowska

Nasz komentarz:

Jak należy rozumieć odpowiedź przedstawicieli PKP PLK? Ano tak: Unia cofnie całą wielomiliardową dotację na modernizację linii kolejowej Warszawa-Gdynia, jeśli na dwóch schodkach w Płudach zostanie wykonany podjazd dla wózków. Możliwe? Jak ktoś ma rozum, to wie, że nie. Jednak zasłanianie się i straszenie Unią, to od kilku lat urzędnicza norma w Polsce. Zatem, mieszkańcy, połóżcie sobie długą dechę, żeby dyrekcja PKP PLK mogła być spokojna o unijną dotację. Niech panowie mają przynajmniej ten spokój, skoro brakuje im rozsądku.

Bartek Wołek

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (36)

# Nie dla malkontentów

15.10.2012 09:43

Tuszasz jak zwykle zajmuję się głupotami i propagandą, kogo obchodzi ten schodek, czy to najważniejsze problemy mieszkańców Białołęki?! Bądźmy poważni i lepiej swoją energię skupmy na tramwaju, który Tumasz zablokował, a którego mieszkańcy potrzebują na gwałt!

# Sokrates

15.10.2012 09:47

Zgadzam się! Co prawda to prawda! Zamiast cieszyć się, że wiadukt powstał, szuka dziury w całym!

# qal

15.10.2012 09:54

tarantula odblokuj tramwaj!!!

REKLAMA

# Paweł

15.10.2012 10:05

Niestety u nas już się tak robi inwestycje. Ja na przykład nie mogę zrozumieć, dlaczego pod wiaduktami nie zaplanowano od razu stworzenia miejsc parkingowych, tylko posiano trawę, która po pewnym czasie i tak uschnie. Bo nie podejrzewam, że jest to sytuacja tego typu, że jacyś "krewni i znajomi królika" będą zarabiać na konserwacji i utrzymaniu zieleni (właściwie będą tylko wystawiać faktury), a następni "krewni i znajomi królika" zarobią na projektowaniu super wypasionego parkingu typu Park&Ride, który nigdy nie zostanie wybudowany, a straż miejska zarobi na wystawionych mandatach za parkowanie wzdłuż Czołowej. To jest po prostu niemożliwe w naszym praworządnym, demokratycznym i sprawnie zarządzanym państwie.

# mamusia

15.10.2012 10:15

Bo w tym debilnym kraju zawsze musi być chociaż jeden schodek!
nawet w nowych inwestycjach! Wszystko projektują debile!

# Jack1971

15.10.2012 10:32

nie życzę nikomu ale postrzeganie schodów zmieni się gdy ktos usiądzie na wózku na dobre - i będziecie grzmić wszędzie w koło o niesprawiedliwości... już tak jest, bogaty nie zrozumie biednego... a kretynizm, arogancja i paranormalizm urzędników zwiększa się z kolejnymi wyborami - polecam zmieleni.pl

REKLAMA

# inż. Karwowski

15.10.2012 11:17

Dyżurnym krytykom Tumasza jak widać rozum odbiera. Partia robi papkę z mózgu. Bardzo dobrze, że ktoś zauważa nawet takie drobiazgi, które osobom starszym, a szczególnie niepełnosprawnym utrudniają życie. Odpowiedź Pana z PKP powinno sie wysłać do Komisji Europejskiej, jako przykład całkowicie niezgodnego z intencją UE przestrzegania przepisów związanych z 5-letnim embargiem na dotowane inwestycje

# z Płudek

15.10.2012 11:29

widać, że w tych urzędach pracują jeszcze większe betony niż za komuny. Unia Europejska na pewno zaakceptuje wniosek dot. małych przeróbek dla dobra niepełnosprawnych. ----- A dlaczego RADNY TUMASZ - nie interweniował przed budową tego wiaduktu, przecież jest on wg siebie wysokiej klasy specjalistą tu i tam tylko zawsze po fakcie - tak jest we wszystkich sprawach .

# Anioł

15.10.2012 12:30

W Chotomowie dobudowują schody do wiaduktu, więc niech pan Telecki nie opowiada banialuków o tych 5 latach. To ta sama linia kolejowa, a nawet ten sam wykonawca (INTOP) co w Płudach.

REKLAMA

# z Dąbrówki

15.10.2012 15:06

Póki jest się zdrowym i pięknym, to schody nie przeszkadzają. Ale wystarczy złamać nogę i pochodzić po mieście.
Plus dla radnego

# Robcio

15.10.2012 17:42

Na tym wiadukcie nie zaprojektowano nawet ścieżki rowerowej, więc co sie dziwić takim schodkom. Taką mamy kadrę inżynierską w kraju. Najlepsi kończą uczelnie i tyle ich widzimy. Pracują na całym świecie, ale nie u nas. A urzędnicy, którzy nie powinni zatwierdzać takiego projektu... szkoda klawiatury

# porekol12

15.10.2012 18:09

qal masz racje tarantula (paskudny robal) powinien zająć się odblokowaniem tramwaju, który zablokował, to radny który najbardziej szkodzi naszej dzielnicy!

REKLAMA

# 2lukasz81

15.10.2012 19:41

Dla jednych Dzielnica Białołęka kończy sę np na ul. Mehoffera a dla Pana Tumasza na Aluzyjnej lub Kępie Tarchomińskiej. Każdy Kto mieszka na Dąbrówce Wiślanej rozumie dla czego Radny Tumasz chce zmian trasy tramwaju, radni z Tarcomina, a nawet Nowodworów uważaja, że Tumasz wymyśla głupstwa zarówno w sprawie tramwaju jak i tych schodków. Uczciwie patrząc na te sprawy trzeba jednak Panu radnemu W. Tumaszowi przyznać rację w obu tematach.

# Nicky

15.10.2012 19:49

perkol12
możesz wyjaśnić jaką szkodę wyrządza naszej dzielnicy radny Tumasz starając się o poprawę dostępu do peronu w Płudach dla osób starszych i niepełnosprawnych. Sorki, że ci zawracam głowe, ale za głupi jestem, żeby ogarnąć Twój tok rozumowania

# ktoś

15.10.2012 20:08

Ale brak tramwaju komukolwiek doskwiera? Mi jakoś nie - widać jaki drenaż mózgów zrobiono niektórym przed wyborami: Brak tramwaju, to koniec świata będzie.

REKLAMA

# antyurzędnik

15.10.2012 21:20

Ktosiu zacznie Ci za chwilę doskwierać jak Grota pójdzie do remontu, a wjazd na Północny będzie trwał 40 minut. Pamiętaj, że z Modlińskiej nie wjedziesz na Grota.

# Picolo

15.10.2012 21:32

rozumiem to będzie tramwaj tymczasowy na czas remontu i będzie kursował tylko po moście - no to gratulacje.Widać, że władza dba o mieszkańców żeby w korkach nie stali .A póżniej po remoncie Grota linię tą rozbiorą bo by woziła tylko powietrze

 tarantula01

15.10.2012 22:59

#z Płudek napisał(a) 15.10.2012 11:29
A dlaczego RADNY TUMASZ - nie interweniował przed budową tego wiaduktu, przecież jest on wg siebie wysokiej klasy specjalistą tu i tam tylko zawsze po fakcie - tak jest we wszystkich sprawach .
Bo nie widziałem dokumentacji (nikt mi nie chciał udostępnić) przed zbudowaniem wiaduktu. Ale http://radny.com.pl/dokumenty/pisma/pkp/pkp-przejazdy080227_ztm.pdf też nie http://radny.com.pl/dokumenty/pisma/pkp/pkp-przejazdy080319_bdik.jpg.
Pozdrawiam

REKLAMA

 tarantula01

15.10.2012 22:59

#z Płudek napisał(a) 15.10.2012 11:29
A dlaczego RADNY TUMASZ - nie interweniował przed budową tego wiaduktu, przecież jest on wg siebie wysokiej klasy specjalistą tu i tam tylko zawsze po fakcie - tak jest we wszystkich sprawach .
Bo nie widziałem dokumentacji (nikt mi nie chciał udostępnić) przed zbudowaniem wiaduktu. Ale http://radny.com.pl/dokumenty/pisma/pkp/pkp-przejazdy080227_ztm.pdf też nie http://radny.com.pl/dokumenty/pisma/pkp/pkp-przejazdy080319_bdik.jpg.
Pozdrawiam

# pasażer

16.10.2012 07:20

unia zabierze pieniądze, gdy ktoś doniesie, że inwestycja wykonana jest niezgodnie z przepisami, a zwłaszcza ograniczając dostęp niepełenosprawnym
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe