REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Białołęka

inwestycje

 

PKP Płudy: Mieszkańcy muszą położyć dechę, bo Unia zabierze dotację?

  15 października 2012

PKP Płudy: Mieszkańcy muszą położyć dechę, bo Unia zabierze dotację?

O problemach na stacji kolejowej Płudy pisaliśmy wielokrotnie, zwłaszcza podczas przedłużającej się budowy wiaduktu. Dwa tygodnie temu radny Wojciech Tumasz zwrócił uwagę na jeden z drobnych, ale istotnych dla wielu osób mankamentów inwestycji - dwa schodki prowadzące na peron, które są istotną barierą dla niepełnosprawnych, matek z wózkami czy rowerzystów.

REKLAMA

Radny zwrócił się do PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z prośbą o małą przebudowę, która znacznie ułatwiłaby dojście na perony matkom z wózkami, niepełnosprawnym i osobom starszym.

- Problemem są zaledwie dwa schodki. To właśnie z ich powodu niepełnosprawni muszą chodzić dookoła lub po pochylni po drugiej stronie.

Projekt był uzgadniany ze wszystkimi. Został zatwierdzony, a obowiązuje nas nienaruszalność projektu w ciągu 5 lat - mówi dyrektor PKP PLK.
Ich droga przez to jest dużo dłuższa - kilkadziesiąt zamiast czterech metrów - mówi Tumasz.

Niestety, okazuje się, że szans na zmianę nie ma. PKP PLK nie może robić żadnych przeróbek zakończonej inwestycji przed upływem pięciu lat.

- Projekt był uzgadniany ze wszystkimi. Został zatwierdzony, a w związku z dofinansowaniem unijnym obowiązuje nas nienaruszalność inwestycji w ciągu pięciu lat. Nie możemy tam nic zmieniać i poprawiać - mówi dyrektor Zakładu Linii Kolejowych Jan Telecki.

Mniej więcej w tym samym duchu jest odpowiedź dyrektora PKP PLK Krzysztofa Pietrasa, jaką otrzymał radny Tumasz.

Co można zrobić? Najlepiej udowodnić przedstawicielom PKP, że Unii te dwa schodki nic nie obchodzą, a poza tym instytucje europejskie są bardzo wrażliwe na punkcie ułatwiania życia niepełnosprawnym.

Anna Sadowska

Nasz komentarz:

Jak należy rozumieć odpowiedź przedstawicieli PKP PLK? Ano tak: Unia cofnie całą wielomiliardową dotację na modernizację linii kolejowej Warszawa-Gdynia, jeśli na dwóch schodkach w Płudach zostanie wykonany podjazd dla wózków. Możliwe? Jak ktoś ma rozum, to wie, że nie. Jednak zasłanianie się i straszenie Unią, to od kilku lat urzędnicza norma w Polsce. Zatem, mieszkańcy, połóżcie sobie długą dechę, żeby dyrekcja PKP PLK mogła być spokojna o unijną dotację. Niech panowie mają przynajmniej ten spokój, skoro brakuje im rozsądku.

Bartek Wołek

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (36)

# Nie dla malkontentów

15.10.2012 09:43

Tuszasz jak zwykle zajmuję się głupotami i propagandą, kogo obchodzi ten schodek, czy to najważniejsze problemy mieszkańców Białołęki?! Bądźmy poważni i lepiej swoją energię skupmy na tramwaju, który Tumasz zablokował, a którego mieszkańcy potrzebują na gwałt!

# Sokrates

15.10.2012 09:47

Zgadzam się! Co prawda to prawda! Zamiast cieszyć się, że wiadukt powstał, szuka dziury w całym!

# qal

15.10.2012 09:54

tarantula odblokuj tramwaj!!!

REKLAMA

# Paweł

15.10.2012 10:05

Niestety u nas już się tak robi inwestycje. Ja na przykład nie mogę zrozumieć, dlaczego pod wiaduktami nie zaplanowano od razu stworzenia miejsc parkingowych, tylko posiano trawę, która po pewnym czasie i tak uschnie. Bo nie podejrzewam, że jest to sytuacja tego typu, że jacyś "krewni i znajomi królika" będą zarabiać na konserwacji i utrzymaniu zieleni (właściwie będą tylko wystawiać faktury), a następni "krewni i znajomi królika" zarobią na projektowaniu super wypasionego parkingu typu Park&Ride, który nigdy nie zostanie wybudowany, a straż miejska zarobi na wystawionych mandatach za parkowanie wzdłuż Czołowej. To jest po prostu niemożliwe w naszym praworządnym, demokratycznym i sprawnie zarządzanym państwie.

# mamusia

15.10.2012 10:15

Bo w tym debilnym kraju zawsze musi być chociaż jeden schodek!
nawet w nowych inwestycjach! Wszystko projektują debile!

# Jack1971

15.10.2012 10:32

nie życzę nikomu ale postrzeganie schodów zmieni się gdy ktos usiądzie na wózku na dobre - i będziecie grzmić wszędzie w koło o niesprawiedliwości... już tak jest, bogaty nie zrozumie biednego... a kretynizm, arogancja i paranormalizm urzędników zwiększa się z kolejnymi wyborami - polecam zmieleni.pl

REKLAMA

# inż. Karwowski

15.10.2012 11:17

Dyżurnym krytykom Tumasza jak widać rozum odbiera. Partia robi papkę z mózgu. Bardzo dobrze, że ktoś zauważa nawet takie drobiazgi, które osobom starszym, a szczególnie niepełnosprawnym utrudniają życie. Odpowiedź Pana z PKP powinno sie wysłać do Komisji Europejskiej, jako przykład całkowicie niezgodnego z intencją UE przestrzegania przepisów związanych z 5-letnim embargiem na dotowane inwestycje

# z Płudek

15.10.2012 11:29

widać, że w tych urzędach pracują jeszcze większe betony niż za komuny. Unia Europejska na pewno zaakceptuje wniosek dot. małych przeróbek dla dobra niepełnosprawnych. ----- A dlaczego RADNY TUMASZ - nie interweniował przed budową tego wiaduktu, przecież jest on wg siebie wysokiej klasy specjalistą tu i tam tylko zawsze po fakcie - tak jest we wszystkich sprawach .

# Anioł

15.10.2012 12:30

W Chotomowie dobudowują schody do wiaduktu, więc niech pan Telecki nie opowiada banialuków o tych 5 latach. To ta sama linia kolejowa, a nawet ten sam wykonawca (INTOP) co w Płudach.

REKLAMA

# z Dąbrówki

15.10.2012 15:06

Póki jest się zdrowym i pięknym, to schody nie przeszkadzają. Ale wystarczy złamać nogę i pochodzić po mieście.
Plus dla radnego

# Robcio

15.10.2012 17:42

Na tym wiadukcie nie zaprojektowano nawet ścieżki rowerowej, więc co sie dziwić takim schodkom. Taką mamy kadrę inżynierską w kraju. Najlepsi kończą uczelnie i tyle ich widzimy. Pracują na całym świecie, ale nie u nas. A urzędnicy, którzy nie powinni zatwierdzać takiego projektu... szkoda klawiatury

# porekol12

15.10.2012 18:09

qal masz racje tarantula (paskudny robal) powinien zająć się odblokowaniem tramwaju, który zablokował, to radny który najbardziej szkodzi naszej dzielnicy!

REKLAMA

# 2lukasz81

15.10.2012 19:41

Dla jednych Dzielnica Białołęka kończy sę np na ul. Mehoffera a dla Pana Tumasza na Aluzyjnej lub Kępie Tarchomińskiej. Każdy Kto mieszka na Dąbrówce Wiślanej rozumie dla czego Radny Tumasz chce zmian trasy tramwaju, radni z Tarcomina, a nawet Nowodworów uważaja, że Tumasz wymyśla głupstwa zarówno w sprawie tramwaju jak i tych schodków. Uczciwie patrząc na te sprawy trzeba jednak Panu radnemu W. Tumaszowi przyznać rację w obu tematach.

# Nicky

15.10.2012 19:49

perkol12
możesz wyjaśnić jaką szkodę wyrządza naszej dzielnicy radny Tumasz starając się o poprawę dostępu do peronu w Płudach dla osób starszych i niepełnosprawnych. Sorki, że ci zawracam głowe, ale za głupi jestem, żeby ogarnąć Twój tok rozumowania

# ktoś

15.10.2012 20:08

Ale brak tramwaju komukolwiek doskwiera? Mi jakoś nie - widać jaki drenaż mózgów zrobiono niektórym przed wyborami: Brak tramwaju, to koniec świata będzie.

REKLAMA

# antyurzędnik

15.10.2012 21:20

Ktosiu zacznie Ci za chwilę doskwierać jak Grota pójdzie do remontu, a wjazd na Północny będzie trwał 40 minut. Pamiętaj, że z Modlińskiej nie wjedziesz na Grota.

# Picolo

15.10.2012 21:32

rozumiem to będzie tramwaj tymczasowy na czas remontu i będzie kursował tylko po moście - no to gratulacje.Widać, że władza dba o mieszkańców żeby w korkach nie stali .A póżniej po remoncie Grota linię tą rozbiorą bo by woziła tylko powietrze

 tarantula01

15.10.2012 22:59

#z Płudek napisał(a) 15.10.2012 11:29
A dlaczego RADNY TUMASZ - nie interweniował przed budową tego wiaduktu, przecież jest on wg siebie wysokiej klasy specjalistą tu i tam tylko zawsze po fakcie - tak jest we wszystkich sprawach .
Bo nie widziałem dokumentacji (nikt mi nie chciał udostępnić) przed zbudowaniem wiaduktu. Ale np. przystanków na Mehoffera też nie zrealizowano.
Pozdrawiam

REKLAMA

 tarantula01

15.10.2012 22:59

#z Płudek napisał(a) 15.10.2012 11:29
A dlaczego RADNY TUMASZ - nie interweniował przed budową tego wiaduktu, przecież jest on wg siebie wysokiej klasy specjalistą tu i tam tylko zawsze po fakcie - tak jest we wszystkich sprawach .
Bo nie widziałem dokumentacji (nikt mi nie chciał udostępnić) przed zbudowaniem wiaduktu. Ale np. przystanków na Mehoffera też nie zrealizowano.
Pozdrawiam

# pasażer

16.10.2012 07:20

unia zabierze pieniądze, gdy ktoś doniesie, że inwestycja wykonana jest niezgodnie z przepisami, a zwłaszcza ograniczając dostęp niepełenosprawnym
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA