Pasja, Aveciątka i Filharmonicy w Płudach
9 kwietnia 2025
W warszawskich Płudach odbędzie się wyjątkowy koncert muzyki pasyjnej. Soliści Polskiej Opery Królewskiej, instrumentaliści Filharmonii Narodowej oraz chóry Ave, Aveciątka, Avetki i Gold Old Ave zaprezentują premierowo "Pasję według świętego Jana" prof. Krzysztofa Kusiel-Moroza, w instrumentacji Jerzego Cembrzyńskiego oraz piękne a mało znane pieśni pasyjne polskich kompozytorów XIX i XX wieku.
Debiut Aveciątek
Białołęcki Chór Ave, który w ubiegłym roku obchodził 85-lecie istnienia, wciąż się rozrasta. Od pół roku dzielnie pracuje pod fachowym okiem Elżbiety Drużbińskiej najmłodsza, dziecięca formacja zespołu. To Aveciątka, czyli trzydzieścioro dzieci w wieku 6-13 lat.
- I to właśnie Aveciątka, razem z Avetkami, czyli młodzieżą chóru Ave, wykonają wyjątkową "Pasję według św. Jana", napisaną przed ćwierć wiekiem dla naszego chóru, który wtedy był zespołem dziecięcym - wyjaśnia Bartłomiej Włodkowski, dyrygent chóru Ave. - Teraz utwór zaprezentujemy w nowej formule, w ciekawej instrumentalnej aranżacji Jerzego Cembrzyńskiego.
Aveciątka i Avetki wykonają partię tłumu, skazującego Jezusa na śmierć, w Ewangelistę wcieli się Paweł Piękoś, tenor z Polskiej Opery Królewskiej, a słowa Jezusa zaśpiewa znakomity baryton Bogdan Śliwa. Z kolei rolę Piłata, Judasza i Piotra bardzo utalentowany solista chóru Ave, 15-letni Paweł Milewski, który mimo młodego wieku zachwyca bardzo dojrzałym brzmieniem. Śpiewakom akompaniować będą Filharmonicy na skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie, oboju, rożku angielskim i organach, a całość poprowadzi dyrygentka Barbara Hijewska.
Józef Furmanik na głosy żeńskie i mieszane
Ale "Pasja" to nie wszystko, co przygotowali muzycy Ave. W drugiej części koncertu będzie można usłyszeć mało znane pieśni pasyjne polskich kompozytorów z XIX i XX wieku, na czele z utworami prof. Józefa Furmanika, wybitnego, choć niesłusznie zapomnianego dyrygenta, kompozytora, organisty, który przed II wojną światową stworzył olbrzymie towarzystwo muzyczne przy kościele św. Aleksandra. Choć tworzyli je amatorzy, to co niedziela wykonywali w świątyni przy placu Trzech Krzyży wielkie dzieła oratoryjne największych mistrzów, a poziomem dorównywali filharmonikom.
Pieśni pasyjne Furmanika wykona mieszany i żeński chór Ave, w którym obecnie śpiewa już blisko 70 osób (!) oraz grupa seniorów z chóru Gold Old Ave. Partie solowe zaprezentują Aleksandra Banaszek i Alicja Juzwa, przygotowane przez dr Bogumiłę Dziel-Wawrowską.
- A wszystko również w nowych aranżacjach instrumentalnych Jerzego Cembrzyńskiego, laureata Grammy, z którym bardzo owocnie współpracujemy od 5 lat - dodaje Włodkowski. - Mamy nadzieję, że nasza muzyczna propozycja będzie dobrym początkiem Wielkiego Tygodnia i wszystkich wprowadzi w pasyjno-paschalną atmosferę.
Hrabia Rej i 1935 rok
Koncert zainauguruje też nowy projekt historyczny Fundacji Ave "1935. Rapująca historia & Miasto Ogród", związany z ważnymi rocznicami historycznymi na Białołęce. Jedna z nich to 90-lecie zakończenia tworzenia na Białołęce Dworskiej miasta-ogrodu przez hrabiego Reja, co upamiętniają zabytkowe: kapliczka przy ulicy Ambaras i drewniany krzyż.
- Z tej okazji zaplanowaliśmy szereg wydarzeń artystycznych - zapowiada Włodkowski. - Będziemy spotykali się na ogrodowych koncertach, młodzież stworzy rapującą historię Białołęki, a dzieci skorzystają z letnich warsztatów artystycznych w białołęckich parkach.
Przedsięwzięcie współfinansuje m.st. Warszawa - Dzielnica Białołęka.
Na koncert w sobotę 12 kwietnia o g. 16:15 w kościele Narodzenia NMP wstęp jest wolny. Obowiązuje jednak rezerwacja miejsc siedzących na stronie fundacjaave.pl.
oko