REKLAMA

Białołęka

zabytki »

 

Rudera dostała drugie życie. Modlińska 257 jak nowa

  7 marca 2025

alt='Rudera dostała drugie życie. Modlińska 257 jak nowa'
źródło: Dzielnica Białołęka

Na początku roku Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta poinformował o zakończeniu modernizacji secesyjnej willi i dwóch oficyn przy ul. Modlińskiej 257. Kamienica ma ciekawą historię, ale od lat popadała w ruinę. W tym roku się to zmieni i w historycznych budynkach zacznie działać centrum lokalne prowadzone przez Białołęcki Ośrodek Kultury.

REKLAMA

Odnowiony budynek jest ciekawym połączeniem: z zewnątrz secesyjnej zabudowy a wewnątrz nowoczesnego wyposażenia w niezbędny sprzęt oraz meble. Efekty prac są imponujące, wszyscy pamiętamy bowiem budynek, który przez lata wyłącznie straszył swoim wyglądem mieszkańców Białołęki. Teraz przeciwnie, przyciąga uwagę pięknym wyglądem i ciekawą historią. Modlińska 257 bez sali prób dla zespołów. Najciekawszy element wypadł z projektu Modlińska 257 bez sali prób dla zespołów. Najciekawszy element wypadł z projektu
Efekty rozpoczynającego się remontu kamienicy z 1913 roku będą inne, niż oczekiwali mieszkańcy zabierający głos w konsultacjach społecznych.

Mężczyzna maluje ścianę w domu za pomocą wałka Malowanie ścian i sufitów: wybór kolorów, techniki, narzędzia
Malowanie ścian to jedna z najprostszych i najbardziej efektywnych metod na odświeżenie wnętrza i nadanie mu zupełnie nowego charakteru. Odpowiednio dobrany kolor farby potrafi wizualnie powiększyć przestrzeń, dodać jej przytulności lub wyrazistości. Jak malować ściany, aby cieszyć się doskonałym efektem? Jaki kolor ścian do pokoju wybrać, jaką technikę malowania zastosować oraz jakie narzędzia będą potrzebne do jej realizacji? Tego dowiesz się z naszego poradnika.
Willi wreszcie dano drugie życie.

Z historią w tle

Budynki przy ul. Modlińskiej 257 powstały na początku XX wieku i już wtedy wyróżniały się elegancją oraz stylem charakterystycznym dla secesji. Pierwotnie willa pełniła funkcję domu jednorodzinnego, lecz w późniejszych latach jej przeznaczenie zmieniało się kilkakrotnie. W okresie międzywojennym budynek stał się schronieniem dla kobiet potrzebujących pomocy - najpierw jako placówka prowadzona przez Siostry Samarytanki, później przez Towarzystwo Ochrony Kobiet. W czasie II wojny światowej willa służyła jako magazyn broni dla Armii Krajowej oraz miejsce schronienia dla Żydów.

Po wojnie kamienica znów zmieniła fukcję na opiekuńczą - od Domu Specjalnego dla przewlekle chorych do kolejnej już zmiany na Dom Pomocy Społecznej. Mieściły się tu także biblioteka, przychodnia weterynaryjna i sklep motoryzacyjny. W 2009 roku obiekt wpisano do rejestru zabytków. Już wówczas willa wymagała ogromnego remontu.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Co się zmieniło przy Modlińskiej 257?

Dzięki pracom, które rozpoczęły się w 2022 roku, willa i oficyny przeszły gruntowną przebudowę. W budynku głównym powstała sala widowiskowa na około 50 osób, pomieszczenia przerobiono na pracownie artystyczne, sale muzyczne i taneczne, a także przestrzenie biurowe i socjalne. Odtworzone zostały zdobienia elewacji, ozdoby dachowe w formie kul, okna oraz stojące obok nich wazy i stalowe koszyki na kwiaty przy oknach. Renowacji poddano część historycznej stolarki drzwiowej - w tym drzwi wejściowe do budynku głównego, zabytkowe drewniane schody, balustrady oraz oryginalne secesyjne posadzki. Odbudowano dwa piece kaflowe. W budynkach przykrytych nową blachą wymienione zostały wszystkie instalacje. Ponadto budynek główny jest teraz wyposażony w windę, dzięki czemu spełnia współczesne standardy dostępności.

REKLAMA

Co zmieniły prace konserwatorskie?

Ważnym elementem prac była konserwacja polichromii na ścianach i sufitach. Najcenniejsze z nich, przed przystąpieniem do prac budowlanych, zostały transferowane (zdemontowane we fragmentach wraz z tynkiem) i trafiły do specjalistycznej pracowni, gdzie poddano je renowacji, by następnie wróciły odnowione na swoje miejsce.

Kilka ocalałych fragmentów polichromii w formie "świadków" na ścianie klatki schodowej (mazerowana lamperia - namalowane usłojenie drewna) i w pomieszczeniach na pierwszym piętrze (roślinne fryzy) zostały poddane konserwacji. Pozostałą część polichromii wiernie zrekonstruowano. Prace konserwatorskie objęły łącznie około 300 m2 powierzchni ścian i sufitów.

Teren otaczający budynki został obsadzony zielenią i ogrodzony ozdobnym płotkiem, wykonanym w oparciu o dokumentację archiwalną. Postawiono również bramę od strony ul. Modlińskiej, zrekonstruowaną na podstawie zachowanych oryginalnych fragmentów, które wkomponowano w nową bramę.

Prace prowadzone były pod nadzorem stołecznego konserwatora zabytków. Ich koszt wyniósł ok. 10,9 mln zł.

JR

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą