Tor wyścigowy dla zdalnych autek?
11 marca 2025
Pasjonaci motoryzacji - zwłaszcza tej miniaturowej - w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego znów znajdą coś dla siebie. Wydaje się, że do pełni szczęścia brakuje już tylko licznych głosów poparcia dla tej inwestycji.
Renata Bogdańska w swoim projekcie złożonym do budżetu obywatelskiego Białołęki proponuje wybudowanie na obecnej "łące" przy wjeździe na most Grota-Roweckiego i żerańskiej elektrociepłowni, profesjonalnego toru wyścigowego, który umożliwi pasjonatom zdalnie sterowanych samochodów rywalizację i rozwijanie swoich umiejętności. Prawdopodobnie projekt ten znajdzie się wśród tych, na które mieszkańcy będą mogli oddać głos już w pierwszej połowie czerwca w ramach budżetu obywatelskiego na 2026 rok. Dlaczego? To już drugie podejście - w ubiegłym roku urzędnicy dopuścili projekt do głosowania, jednak nie uzyskał on wystarczającej liczby głosów.
Malowanie ścian i sufitów: wybór kolorów, techniki, narzędzia
Malowanie ścian to jedna z najprostszych i najbardziej efektywnych metod na odświeżenie wnętrza i nadanie mu zupełnie nowego charakteru. Odpowiednio dobrany kolor farby potrafi wizualnie powiększyć przestrzeń, dodać jej przytulności lub wyrazistości. Jak malować ściany, aby cieszyć się doskonałym efektem? Jaki kolor ścian do pokoju wybrać, jaką technikę malowania zastosować oraz jakie narzędzia będą potrzebne do jej realizacji? Tego dowiesz się z naszego poradnika.
Czy w tym roku będzie inaczej?
Tor wyścigowy przy wjeździe na most Grota?
Projekt oszacowany na 800 tys. zł zakłada wybudowanie na obecnej "łące" profesjonalnego toru wyścigowego dla użytkowników samochodów zdalnie sterowanych, który umożliwi pasjonatom rywalizację i rozwijanie swoich umiejętności. Jak wyjaśnia projektodawczyni, stworzenie toru powinno uwzględniać różne elementy i dbać o jego różnorodność: proste odcinki, zakręty, skoki, tunele, przeszkody itp.
Autorka dopuszcza jego wybudowanie z różnych materiałów, takich jak: ziemia, piasek, guma, plastik, asfalt itp. Według planu teren powinien być też bezpieczny dla użytkowników i widzów. Dlatego musiałyby powstać odpowiednie bariery i oznakowania, a wszystkie skoki i zakręty powinny być dobrze zaprojektowane, aby zminimalizować ryzyko wypadków.
Jeśli projekt zyska w oczach głosujących mieszkańców, jego realizacja powinna nastąpić już w przyszłym roku. Jednak będzie to niezmiernie trudne. Mimo że z pieniędzy budżetu obywatelskiego realizowano już nie takie pomysły, to z doświadczenia wiemy, że głosujący wolą bardziej "przyziemne" projekty. Póki co wyścigi zdalnych autek są bardzo niszowe i tylko nieliczni biorą w nich udział.
DB
.