REKLAMA

Białołęka

inwestycje »

 

Mamy to! Zielone światło dla remontu Modlińskiej 257

  13 maja 2020

alt='Mamy to! Zielone światło dla remontu Modlińskiej 257'

Sześć długich lat, morze pism, próśb, uzgodnień, godziny spotkań Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego, sterty papierów, konsultacje społeczne, wydana monografia, odkryte malowidła z początku wieku, ponad sto materiałów medialnych, a przede wszystkim ponad 15 tysięcy ludzi, którzy podczas wycieczek zabytkowymi autobusami odwiedzili ze mną "ruinę" przy Modlińskiej 257... To bilans długiej drogi, jaką przeszliśmy.

REKLAMA

Dziś kolegium prezydenta podjęło decyzję, że Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta może ogłosić przetarg na remont zabytkowej kamienicy z oficynami. Ogromny udział w tej decyzji mają zastępcy prezydenta Renata Kaznowska i Michał Olszewski, którym w imieniu mieszkańców Białołęki oraz tutejszych organizacji pozarządowych dziękuję za zaangażowanie.

Upadłe dziewczęta i esencja teatru

Nieprawdopodobna wręcz historia tego budynku sprawia, że jest on jednym z ważniejszych historyczno-kulturowych miejsc na mapie Białołęki. Stuletnie zakonnice z Wiśniewa. Historia na 12 tablicach Stuletnie zakonnice z Wiśniewa. Historia na 12 tablicach
Białołęka ma wyjątkowe szczęście do zakonnic. To właśnie tutaj w pięciu klasztorach osiadły aż cztery zgromadzenia żeńskie. A ich obecność przez dziesięciolecia miała i wciąż ma wymiar nie tylko duchowy, ale jak najbardziej kulturotwórczy dla okolicznych osiedli.

To tutaj w latach 1942-1944 sam Leon Schiller prowadził stały konspiracyjny teatr, a wśród 2 tysięcy widzów był Czesław Miłosz, który po latach wspominał to miejsce i swoje doświadczenie "esencji teatru". To tutaj od 1927 roku siostry benedyktynki samarytanki prowadziły zakład "Przystań" dla "upadłych dziewcząt", tworząc zupełnie nową jakość resocjalizacji i pomocy, to tutaj w czasie wojny ukrywano olbrzymią liczbę osób, w tym Żydówki z warszawskiego getta, to tutaj działała jedna z pierwszych białołęckich szkół, to tutaj wreszcie trzy dni spędziła Irena Sendlerowa, wizytując zakład dla "gruzinek"...

A to tylko wierzchołek góry niesamowitych wydarzeń... Więcej możecie Państwo przeczytać w książce, którą napisaliśmy z Anną Mieszkowską.

Wstąp do księgarni

Długa droga

Dom cudem ocalał w 1944 roku, kiedy hitlerowcy palili Henryków. Później mieścił dom opieki społecznej i różne sklepy i zakłady. Nieremontowany popadał w ruinę, wreszcie zamknięto go na cztery spusty ze względu na zagrożenie życia i zdrowia.

Odważną decyzję o renowacji podjął w 2015 roku ówczesny burmistrz Piotr Jaworski, a wśród głównych inicjatorów był Piotr Oracz, radny dzielnicy. Pamiętam, kiedy we trzech chodziliśmy po na wpół zawalonym stropie i marzyliśmy o nowym życiu dla kamienicy... Udało się wpisać obiekt do programu rewitalizacji centrów lokalnych oraz zabukować pieniądze, ale zmiany w zarządzie dzielnicy spowodowały, że przygotowania do remontu ślimaczyły się niemiłosiernie.

Dużą zasługę w doprowadzeniu do końca przygotowań i opracowaniu dokumentacji remontowej ma obecny zarząd dzielnicy, a zwłaszcza Anna Majchrzak i Jan Mackiewicz. Dziękuję też za nieprzeciętne zaangażowanie dyrekcji i pracownikom Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków na czele z Anetą Bojanowską, a także wielu radnym oraz olbrzymiej rzeczy społeczników, dziennikarzy i organizacji pozarządowych, którzy razem z Fundacją Ave wspierali ten proces. W ostatnim okresie bardzo pomagały również radne miasta Magdalena Roguska i Anna Auksel-Sekutowicz.

REKLAMA

Co dalej?

Przeprowadzone konsultacje społeczne, które cieszyły się ogromnym zaangażowaniem mieszkańców, zdecydowały o stworzeniu przy Modlińskiej 257 miejsca aktywności lokalnej, animowanego przez organizacje pozarządowe, jak również przestrzeni do edukacji historycznej. Warto dodać, że Białołęka posiada niezwykle ubogi zasób lokalowy, a na wielofunkcyjne przestrzenie historycznej kamienicy czeka ponad 30 NGO-sów i kilkanaście tysięcy odbiorców ich niekomercyjnych działań, w tym seniorzy i osoby niepełnosprawne.

Dzisiejsza decyzja otwiera drogę do renowacji. Niebawem ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę remontu. Ufam, że tym razem jesteśmy rzeczywiście na finale i za trzy lata - jak to obiecuję od 6 lat (!) uczestnikom wycieczek zabytkowymi autobusami - będziemy mogli cieszyć się przestrzenią, w której spotkają się dawna i współczesna Białołęka...

Bartłomiej Włodkowski
Autor jest białołęckim aktywistą i popularyzatorem historii, prezesem Fundacji Ave

.
 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (4)

# iza

14.05.2020 10:32

nie uwierzę jak nie zobaczę remontu

# Pit ból

14.05.2020 13:48

Kto jest właścicielem tego budynku?

# odp

14.05.2020 14:08

miasto

REKLAMA

# Asior

23.05.2020 11:12

Cuda przedwyborcze, a potem na 100% NIC, jak z tramwajem na tzw. Zieloną Białołękę, który jest obiecywany od trzech kadencji PO.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni