REKLAMA

Białołęka

zabytki »

 

Miliony na ruderę przy Modlińskiej. Jest pozwolenie na remont

  2 listopada 2021

alt='Miliony na ruderę przy Modlińskiej. Jest pozwolenie na remont'
źródło: BSKZ

Stołeczny konserwator zabytków z miesięcznym opóźnieniem poinformował o zdobyciu dokumentu niezbędnego do urządzenia domu kultury w kamienicy z początku ubiegłego wieku.

REKLAMA

Sprawa remontu zrujnowanej kamienicy przy Modlińskiej 257, stojącej między skrzyżowaniami z Klasyków i Mehoffera, ciągnie się od sześciu lat. W 2015 roku ówczesny burmistrz Piotr Jaworski ogłosił, że budynek został "uratowany", samorząd znalazł pierwszy milion na prace remontowe i niebawem rozpocznie się rewitalizacja. Dziś koszty są szacowane na 7,5 mln zł. Modlińska 257 uratowana. Znasz historię tego miejsca? Modlińska 257 uratowana. Znasz historię tego miejsca?
Niebawem rozpocznie się rewitalizacja zabytkowego domu z oficynami przy Modlińskiej 257. Na wniosek burmistrza Piotra Jaworskiego rada dzielnicy wyasygnowała na ten cel milion złotych. Z te pieniądze władze dzielnicy planują wykonać gruntowne zabezpieczenie niszczejącego zabytku oraz przygotować w porozumieniu z miejskim konserwatorem zabytków projekt budowlany wraz z programem użytkowym i rewitalizacji.

Przystań przy Modlińskiej

- Od 1914 do 1921 roku parter willi mieścił szkołę, pocztę oraz posterunek policji - pisze stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. - Po 1921 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa i zaadoptowany na ośrodek Przystań dla młodych prostytutek. Dziewczęta po leczeniu w szpitalu św. Łazarza, trafiały na Modlińską, gdzie uczyły się ogrodnictwa, prania, gotowania, haftu, szycia i tkactwa. Dzięki nowym umiejętnościom mogły wyjść z ubóstwa i uzależnień.

Podczas niemieckiej okupacji przy Modlińskiej odbył się w konspiracji spektakl "Pastorałki" Leona Schillera, w którym zagrały podopieczne Przystani. Widzami byli m.in. 32-letni Czesław Miłosz, 30-letni Witold Lutosławski i 28-letnia Danuta Szaflarska. W czasie II wojny światowej budynek był również magazynem broni dla Armii Krajowej i schronieniem dla Żydów. W latach 50. w upaństwowionej Przystani umieszczono ośrodek dla przewlekle chorych, a następnie dom pomocy społecznej. Potem działały tam m.in. sklep z narzędziami i biblioteka.

Wstąp do księgarni

Nowy dom kultury

- Miasto przygotowało projekt remontu i adaptacji zabytkowego budynku, uzyskało wszelkie niezbędne uzgodnienia zarówno konserwatorskie, jak i pozwolenie na budowę - informuje konserwator. - Realizację zadania przekazano Stołecznemu Zarządowi Rozwoju Miasta. SZRM po analizie dokumentacji projektowej zdecydował o konieczności rozszerzenia inwestycji m.in. o wentylację mechaniczną niezbędną z uwagi na planowaną funkcję centrum lokalnego.

We wrześniu urzędnicy zdobyli pozwolenie na budowę. Na remont budynku przewidziano 7,5 mln zł a SZRM jeszcze w tym roku ma rozpocząć poszukiwania firmy, która przeprowadzi prace. Po remoncie przy Modlińskiej 257 znajdzie się sala widowiskowa na około 50 osób. Na pierwszym piętrze powstaną sale do zajęć plastycznych, muzyki i tańca, a na strychu pracownia malarska.

(dg)

.
 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (1)

# flex

04.11.2021 09:50

Tak kamienica jest przereklamowana. Nie stanowi wartości architektonicznej i nie działo się w niej też nic istotnego historycznie. Szkoda kasy.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024