REKLAMA

Targówek

inwestycje »

 

Komisja Dialogu Społecznego: Projekt mostu wymaga istotnych zmian

  4 listopada 2015

alt='Komisja Dialogu Społecznego: Projekt mostu wymaga istotnych zmian'
źródło: Wikimedia Commons

Komisja Dialogu Społecznego ds. Transportu podjęła uchwałę w sprawie mostu Krasińskiego. Proponuje dwa pasy ruchu dla samochodów i budowę trasy od razu do Odrowąża.

REKLAMA

21 października aktywiści działający w ramach Komisji Dialogu Społecznego po raz kolejny spotkali się z urzędnikami z warszawskiego ratusza - tym razem rozmowa dotyczyła budowy trasy i mostu Krasińskiego. Pierwszy i najważniejszy wniosek ze spotkania brzmi: "Obecny projekt wymaga istotnych zmian, ze względu zarówno na politykę transportową miasta, zmiany układu komunikacyjnego od czasu odebrania projektu w 2009 roku i protesty społeczności lokalnej".

Polityka transportowa Warszawy zakłada walkę z zanieczyszczeniami środowiska poprzez ograniczenie ruchu samochodów i stworzenie lepszych warunków dla komunikacji miejskiej, głównie szynowej, oraz rowerów. Komisja proponuje więc budowę mostu Krasińskiego w układzie 2x2, z dwoma buspasami, torowiskiem tramwajowym i jednym pasem ruchu dla samochodów w każdym kierunku. Most Krasińskiego budzi ogromne kontrowersje i jest krytykowany zarówno przez aktywistów, jak i ekspertów związanych z tematyką transportową. Taki przekrój przeprawy podkreślałby jej lokalny charakter i jednocześnie nie przekreślał zmian na ul. Krasińskiego, wprowadzonych dzięki głosom żoliborzan, czyli planowanego zwężenia jezdni, wyznaczenia drogi dla rowerów i zakazu skrętu w lewo w ul. Czarnieckiego.

Dla mieszkańców Bródna najistotniejsze jest, że komisja wzywa do budowy mostu i trasy od Wisłostrady od razu do Odrowąża, w jednym etapie, gdy w budżecie miasta będą na to pieniądze.

- Realizacja samego mostu, bez odcinka nad terenami kolejowymi, nie wpłynie na poprawę komunikacji między dzielnicami - czytamy w uchwale komisji. - Ponadto wiadukt nad torami umożliwi połączenie tramwajowe, a także stworzenie węzła przesiadkowego na stacji Warszawa Praga.

Most Krasińskiego budzi ogromne kontrowersje i jest krytykowany zarówno przez aktywistów, jak i ekspertów związanych z tematyką transportową. Estakada między Odrowąża a Jagiellońską - jeśli zostanie zaprojektowana bez likwidowania skweru przy ul. Kotsisa na Śliwicach - jest inwestycją uznawaną za potrzebną przez chyba wszystkie strony. Tajemnicą pozostaje, dlaczego władze miasta nie zbudują jej w pierwszej kolejności, otwierając trzeci - po trasie S8 i rondzie Żaba - wyjazd z Bródna na południe i zachód i jednocześnie odkładając nerwowe rozmowy o moście na kolejną dekadę.

Dominik Gadomski

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (3)

# Lew II

04.11.2015 12:54

przekrój 3x3 też może podkreślać lokalny charakter przeprawy - wydawać grube miliony i powstał bezużyteczny most?

# SONNY

04.11.2015 18:54

Nie mam sensu budować "lokalnego mostu". Powinien być jak Gdański - po 2 pasy i tramwaje.

# Targówek MOST

10.11.2015 04:40

A gdzie ten cały ruch przelotowy ma się niby pomieścić...? na zatkanej od lat wisłostradzie? czy może na placu Wilsona...? który jest regularnie zatkany, od strony Karsińskiego szczególnie, ale nie tylko. Żeby zmiejszyć problemy dojazdowe Targówka, chcemy podwójnie zatkać Żoliborz - z samochodami jadącymi z Targówka włącznie - gratulacje dla urzędników! Z dużego problemu zróbmy kilka razy większy. Hałas i spaliny które miasto Warszawa podobno chce ograniczać, rozumiem że też są "wliczone w koszta", razem z całym Starym Żoliborzem i 700mln zł. Pan Zbigniew Jakubas budujący osiedla na terenach FSO-Żerań raczej się nie obrazi, że dostanie "nieformalne dofinansowanie" do swojego projektu w postaci 700mln zł pieniędzy podatników.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe