REKLAMA

Targówek

Inwestycje

 

Żoliborz przeciwko mostowi. Będą konsultacje

  27 listopada 2015

alt='Żoliborz przeciwko mostowi. Będą konsultacje'
Mieszkańcy Starego Żoliborza chcą, by dzielnica zachowała zabytkowy charakter.
źródło: Warszawikia / Kakarakak

"Rada Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy wnioskuje do Prezydenta m.st. Warszawy o odstąpienie od realizacji inwestycji pn. Trasa Krasińskiego z przeprawą mostową" - to jednomyślne stanowisko radnych i coraz większej liczby mieszkańców Żoliborza.

REKLAMA

Z jednej strony protest na Żoliborzu, z drugiej nieugięte stanowisko burmistrza Targówka, radnych i mieszkańców Bródna. W październiku w ratuszu przy Kondratowicza samorządowcy z Targówka spotkali się z radnymi warszawskimi i przedstawicielami Żoliborza oraz Śliwic. Goście przyszli przygotowani do rozmowy, gospodarze - nie. Burmistrz Sławomir Antonik - co prawda dyplomatycznym tonem - wyraził opinię, że nikt nie zmusza do mieszkania w Warszawie, zaś mieszkańcy Bródna nagradzali brawami swoich radnych, liczne argumenty "wroga zza Wisły" puszczając mimo uszu. Nic dziwnego, że również druga strona usztywniła stanowisko. Dziś Żoliborz jest najwyraźniej jednomyślny i mówi głośne "nie" budowie mostu.

Ostatnia sesja rady dzielnicy na Żoliborzu zmieniła się w happening przeciwko mostowi Krasińskiego. Radni jednomyślnie poparli uchwałę wzywającą do wstrzymania prac nad przeprawą między pl. Wilsona a Jagiellońską i przeznaczenie 700 mln zł np. na dokończenie obwodnicy Pragi. Pod różnymi petycjami przeciwko budowie podpisało się już kilka tysięcy warszawiaków.

Rozmowy potrwają do wiosny

Po protestach na Żoliborzu władze miasta ogłosiły harmonogram konsultacji społecznych na najbliższe miesiące. Do 4 grudnia samorządowcy z Targówka, Pragi Północ i Żoliborza wybiorą przedstawicieli mieszkańców, którzy tydzień później zasiądą do rozmów. W styczniu odbędą się dyskusje z udziałem ekspertów i debaty obywatelskie. Zakończenie konsultacji planowane jest na marzec.

Według aktualnych planów w następnej dekadzie miałby zostać zbudowany most, łączący Wisłostradę z Jagiellońską. Przy okazji przebudowana zostałaby ul. Krasińskiego, powstałby olbrzymi węzeł z Wisłostradą i torowisko tramwajowe między przystankiem "Śliwice" na Jagiellońskiej a pl. Wilsona. Na połączenie Jagiellońskiej z Odrowąża nie ma zabezpieczonych środków finansowych.

Dominik Gadomski

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (4)

# Ataeb

02.12.2015 13:38

Mieszkańcy Żoliborza nie chcą mostu, bo mają metro i wszyscy bez problemu jadą do centrum. I podobnej swobody ruchu po mieście odmawiają mieszkańcom Bródna. Bierzmy przykład z innych światowych stolic, gdzie mostów buduje się jak najwięcej.

# Abdul

04.12.2015 13:50

No właśnie,to proszę walczyć o metro a nie most.
Nie chcemy parkingów i zapchanych skwerów samochodami jak ma to miejsce na Bielanach...

# bysio

06.12.2015 23:10

,,Burmistrz Sławomir Antonik - co prawda dyplomatycznym tonem - wyraził opinię, że nikt nie zmusza do mieszkania w Warszawie,"
No i wszystko już wyjaśnił,że Praga to nie Warszawa....

REKLAMA

# buahaha

07.12.2015 13:26

Sprawdziło się porzekadło: "Pan Bóg nie rychliwy, ale sprawiedliwy".
Burmistrz Targówka tak samo odcinał się od Białołęki (nie - dla metra, nie - dla tramwaju), jak teraz Żoliborz od Targówka (nie - dla mostu) ;)
I bardzo dobrze, niech teraz na własnej skórze poczuje, jak to jest być skrajnym egoistą i zamykać się w granicach własnej dzielnicy.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA