REKLAMA

Targówek

Inwestycje

 

23 tys. podpisów za mostem Krasińskiego

  4 grudnia 2015

alt='23 tys. podpisów za mostem Krasińskiego'
Tak wyglądał most Krasińskiego według koncepcji z poprzedniej dekady.
źródło: materiały prasowe

Poparcie dla nowego mostu wśród mieszkańców Bródna rośnie. Rada dzielnicy wzywa władze Warszawy do jak najszybszego rozpoczęcia budowy... od strony Żoliborza.

REKLAMA

W ciągu ostatniego tygodnia na Bródnie i Targówku zebrano ponad 23 tys. podpisów za budową mostu Krasińskiego, o czym radni dzielnicy poinformowali na specjalnej sesji. Zainteresowanie nią było ogromne: 150-200 osób w sali, kamery, media... i grupa mieszkańców Żoliborza, która przyszła porozmawiać o przyszłości Warszawy. Sesja tradycyjnie okazała się nudna, publiczności ubywało, kamerzyści opuścili salę a do końca czterogodzinnego spotkania wytrwali głównie goście z lewej strony Wisły. Zanim dziewiętnastka radnych jednomyślnie wyraziła poparcie dla jak najszybszej budowy mostu w układzie 2x2 (dopuszczając dwa buspasy) z linią tramwajową, spektakl był czasem śmieszny, czasem straszny.

Papież i dzieci na odsiecz Bródnu

Jednym z głównych dyskutantów był burmistrz Sławomir Antonik, w którego wypowiedziach egzotyczne argumenty przeplatały się z niemal agresywnymi atakami na Żoliborz.

- Najbardziej istotnym głosem są te rysunki - mówił pokazując prace dzieci, które narysowały most Krasińskiego (co zabawne, większość rysunków przedstawia samochody stojące w korku na przeprawie bez chodników i torów). - Nie spodziewałem się takiego zaangażowania młodych mieszkańców.

- Wykorzystywanie dzieci do promocji inwestycji to nieporozumienie - ripostował ku niezadowoleniu mieszkańców Bródna radny żoliborski Tomasz Michałowski. - Młodzieżowa rada dzielnicy pikietowała za mostem w godzinach lekcyjnych. To nadużycie.

- Padają argumenty, że za cenę mostu można zbudować kilka Muzeów Powstania. Po co, skoro jedno już mamy? Mówią, że to most dla deweloperów. W naszej dzielnicy działa ich ośmiu. Osiem samochodów nie zakorkuje mostu. Przez 15 lat mieszkałem na Marymoncie, chciałbym móc odwiedzać swoją rodzinę. Nie lękajcie się! Na Targówku nie mieszkają półmózgi, które będą stać w korkach. Kierowcy wiedzą, jak je ominąć - podkreślał Antonik.

- Argumenty żoliborzan to demagogia, żałosna argumentacja! - krzyczał do mikrofonu radny Michał Jamiński. - Wyprowadzacie mnie z równowagi! Żoliborz to księstwo czy dzielnica?!

Kup bilet

Wirtualna rzeczywistość radnych

Argumenty radnych dzielnicy Targówek są w większości emocjonalne. Niektórzy radni wręcz torpedowali główny argument za budową mostu, mówiący o tym, że będzie to przeprawa lokalna i ruch na Żoliborzu nie wzrośnie:

- Dzięki temu mostowi będzie można przejechać np. z Węgrowa na Cmentarz Północny - mówił Witold Harasim.

- 2x2 pasy to zdecydowanie za mało - wtórował radny Zbigniew Poczesny. - Most powinien mieć co najmniej sześć pasów ruchu.

Zieleń i zabytki

Radni Targówka nie znaleźli jeszcze poważnej odpowiedzi na najważniejsze argumenty przeciwko budowie mostu. Grupa mieszkańców Żoliborza wręczyła radnym Targówka "Ilustrowany atlas architektury Żoliborza" i ponownie przypomniała, że budowa trasy oznacza zniszczenie kilku hektarów zieleni i wprowadzenie wzmożonego ruchu samochodów na teren wpisany do rejestru zabytków.

- Żoliborz to historia Polski - mówiła mieszkanka tej dzielnicy Elżbieta Piotrowska. - Niewiele miejsc w Polsce przetrwało w takim stanie II wojnę światową i prezentuje taką wartość. Stosując argumenty ilościowe nie można niszczyć dobra narodowego. Ten spór powinien być omawiany w szkołach, ale dzieci powinny się uczyć słuchania argumentów słabszej strony.

W odpowiedzi niektórzy samorządowcy z Targówka kwestionowali wartość architektoniczną i historyczną Żoliborza, inni pytali retorycznie, czy wycięcie 1000 drzew to rzeczywiście problem. Wpis do rejestru zabytków jest jednak faktem i prędzej czy później trzeba będzie pochylić się nad tym tematem.

Kilka głosów rozsądku

- Trasa jest projektowana w całości od pl. Wilsona do Odrowąża, ale na dziś nie ma finansowania odcinka Jagiellońska-Odrowąża do roku 2042 - przypomniał radny Andrzej Bittel. - Trasa powinna powstać od razu w całości, bez dzielenia na etapy. Władze miasta mają możliwość poproszenia o współfinansowanie deweloperów planujących osiedla nad Wisłą i terenach kolejowych.

Bittel zaproponował, by w uchwale wyraźnie podkreślić, że radzie dzielnicy chodzi o sfinansowanie i budowę całej trasy od pl. Wilsona do Odrowąża za jednym zamachem, ale jego poprawka została odrzucona przez radnych PO i "spółdzielców". Przyjęte przez radę dzielnicy stanowisko to apel o "jak najszybsze rozpoczęcie budowy Trasy Mostu Krasińskiego zgodnie z obowiązującą Wieloletnią Prognozą Finansową na lata 2015-2042". Radni opowiedzieli się więc za otwarciem w 2023 roku mostu z Żoliborza do Jagiellońskiej, bo tylko ta część inwestycji znajduje się w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Złożenie poprawki o dopisaniu do prognozy finansowej także odcinka Jagiellońska-Odrowąża zapowiedziała radna warszawska Alicja Żebrowska.

Najciekawsza była jednak wypowiedź byłego burmistrza Żoliborza Józefa Menesa.

- Nikt nie może zagwarantować, że 700 mln zł wystarczy na budowę mostu - mówił. - Most Skłodowskiej-Curie miał kosztować 600 mln zł, ostatecznie wydano 1,15 mld zł. Będąc na waszym miejscu prosiłbym o odwrócenie kolejności budowy. Wiadukt nad torami kolejowymi jest dla was absolutnie kluczowy i to on powinien powstać jako pierwszy. Jeśli budowa zacznie się na Żoliborzu i zabraknie pieniędzy, zostaniecie bez nowego wyjazdu z Bródna na całe lata.

Stanowisko to zostało ostro skrytykowane przez Antonika, który uznał je za spisek przeciwników mostu, liczących na brak pieniędzy na jego budowę po otwarciu wiaduktu do Jagiellońskiej.

- Im więcej mostów w Warszawie, tym lepiej, ale musimy wysłuchać drugiej strony w ramach konsultacji społecznych - powiedział portalowi tustolica.pl senator Marek Borowski.

Co dalej?

11 grudnia rozpoczną się konsultacje społeczne, dotyczące całej trasy od Odrowąża do pl. Wilsona. Zapowiadają się one na pierwszą w Warszawie wielką dyskusję o zrównoważonym transporcie i przyszłości naszego miasta i byłoby doskonale, gdyby samorządowcy z Targówka wypracowali wspólne, racjonalne i pozbawione skrajnych emocji stanowisko. Póki co rada dzielnicy głosuje jednomyślnie, ale argumentacja i sposób dyskusji burmistrza Antonika i radnego Jamińskiego są zupełnie inne, niż np. wiceburmistrza Grzegorza Gadeckiego i radnego Bittela, którzy mówią o faktach i terminach, nie atakując przy tym mieszkańców Żoliborza.

- Im bardziej się z kimś nie zgadzasz, tym częściej powinieneś z nim rozmawiać - powiedział po sesji radny Poczesny, dziękując mieszkańcom Żoliborza za rozmowę, w której prezentował przecież skrajnie odmienne stanowisko.

Jeśli po wysłuchaniu mieszkańców i ekspertów władze miasta zdecydują o budowie trasy w układzie 2x2 z linią tramwajową, zostanie ona otwarta (bez odcinka Odrowąża-Jagiellońska) w roku 2023. Wszelkie zmiany w projekcie, takie jak zmniejszenie szerokości mostu lub ograniczenie liczby podpór, będą wpływać na koszt budowy. Nie wiadomo, kiedy mógłby powstać wiadukt lub tunel, łączący Bródno z mostem i Jagiellońską.

Dominik Gadomski

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (7)

# Żoliborzanin

04.12.2015 19:02

A komu jest potrzebny ten most i do czego ?
Miasto ma na pewno dużo pilniejsze potrzeby niż most w tym miejscu,a poza tym to most i co dalej zapchane uliczki ,parkingi na skwerach ? gdzie infrastruktura !!!

# 7oooooooo_mln_dla_kogo

04.12.2015 20:56

"czy wycięcie 1000 drzew to rzeczywiście problem." - ehh... tak, wycięcie 1000 drzew to zdecydowanie duży problem w jednym z najbadziej zanieczyszczonych miast w EU.

# GKP Targówek!!!

04.12.2015 21:14

Platforma chce dokończyć przekręt dla Jakubasa którego nie udało się zrealizować przez osiem lat, ale... teraz - już prawie się udało... działacze PO na Targówku forsują most choć większość wyborców z Targówka głosowała na PiS.

REKLAMA

# Nikos

05.12.2015 22:46

W każdej chwili można uzyskać 100 tysięcy głosów przeciwko budowie tego mostu donikąd.

# Basia

05.12.2015 23:13

Widziałam rzekome rysunki dzieci ,ale Antonik chyba sam je namalował ....
Poza tym takiego chamskiego impertynenta nie powinni dopuszczać do głosu .........

# a co ?

08.12.2015 19:22

chyba o "jeden most za daleko"

# Ewax

10.04.2017 02:07

Nie ma szans na ten most , bo od strony Odrowąża przy Budowlanej , gdzie miał powstać most Krasińskiego postawiony jest nowy budynek, więc musiałby być rozebrany, a ludziom oddane pieniądze za zakup mieszkań. To jest obecnie abstrakcja.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2023
Boże Narodzenie 2023