Głośnie "nie" dla zaniechania budowy gimnazjum!
25 kwietnia 2014
Radni z Jabłonny wystąpili z wnioskiem o nierealizowanie w kolejnych latach budowy gimnazjum w Chotomowie, które planowane jest przy skrzyżowaniu ulic Kisielewskiego i Partyzantów.
Radni z Jabłonny chcą innego rozwiązania:
- W związku ze stale rosnącą liczbą mieszkańców w naszej wsi i brakiem zaplecza oświatowego, my radni wsi Jabłonna, wnosimy o zaprzestanie wszelkich działań związanych z planowaną budową gimnazjum w Chotomowie, a właściwie na jej obrzeżach i pozyskanie terenu na ten cel we wsi Jabłonna - piszą w swoim wniosku: Halina Zwierzchlewska, Dariusz Kubalski, Agata Lindner, Zbigniew Garbaczewski, Marek Zieliński, Tomasz Wodzyński i Włodzimierz Kowalik.
Stara szkoła w Chotomowie będzie pusta. W Jabłonnie nauka na trzy zmiany?
Wniosek urzędu i wójt gminy Olgi Muniak o utworzenie filii gimnazjum, której siedziba miałaby być współdzielona z zerówkami, nie znalazł aprobaty wśród radnych.
- Dowożenie dzieci do Chotomowa jest nieekonomiczne i niezasadne - kontestują wnioskodawcy z Jabłonny.
Radni Alternatywy dla Chotomowa są zdziwieni propozycją samorządowców reprezentujących Jabłonnę, ponieważ specjalnie na ten cel w 2008 roku pozyskano teren pod budowę CEKS, o który zabiegali również radni z Jabłonny. Przygotowano koncepcję architektoniczno-budowlaną Centrum Edukacyjno-Kulturalno-Sportowego, stworzono projekty, a od dwóch lat realizowana jest budowa pierwszego etapu kompleksu oświatowego na pograniczu Jabłonny i Chotomowa.
Brak konsekwencji i przeniesienie budowy w inne miejsce będzie skutkowało znaczącym zwiększeniem kosztów, ponieważ w takiej sytuacji należy wskazać miejsce przyszłej inwestycji, zrealizować dodatkowo wykup gruntu, stworzyć nowy projekt budowlany, uzbroić teren, a to kolejne niezaplanowane koszty. W chwili obecnej do CEKS doprowadzone są media. Obiekty przyszłego kompleksu oświatowego będą korzystać ze wspólnej infrastruktury zarówno teleinformatycznej, gazu, wodociągu, kanalizacji, energii cieplnej wytwarzanej za pomocą pomp ciepła, energii elektrycznej. Na poczet wspólnej przyszłej inwestycji zostały poniesione bardzo duże koszty. Zaniechanie budowy kolejnych etapów CEKS, wydaje się być nieprzemyślanym wnioskiem, w którym nie wskazano ani źródeł finansowania, ani miejsca pod inwestycję.
Wniosek ten traktujemy w kategoriach abstrakcyjnych, wywołanych zapewne emocjami związanymi z problemami lokalowymi placówek oświatowych w naszej gminie. Liczymy również, że koleżanki i koledzy z Jabłonny przemyślą swoją propozycję i wycofają się z tego.
Od połowy miesiąca zbierane są podpisy, które są wyrazem sprzeciwu wobec wniosku radnych z Jabłonny. Zachęcamy mieszkańców do podpisywania się pod petycją - czekamy do 28 kwietnia w sklepiku w szkole podstawowej w Chotomowie.
Radni Alternatywy dla Chotomowa
Monika Jezierska i Mariusz Grzybek