"Dopakują" Bielany zielenią. Przybędzie 170 drzew
22 lutego 2024
Ciąg ulic Rudnickiego - Perzyńskiego - Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogaci się aż o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Warszawscy drogowcy nazywają to miejsce "parkiem linearnym".
W ramach zeszłorocznego remontu ulic Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach odnowione zostały chodniki, droga dla rowerów oraz jezdnia. Posadzonych zostało wtedy 61 nowych drzew.
Więcej zieleni w Warszawie
Remont otworzył możliwości na dalsze zmiany.
Dlaczego OC w Warszawie jest takie drogie?
OC w Warszawie kosztuje znacznie więcej niż w mniejszych miejscowościach. Różnica jest naprawdę spora - nawet kilkaset złotych w skali roku! Gdzie tkwi źródło tych dysproporcji? Jakie czynniki determinują wysokość składek OC w stolicy? Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach wyższych składek OC w stolicy.
Następny etap inwestycji będzie odpowiedzią na oczekiwania okolicznych mieszkańców. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na uzupełnienie zieleni wzdłuż wspomnianych ulic. Mniej więcej dwukilometrowy ciąg wzbogaci się o kolejne nasadzenia.
Przede wszystkim przybędzie 170 drzew. Wśród nich znajdą się topole, klony, lipy czy dęby. Tym samym powstaną nowe szpalery, które zacienią okolicę oraz odgrodzą okoliczne kamienice od hałasu i pyłów. W miejscach z liczną infrastrukturą podziemną - gdzie nie da się posadzić drzew - pojawią się krzewy. Do tego dojdzie ok. 700 m2 niskich i wysokich traw, które dodatkowo ozdobią ulice.
Inwestycja uwzględni też potrzeby zamieszkujących te tereny zwierząt, np. ptaków. Planowane 2 tys. m2 krzewów będzie dla nich niczym stołówka. To powierzchnia, na której posadzone zostaną m.in. dereń, śnieguliczka, berberys, róża. Nie zapomniano także o owadach. Teren dla zapylaczy powiększy się jeszcze o mniej więcej 700 m2 miododajnych bylin wzdłuż ulic. Zaplanowano także domki dla motyli i innych owadów, co tylko podkreśli integralność fauny i flory.
Ostoja ptaków w Warszawie
Jak zapowiada ZDM, "park linearny" będzie cieszyć oko oraz stanowić ostoję dla ptaków i owadów. Nie zabraknie w nim także miejsca na różne aktywności. Nasadzenia wyznaczą osobne przestrzenie, gdzie będzie można się zrelaksować, odpocząć czy pobawić się z psem. Wejścia zostaną przyozdobione pergolami z pnączami, które będą dodatkowo wyłapywać pyły i zanieczyszczenia.
"Parki linearne to zielone, długie, choć stosunkowo wąskie trakty łączące ze sobą poszczególne części dzielnicy lub miasta. Dzięki nim mieszkańcy mogą podróżować odcięci od hałasów i spalin, za to otoczeni przyrodą. Pozwalają także zaaranżować dużą zieloną przestrzeń w uporządkowaną i spójną całość. Parki o podobnym założeniu powstają także w innych częściach Warszawy - np. przy ul. Suwak (Mokotów) czy wzdłuż ul. Płaskowickiej nad tunelem POW (Ursynów)" - wyjaśniają drogowcy.
Oferty w przetargu można składać do końca lutego. Wyłoniony wykonawca będzie miał 60 dni na zrealizowanie zadania, a następnie przez kolejne trzy lata będzie odpowiadał za prace pielęgnacyjne. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowym "parkiem" mieszkańcy będą mogli cieszyć się już w wakacje.
(jok)
.