Wielki sukces lekarzy z Bielan. Uratowali dziecko z rozszczepem kręgosłupa
22 lutego 2024
Prezydent Rafał Trzaskowski spotkał się z mamą, której synek był operowany na rozszczep kręgosłupa, kiedy kobieta była w ciąży. Operację wykonał zespół specjalistów Szpitala Bielańskiego - to miejska placówka, która jest liderem w zabiegach wewnątrzmacicznych w Polsce. Dziś chłopiec ma rok.
- Dokładnie rok temu w Szpitalu Bielańskim została przeprowadzona pierwsza wewnątrzmaciczna operacja otwartego rozszczepu kręgosłupa. Operacja została wykonana u pani Sary, będącej wówczas w 25. tygodniu ciąży i przebiegła bez komplikacji.
Dlaczego OC w Warszawie jest takie drogie?
OC w Warszawie kosztuje znacznie więcej niż w mniejszych miejscowościach. Różnica jest naprawdę spora - nawet kilkaset złotych w skali roku! Gdzie tkwi źródło tych dysproporcji? Jakie czynniki determinują wysokość składek OC w stolicy? Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach wyższych składek OC w stolicy.
Dzisiaj jej synek Tadzio kończy roczek. Ta historia ma jednak więcej bohaterów, a jest nim fantastyczny zespół medyków, który ratuje zdrowie i życie maleństw, zanim jeszcze się urodzą - mówi Rafał Trzaskowski.
Operacje u nienarodzonych
- W zeszłym roku lekarze i lekarki ze Szpitala Bielańskiego wykonali blisko 70 wewnątrzmacicznych zabiegów, w tym operacje serduszek i transfuzję krwi nienarodzonych bliźniąt. Jestem ogromnie dumny, że takie zabiegi są przeprowadzane w miejskiej placówce, a Warszawa dokłada swoją cegiełkę do rozwoju terapii prenatalnej oraz wyznacza nowe standardy w opiece okołoporodowej - dodaje prezydent.
Otwarty rozszczep kręgosłupa u płodu to wada rozwojowa charakteryzująca się ubytkami w obrębie kręgosłupa oraz tkanek otaczających delikatny rdzeń kręgowy. W konsekwencji tkanka nerwowa jest narażona na działanie płynu owodniowego oraz urazy podczas poruszania się płodu, co może skutkować nieodwracalnym porażeniem kończyn dolnych oraz utratą kontroli nad wydalaniem. Może również prowadzić do rozwoju wodogłowia. Operacja prenatalna ma na celu zatrzymanie tego procesu.
Pacjentki są konsultowane przez interdyscyplinarny zespół ekspertów, złożony zarówno z lekarzy specjalizujących się w zabiegach z zakresu medycyny matczyno-płodowej, jak i neurochirurgii. Operacja została wykonana u pani Sary w 25. tygodniu ciąży i przebiegła bez komplikacji. Zarówno matka, jak i dziecko, czują się dobrze. Tadzio skończył właśnie rok. Warto dodać, że była to pierwsza wewnątrzmaciczna operacja otwartego rozszczepu kręgosłupa u płodu przeprowadzona metodą fetoskopową. Obecnie Szpital Bielański to jedna z niewielu placówek w Polsce, gdzie tego rodzaju procedury są realizowane w pełni laparoskopowo, eliminując konieczność otwierania brzucha kobiety
Warszawa inwestuje w Szpital Bielański
- Szpital Bielański to nasz największy wyspecjalizowany miejski szpital i jeden z najważniejszych ośrodków opieki medycznej na Mazowszu. Znajduje się tu ponad 20 oddziałów szpitalnych z niemal 800 łóżkami. W 2023 r. w Szpitalu Bielańskim było hospitalizowanych ponad 40 tys. pacjentów - wylicza Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta Warszawy.
W ostatnich latach Warszawa przeznaczyła blisko 200 mln zł na rozbudowę i wyposażenie Szpitala Bielańskiego. Nowe skrzydło ma pięć kondygnacji, powierzchnię blisko 10 tys. mkw. a znajdują się tu m.in. blok z 10 salami operacyjnymi, oddziały: rehabilitacji, psychiatrii dla dorosłych, oddział intensywnej terapii i laboratoria.
Sukcesy lekarzy z Bielan
Szpital Bielański jest pionierem w zabiegach wewnątrzmacicznych. Tylko w ubiegłym roku wykonano m.in.: fetoskopowe operacje rozszczepu kręgosłupa u płodu, transfuzje dopłodowe, fetoskopowe zabiegi w zespole przetoczenia między bliźniętami i innych powikłaniach ciąż wielopłodowych oraz uropatiach zaporowych. W szpitalu zostały przeprowadzone cztery wewnątrzmaciczne zabiegi interwencyjne krytycznych wad serca u płodów. Jest to możliwe dzięki zespołowi wysokiej klasy specjalistów, którzy posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie w wykonywaniu zabiegów interwencyjnych położniczych i kardiologicznych.
Zabieg polega na wprowadzeniu 15-centymetrowej igły do serduszka dziecka przez skórę matki, jamę macicy i klatkę piersiową płodu. Lekarz położnik szybkim ruchem wprowadza igłę do bijącego serca, ustawia ją pod zwężoną zastawką, która blokuje wypływanie krwi. Następnie przez igłę wprowadzany jest balon, który rozszerza zastawkę i przywraca wypływ krwi. Dając w ten sposób dziecku szansę na uratowanie lewej lub prawej komory.
(jok)
.