REKLAMA

Bielany

zdrowie »

 

Wielki sukces lekarzy z Bielan. Uratowali dziecko z rozszczepem kręgosłupa

  22 lutego 2024

alt='Wielki sukces lekarzy z Bielan. Uratowali dziecko z rozszczepem kręgosłupa'
źródło: UM Warszawa

Prezydent Rafał Trzaskowski spotkał się z mamą, której synek był operowany na rozszczep kręgosłupa, kiedy kobieta była w ciąży. Operację wykonał zespół specjalistów Szpitala Bielańskiego - to miejska placówka, która jest liderem w zabiegach wewnątrzmacicznych w Polsce. Dziś chłopiec ma rok.

REKLAMA

- Dokładnie rok temu w Szpitalu Bielańskim została przeprowadzona pierwsza wewnątrzmaciczna operacja otwartego rozszczepu kręgosłupa. Operacja została wykonana u pani Sary, będącej wówczas w 25. tygodniu ciąży i przebiegła bez komplikacji. Dlaczego OC w Warszawie jest takie drogie? Dlaczego OC w Warszawie jest takie drogie?
OC w Warszawie kosztuje znacznie więcej niż w mniejszych miejscowościach. Różnica jest naprawdę spora - nawet kilkaset złotych w skali roku! Gdzie tkwi źródło tych dysproporcji? Jakie czynniki determinują wysokość składek OC w stolicy? Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach wyższych składek OC w stolicy.
Dzisiaj jej synek Tadzio kończy roczek. Ta historia ma jednak więcej bohaterów, a jest nim fantastyczny zespół medyków, który ratuje zdrowie i życie maleństw, zanim jeszcze się urodzą - mówi Rafał Trzaskowski.

Operacje u nienarodzonych

- W zeszłym roku lekarze i lekarki ze Szpitala Bielańskiego wykonali blisko 70 wewnątrzmacicznych zabiegów, w tym operacje serduszek i transfuzję krwi nienarodzonych bliźniąt. Jestem ogromnie dumny, że takie zabiegi są przeprowadzane w miejskiej placówce, a Warszawa dokłada swoją cegiełkę do rozwoju terapii prenatalnej oraz wyznacza nowe standardy w opiece okołoporodowej - dodaje prezydent.

Otwarty rozszczep kręgosłupa u płodu to wada rozwojowa charakteryzująca się ubytkami w obrębie kręgosłupa oraz tkanek otaczających delikatny rdzeń kręgowy. W konsekwencji tkanka nerwowa jest narażona na działanie płynu owodniowego oraz urazy podczas poruszania się płodu, co może skutkować nieodwracalnym porażeniem kończyn dolnych oraz utratą kontroli nad wydalaniem. Może również prowadzić do rozwoju wodogłowia. Operacja prenatalna ma na celu zatrzymanie tego procesu.

Pacjentki są konsultowane przez interdyscyplinarny zespół ekspertów, złożony zarówno z lekarzy specjalizujących się w zabiegach z zakresu medycyny matczyno-płodowej, jak i neurochirurgii. Operacja została wykonana u pani Sary w 25. tygodniu ciąży i przebiegła bez komplikacji. Zarówno matka, jak i dziecko, czują się dobrze. Tadzio skończył właśnie rok. Warto dodać, że była to pierwsza wewnątrzmaciczna operacja otwartego rozszczepu kręgosłupa u płodu przeprowadzona metodą fetoskopową. Obecnie Szpital Bielański to jedna z niewielu placówek w Polsce, gdzie tego rodzaju procedury są realizowane w pełni laparoskopowo, eliminując konieczność otwierania brzucha kobiety

Wstąp do księgarni

Warszawa inwestuje w Szpital Bielański

- Szpital Bielański to nasz największy wyspecjalizowany miejski szpital i jeden z najważniejszych ośrodków opieki medycznej na Mazowszu. Znajduje się tu ponad 20 oddziałów szpitalnych z niemal 800 łóżkami. W 2023 r. w Szpitalu Bielańskim było hospitalizowanych ponad 40 tys. pacjentów - wylicza Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta Warszawy.

W ostatnich latach Warszawa przeznaczyła blisko 200 mln zł na rozbudowę i wyposażenie Szpitala Bielańskiego. Nowe skrzydło ma pięć kondygnacji, powierzchnię blisko 10 tys. mkw. a znajdują się tu m.in. blok z 10 salami operacyjnymi, oddziały: rehabilitacji, psychiatrii dla dorosłych, oddział intensywnej terapii i laboratoria.

REKLAMA

Sukcesy lekarzy z Bielan

Szpital Bielański jest pionierem w zabiegach wewnątrzmacicznych. Tylko w ubiegłym roku wykonano m.in.: fetoskopowe operacje rozszczepu kręgosłupa u płodu, transfuzje dopłodowe, fetoskopowe zabiegi w zespole przetoczenia między bliźniętami i innych powikłaniach ciąż wielopłodowych oraz uropatiach zaporowych. W szpitalu zostały przeprowadzone cztery wewnątrzmaciczne zabiegi interwencyjne krytycznych wad serca u płodów. Jest to możliwe dzięki zespołowi wysokiej klasy specjalistów, którzy posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie w wykonywaniu zabiegów interwencyjnych położniczych i kardiologicznych.

Zabieg polega na wprowadzeniu 15-centymetrowej igły do serduszka dziecka przez skórę matki, jamę macicy i klatkę piersiową płodu. Lekarz położnik szybkim ruchem wprowadza igłę do bijącego serca, ustawia ją pod zwężoną zastawką, która blokuje wypływanie krwi. Następnie przez igłę wprowadzany jest balon, który rozszerza zastawkę i przywraca wypływ krwi. Dając w ten sposób dziecku szansę na uratowanie lewej lub prawej komory.

(jok)

.
 

REKLAMA

Komentarze (7)

# Roszczeb

22.02.2024 13:57

Znaczy się, zaszczepili mu kręgosłup?

# hello

22.02.2024 15:41

A dlaczego na zdjęciu jest nie ten pan, który być powinien. Skoro szpital jest Bielański to na zdjęciach powinien być Grzesio Nasz Najwspanialszy Słońce Bielan

# Zdzisław bez kregoslupa

23.02.2024 15:40

Brawo Rafał! Szczęście że Warszawa ma takiego cudotwórcę, człowiek wszelkich talentów. Ręce które leczą....a nie sorry ręce które liczą głosy przed wyborami

REKLAMA

# Pan Kleks

24.02.2024 09:42

#Zdzisław bez kregoslupa napisał(a) 23.02.2024 15:40
Brawo Rafał! Szczęście że Warszawa ma takiego cudotwórcę, człowiek wszelkich talentów. Ręce które leczą....a nie sorry ręce które liczą głosy przed wyborami
Lecz się na nogi bo na głowę już za późno.

# Sam Jad

26.02.2024 03:56

Sukces lekarzy w Szpitalu Bielańskim. "W Polsce jesteśmy jedynym ośrodkiem"
Nie kłamcie i nie chwalcie się, że jesteście jedini, bo takie operacje są przeprowadzane w w bytomskiej Klinice na Śląsku od wielu lat.

# POpraniec

27.02.2024 10:42

cuda cuda ogłaszają (przed wyborcze)
jak dziecko w łonie matki trza zabić to jest nie jest dzieckiem tylko płodem więc róbta co checta.
a jak dziecko uratowane to już nie był płud tylko dziecko...

REKLAMA

# rex

08.03.2024 13:26

To w tej bielańskiej umieralni jeszcze się kogoś leczy ???
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy