REKLAMA

Targówek

różne »

 

Chłodnym okiem - co myślę o zmianach na Targówku?

  10 maja 2013

alt='Chłodnym okiem - co myślę o zmianach na Targówku?'
Od lewej: Wacław Kowalski, Andrzej Bittel, Agnieszka Szmulewicz, Sławomir Antonik, Janusz Marczyk
źródło: www.targowek.waw.pl

W kwietniu dokonała się zmiana władz nazsej dzielnicy. Zmiana taka nigdy jeszcze nie miała tu miejsca w całej historii istnienia samorządu terytorialnego. Radni odwołali zarząd dzielnicy, w którym większość miała PO.

REKLAMA

Ratusz przy ul. Kondratowicza został przejęty przez tzw. społeczników, a w rzeczywistości działaczy związanych ze Spółdzielnią Mieszkaniową "Bródno" oraz PiS, przy wsparciu innych tzw. społeczników, którzy obrazili się na Platformę Obywatelską i założyli własny "niezależny" klub. Pierwsze emocje już opadły, więc wydaje mi się sensowne dokonanie pragmatycznej oceny sytuacji, w jakiej znalazła się nasza dzielnica. Jako że od kilku lat nie jestem radnym, staram się na problemy lokalne patrzeć z punktu widzenia mieszkańca i naukowca zajmującego się badaniami nad samorządem. Uważam, że obecna sytuacja jest niekorzystna i jest to raczej zmiana na gorsze niż na lepsze.

Od kilku lat miałem raczej sceptyczny stosunek do zarządu składającego się w dużej mierze z prominentnych działaczy spółdzielczych. A to z tej prostej przyczyny, że obawiałem się o bezstronność części członków zarządu w świetle wielkich interesów gospodarczych SM "Bródno", jej działalności m.in. w obszarze deweloperskim, regulacji stanu prawnego nieruchomości oraz (szerzej rzecz ujmując) możliwej sprzeczności interesów na styku miasta oraz potencjalnych korzyści spółdzielczych oczekiwanych przez przedstawicieli tego konkretnego podmiotu. Teraz sytuacja wydaje się zupełnie kuriozalna i jeszcze bardziej dramatyczna, gdyż nowy burmistrz Sławomir Antonik jest zarazem wieloletnim przewodniczącym rady nadzorczej SM "Bródno". Mencina mógł stać się ważnym ogniwem do uzgodnienia z "placem Bankowym" korzystnych dla rozwoju dla Targówka inwestycji. Dziwi fakt, że został poparty przez przewodniczącego dzielnicowej rady Zbigniewa Poczesnego, który kreował się zawsze na obrońcę spraw osiedla Zacisze. Teraz bowiem może zadziałać mechanizm "bliższa koszula ciału", a mieszkańcy takich osiedli jak Targówek i Zacisze oraz niespółdzielczej części Bródna niekoniecznie będą w obszarze szczególnego zainteresowania nowej władzy.

Z drugiej strony, nowy układ też długo nie porządzi. Otóż w przyszłym roku mamy wybory samorządowe, więc przejęcie ratusza dzielnicowego ma charakter symboliczno-polityczny, ale w sferze budżetowej i inwestycyjnej nie przyniesie żadnych korzyści mieszkańcom Targówka. Wręcz przeciwnie - teraz raczej obawiałbym się niekorzystnych przesunięć budżetowych, które będą inicjować odgórnie władze miasta, tym bardziej że prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz może nie ufać wrogiej sobie koalicji i nie chcieć wspomagać lansowania się nowej ekipie przed wyborami. Obawiam się też możliwych uciążliwości w sferze organizacyjnej, związanych z prawdopodobnym odebraniem nowemu zarządowi części ważnych upoważnień, bez których rządzenie będzie symboliczne i fikcyjne.

Dyskusyjne jest to, czy Platforma zrobiła błąd rekomendując na funkcję burmistrza Targówka Tomasza Mencinę, byłego burmistrza Ursynowa. Na Targówku padał wielokrotnie w dyskusjach argument, że burmistrz powinien być tutejszy, lokalny, swojski. Fundamentalnie się z tym poglądem nie zgadzam, chociaż sam całe życie mieszkam w tej dzielnicy. Nigdzie nie jest udowodnione, że dobrym menedżerem i organizatorem życia wspólnoty lokalnej musi być wyłącznie autochton. Czasem potrzeba właśnie chłodnego spojrzenia osoby z zewnątrz, nie uwikłanej w lokalne układy towarzysko-gospodarcze, która postawi sobie za cel zaspokojenie obiektywnych, zbiorowych potrzeb mieszkańców, a nie wąskich, lokalnych grup interesu. Ewentualny wybór Menciny był dla Targówka wielką szansą, której nie dostrzegli radni i przez to wybrali niekorzystnie z punktu widzenia dobra mieszkańców. W obecnym ustroju Warszawy, obowiązującym od 2002 r. to prezydent miasta, wybrany w wyborach powszechnych ma najpoważniejsze instrumenty decyzyjne w stosunku do dzielnic. Burmistrzowie mają jedynie charakter pomocniczy i nawet nie są wybierani bezpośrednio przez obywateli, lecz przez radnych. Zatem sporym błędem było zlekceważenie kandydata, o którym wiadomo, że ma znakomite relacje z Hanną Gronkiewicz-Waltz i jest obdarzony jej zaufaniem. W procesie uchwalania ostatniego, przedwyborczego (a więc na pewno bardziej ambitnego) budżetu miejskiego (na rok 2014), który będzie miał miejsce pod koniec tego roku, Mencina mógł stać się ważnym ogniwem do uzgodnienia z "placem Bankowym" korzystnych dla rozwoju Targówka inwestycji. Miałby bowiem z jednej strony motywację do wykazania się w ostatnim roku kadencji na nowym terenie, tak aby potwierdzić swoje kwalifikacje przed nadchodzącymi wyborami, z drugiej strony mógł liczyć na życzliwość i znaczące wsparcie finansowe dla jego planów ze strony prezydent Warszawy. Posiadał zatem, pragmatycznie rzecz ujmując, wszystkie walory, jakich nie posiada obecna PiS-owsko-spółdzielniana ekipa. Szkoda, że znów polityczno-gospodarcze i krótkowzroczne gierki przysłoniły radnym naszej dzielnicy szansę dostrzeżenia możliwości wykorzystania okazji do poprawienia warunków życia mieszkańców.

Sebastian Kozłowski
Autor był radnym Targówka, a także wiceburmistrzem tej dzielnicy. Obecnie jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego.

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (13)

# janusz

10.05.2013 08:43

tekst jakby żywcem przeniesiony z czasów Gierka ,,ustosunkowany",,lubiany przez prezydent HGW" poprzedni tez był z PO i co?i nic .Pan Mencina jest znany ze swoich wyczynów na Ursynowi i to wystarczy!a swoją drogą mamy świetną demokrację- AZJATYCKĄ!!!

# Jadźka

10.05.2013 10:50

i dobrze sie stało, Antonik i Poczesny to czasu wyborów zdążą pokazać mieszkańcom swoje prawdziwe oblicza.

# xx0

10.05.2013 21:28

Czy to będzie z PO, PiS, SM Bródno czy innej partii. Wszystkim chodzi tylko o jedno. Dorwać się do tzw. koryta i pociągnąć jak najwięcej dla siebie i ew. swojego otoczenia.

REKLAMA

# Mieszaniec Bródna

10.05.2013 22:40

Mnie się wydaje, że ten nowy zarząd nie funkcjonuje. Ale naprawdę wszystko jedno kto będzie w dzielnicy. Tu na Targówku decyzje nie zapadają. Warszawą rządzi "Plac Bankowy". To co jest na Targówku to fikcja, ośmieszanie idei samorządności. Przypomnę, mamy 5 burmistrzów a roboty jest tylko dla jednego. Czysta kalkulacja : jeden burmistrz to koszt 12 tys. złotych miesięcznie, pięciu to koszt 60 tys. złotych miesięcznie. Wynika z tego, że miesięcznie 48 tys. złotych z naszych podatków jest wyrzucane w błoto. Dotyczy to zarządu. Jeszcze gorzej sprawa kosztów ma się w przypadku radnych dzielnicowych. Są zupełnie niepotrzebni, nie mają żadnych uprawnień. Jest ich 25. Każdy z nich otrzymuje miesięcznie 2500 zł. na czysto do kieszeni tzw. diet. Koszt związany z dietami to suma 62500 złotych miesięcznie. Dochodzą jeszcze koszty związane z utrzymaniem zarządu i radnych. Są to poważne kwoty. Śmiało mogę podać kwotę ponad 300000 złotych, która miesięcznie jest bezsensownie wydawana z naszych podatków. Rocznie wyniesie to gdzieś 4 miliony złotych. Dorzucić trzeba jeszcze ze 100 urzędników, których zatrudnienie jest z punktu widzenia dobrej organizacji pracy w urzędzie, zbędne. Są to osoby z legitymacjami PO, PiS, SLD. Te legitymacje to ich jedyne kwalifikacje do pracy w urzędzie. Zachęcam Sebastiana do dalszej działalności dziennikarskiej z wykorzystaniem wątków, które zamieściłem powyżej.

# były działacz szeregu ...

10.05.2013 22:59

Teraz podstawą jest przeprowadzenie referendum czas nagli drogi Sebastianie może za rok nie zobaczymy nie których zasiedziałych radnych co przeszli szlak bojowy od PZPR , LPR , PO tak czy owak referendum na temat odwołania pani W to podstawa

# KaKa

11.05.2013 08:54

cały artykuł to wróżenie z fusów ; zbyt mało argumentów, aby wyciągać takie wnioski ; ale mi się nie podoba, że o losach mojej dzielnicy Targówek, mają decydować osobiste relacje i układy z Panią Prezydentową ! jeśli takie jest stanowisko poprzedniego wiceburmistrza, to ja zgłaszam swój sprzeciw obywatelski ! toż to koteria, klika, kolesiostwo (prawie mafia) ! a gdzie podziały się takie cechy jak uczciwość, rzetelność, poświęcenie ... ?

REKLAMA

# Zbyszek

11.05.2013 11:52

Nie mogę zgodzić się z tym co napisał były wiceburmistrz, delegowany na to stanowisko przez radnych z SLD. Jedną z przesłanek reformy samorządowej było to aby ludzie wybierani do rady czy też na burmistrza byli znani mieszkańcom. Mieszkańcy za ich poczynania będą w przyszłości ich rozliczać. Nie może być tak, że ktoś z zewnątrz narozrabia i zniknie. Taki miejscowy, który kiedyś był burmistrzem jednak musi się liczyć z tym, że na ulicy ktoś go zapyta np. "dlaczego sprzedawał grunty gminne za pół ceny", dlaczego robił takie interesy jak z gruntem np. pod LIDL na ul. Rembielińskiej?. Mogą miejscowego byłego burmistrza zapytać jakie miał kwalifikacje i doświadczenie zawodowe obejmując urząd burmistrza. Teraz o innej tezie Pana Kozłowskiego. Martwi się, że Pan Poczesny z Zacisza (przewodniczący rady) dopuścił do tego, że burmistrzem został mieszkaniec Bródna, że pieniądze pójdą teraz na Bródno a ominą Zacisze. Rozumiem, że jak burmistrzem byłby Pan Kozłowski to pieniądze szły by na Zacisze a nie na Bródno. Ciekawa teza. A może Pan Kozłowski przeprowadził się na Zacisze? i chce Panu Poczesnemu zrobić "kuku" na tym terenie?. Tak to bywa z politykami dzielnicowymi. A gdzie tu interes mieszkańców?.

# zielony

11.05.2013 23:18

Szkoda, że ci Państwo widzą tylko co mogą dostrzec z okien Urzędu. Nie widzą problemów miejsc oddalonych nieco dalej od Ratusza. Fontanny, napisy, parki, a wzdłuż Wysockiego od 40 lat ten sam chodnik, jak ktoś nogę skręci i karę trzeba będzie płacić lub rowerzysta wiedzie komuś w d....to się ockną, że Targówek jest trochę większy.

# nauczyciel wf

12.05.2013 11:05

Antonik był odpowiedzialny w zarządzie przez 6 lat za oświatę. Od kilkunastu lat remontowano i budowano boiska przyszkolne i sale gimnastyczne. Działania te zakończono dwa lata temu z momentem wybudowania i wyremontowania tych boisk na osiedlu Targówek i Zacisze. Na Bródnie jest do dzisiaj wiele szkół z boiskami w opłakanym stanie. Ale były burmistrz z Targówka temat budowy nowych przyszkolnych boisk wykreślił z zadań inwestycyjnych. Antonik nie sprzeciwił się temu mimo tego że znał stan boisk przyszkolnych na Bródnie.

REKLAMA

# Jolka

12.05.2013 17:28

W wielu miejscach zgadzam się z autorem. Antonik to grupa interesu SM Bródno, bardzo niebezpieczny związek spółdzielni i samorządu, jestem ciekawa ile obiektów wynajmuje samorząd Targówka lub podległe mu instytucje od spółdzielni, kto podpisuje umowy Antonik ze Szczurowskim, czy Antonik sam ze sobą, kto sprzedaje grunty spółdzielni i kto o tym decyduje? Chora sytuacja, przydałoby się bardziej CBA niż Męcina. O Poczesnym szkoda w ogóle gadać, żenujący typ. PiS i PO są po równi winni tej sytuacji oba kluby podlizują się spółdzielni bo bez niej nie mogą rządzić. Moim zdaniem miejsce tych ludzi jest w więzieniu a nie w polityce

# spółdzielca

12.05.2013 18:19

Jolka, masz rację. Dochodzą i do mnie głosy, że już przy wykupie mieszkań w nowo wybudowanym bloku "Różopol" przy ul. Kondratowicza i ul. Rembielińskiej był podział mieszkań między urzędnikami z urzędu dzielnicy a działaczami spółdzielczymi. Cena była atrakcyjna 4-5 tys.zł za metr kwadratowy. Część mieszkań odsprzedano z dużym zyskiem. Trzeba też monitorować sprzedaż gruntów miejskich pod inwestycje SM Bródno. Trzeba też ostrzegać spółdzielców aby ukrócili działalność inwestycyjną Spółdzielni. Spółdzielnia ma być spółdzielnią eksploatacyjną. Spółdzielcy nie będą płacić na nowe inwestycje Pana Prezesa.

# Gonzu

08.07.2013 10:24

"Zatem sporym błędem było zlekceważenie kandydata, o którym wiadomo, że ma znakomite relacje z Hanną Gronkiewicz-Waltz i jest obdarzony jej zaufaniem." - czyli bierny, mierny ale wierny. Cały artykuł wygląda jak jedna wielka wazelina dla HGW.

REKLAMA

# vito

12.05.2015 05:47

Podatek od nieruchomosci i podatek od dzierzawy wieczystej.W osobnych pokojach ,inni ludzie.U jednych nie dowiesz sie niczego o drugim.
Jeden podatek przysylaja do domu a ostatnio nawet sami roznosza.O drugi trzeba sie dopytywac.
DLACZEGO tak jest ,NIKT nie wie.
NIC nie mielismy do poprzedniej ekipy a obecna NIE zrobila jak dotad NICZEGO.ZERO zmian,oprocz oczywiscie innych nazwisk na liscie plac.
Hanba jest to,ze Urzedem rzadzi czlowiek rzadzacy jednoczesnie spoldzielnia mieszkaniowa.
I jeszcze mam nadzieje,ze wreszcie przestana ladowac pieniadze w pana Pawla Alheimera i jego bezsensowne dokonania.Jak to mozliwe ,ze nasze pienaidze ida na takiego cwanego chochsztaplera ????
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy