REKLAMA

Targówek

samorząd »

 

Sławomir Antonik burmistrzem Targówka. PiS wygrał z PO

  4 kwietnia 2013

alt='Sławomir Antonik burmistrzem Targówka. PiS wygrał z PO'
Nowy burmistrz Sławomir Antonik, od 2006 roku wiceburmistrz.
źródło: targowek.waw.pl

Na czwartkowej nadzwyczajnej sesji rady dzielnicy odwołany został wieloletni burmistrz Targówka Grzegorz Zawistowski. Wkrótce potem powołano jego następcę - Sławomira Antonika. Dzisiejsze wydarzenia to kuriozalna porażka Platformy Obywatelskiej, która oddała władzę na własne życzenie. Z kolei dla Prawa i Sprawiedliwości, Spółdzielni Bródno i Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej to dzień sukcesu.

REKLAMA

Przypomnijmy. Najpierw mazowieckie władze PO stwierdziły, że czas Zawistowskiego minął i w roli burmistrza widziałyby teraz Tomasza Mencinę, byłego burmistrza Ursynowa. Pod presją władz partyjnych Zawistowski złożył rezygnację. Tomasz Mencina niewybieralny. PO straci Targówek? Tomasz Mencina niewybieralny. PO straci Targówek?
Grzegorz Zawistowski złożył na ręce przewodniczącego rady rezygnację z funkcji burmistrza Targówka. Nie z własnej woli. Taka była decyzja władz Platformy Obywatelskiej. I choć mazowiecki zarząd PO rekomendował na to stanowisko Tomasza Mencinę, wiele wskazuje na to, że wewnątrzpartyjna walka o stanowiska może kosztować Platformę utratę władzy w naszej dzielnicy.
Wkrótce potem okazało się, że koalicjanci Platformy nie zgodzą się na wybór Menciny oraz że zarówno klub spółdzielców, jak i tzw. niezależni z przewodniczącym Zbigniewem Poczesnym na czele prowadzili rozmowy koalicyjne na dwa fronty - także z Prawem i Sprawiedliwością. Wówczas burmistrz Zawistowski wycofał swoją rezygnację, ale jeszcze tego samego dnia grupa radnych złożyła wniosek o odwołanie go.

Ostatecznie radni Platformy bronili na czwartkowej sesji burmistrza, którego wcześniej sami chcieli odwołać. Zawistowski stracił fotel 15 głosami za jego odwołaniem, przy 8 przeciwko i 2 wstrzymujących się.

Na jego następcę zgłoszono tylko jedną kandydaturę, co oznacza, że Platforma poddała się bezradnie wobec przewagi nowej koalicji i bez walki oddała władzę na Targówku. Nowym burmistrzem został Sławomir Antonik, reprezentujący Spółdzielnię Bródno. Za jego kandydaturą było 17 radnych, przeciw 8. Następnie radni powołali czterech wiceburmistrzów.

Wydarzenia na Targówku pokazały, że w strukturach Platformy Obywatelskiej najwyraźniej nastąpiło "zmęczenie materiału", a sposób zarządzania kadrami wymaga poważnej refleksji, skoro partia premiera oddała władzę w wielkiej dzielnicy na własne życzenie.

Sukces oprócz PiS-u odniosła także Warszawska Wspólnota Samorządowa, która była jedną ze stron negocjującą warunki nowej koalicji. Jej liderzy widzieliby podczas najbliższych wyborów połączone siły komitetu spółdzielczego i ludzi Poczesnego na liście Wspólnoty.

Poniżej krótkie informacje na temat burmistrza i jego zastępców.

Sławomir Antonik

Ma 54 lata, jest żonaty, ma dwóch synów. Ukończył Politechnikę Warszawską, podyplomowo studiował w Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji, Akademii Leona Koźmińskiego i Austriackiej Izbie Gospodarczej. Był przewodniczącym rady osiedla, później rady nadzorczej SM Bródno. Od 1993 roku pracował też jako zarządca kontraktowy i komisaryczny, likwidator, pełnomocnik d/s prywatyzacji, nadzorca sądowy, syndyk wielu podmiotów gospodarczych. Od 2006 roku jest wiceburmistrzem Targówka.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Wacław Kowalski

Jest żonaty, ma syna. Z wykształcenia jest inżynierem mechanikiem, podyplomowo ukończył także studia menadżerskie. Jest członkiem Krajowej Rady Gospodarki Wodnej oraz Komitetu Ochrony Środowiska w Krajowej Izbie Gospodarczej. Przez całe życie zawodowe związany był z ochroną środowiska - w latach 1973-80 był szefem produkcji w Przedsiębiorstwie Sprzętu i Transportu Wodno-Melioracyjnego, później zasiadał we władzach Przedsiębiorstwa Budownictwa Wodnego (najpierw jako zastępca dyrektora d/s technicznych, później był jego dyrektorem). Od 1997 do 2006 roku pracował na stanowisku zastępcy dyrektora d/s inwestycji TONAGRO S.A. Podobnie jak Sławomir Antonik, od 2006 roku jest wiceburmistrzem Targówka z rekomendacji komitetu Spółdzielni Bródno.

Andrzej Bittel

Ma 40 lat, jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, ponadto ma tytuły magistra zarządzania i administracji. Przez cztery lata (1999-2003) był inspektorem w urzędzie miasta w Zielonce, 24 lipca 2003 został powołany na stanowisko pełnomocnika prezydenta Warszawy w Wawrze po tym, jak wyboru burmistrza Dariusza Godlewskiego nie uznał ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński. 8 maja 2006 został wybrany przez radnych dzielnicy - jednym przeważającym głosem - na burmistrza, który to urząd sprawował do końca roku. Od lutego 2007 do maja 2010 pracował w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, obecnie jest wiceburmistrzem Ursynowa. W nowym zarządzie reprezentuje Prawo i Sprawiedliwość.

Agnieszka Szmulewicz

Od wielu lat naczelniczka Wydziału Działalności Gospodarczej i Zezwoleń w ratuszu na Targówku. Wcześniej zajmowała się promocją na Żoliborzu, gdzie mieszka (wszyscy pozostali członkowie zarządu są mieszkańcami Targówka). Jest mężatką, ma jedno dziecko. Do zarządu została zgłoszona przez tzw. klub niezależnych Zbigniewa Poczesnego.

Janusz Marczyk

Skarbnik komitetu PiS na Targówku, od dziesięciu lat pracuje w stołecznym ratuszu, obecnie jako kierownik referatu Wydziału Obsługi Mieszkańców na Pradze Północ. Do niedawna był prezesem stowarzyszenia informatycznego, co jest zgodne z jego wykształceniem - jest inżynierem informatykiem. Jako zastępca burmistrza chętnie zajmowałby się nieruchomościami i nadzorował Wydział Obsługi Mieszkańców, jednak ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. Jest żonaty, ma dwóch synów.

wt, oko, mac

.
 

Czytaj na ten temat

Komentarze (16)

# he he he

04.04.2013 19:27

No PO prostu PO POzamiatała PO sobie

# bródniak

04.04.2013 19:38

Dobrze, ze chociaż takie zmiany zostały dokonane. Mam nadzieje, w przyszłych wyborach wygra RUCH PALIKOTA/WARSZAWA + i zmieni ta naszą dzielnicę całkowicie na lepsze

# dinatala

04.04.2013 20:13

PełO będzie miało nauczkę, że jak się tak między sobą przepychają do koryta to ktoś inny może im to koryto zabrać.

REKLAMA

# smerf Maruda

04.04.2013 21:43

Gdzie teraz PO wyśle Mencinę?

# dinatale

04.04.2013 22:52

#smerf Maruda
Mencina pracuje w MPWiK więc wyślą go na dół, do kanałów.

# Jadźka

05.04.2013 08:56

Z jednej strony fajnie, że PO odsunięte od władzy i to na ich własne życzenie :)
Z drugiej jedank strony Antonik, Kowalski i ich kolega Poczesny to też nie jest jakaś superliga, Antonik to jak widać karierowicz, zależy mu tylko na stołku głównego burmistrza, nieważne z kim wejdzie w koalicje czy z po czy z pisem, Kowalski to już dawno powinien być na emeryturze. Natomiast Poczesny i ta cała rada dzielnicy to chyba zbędny organ, przecieź najważniejsze rzeczy i tak nie mogą być realizowane bez zgody Rady Miasta to po co utrzymywać jeszecze radnych w dzielnicach. Ciekawe jaką politykę przyjmie teraz HGW, będzie starała się blokować wszystkie ruchy nowego zarządu czy też będzie gotowa do współpracy? pożyjemy zobaczymy. W każdym razie życzę powodzenia nowemu zarządowi i myślę, że będziemy mogli ocienić pierwsze efekty ich pracy dopiero za parę miesięcy.

# zaciszanin

05.04.2013 10:28

Antonik w imie własnej kariery nie dopuścił do wsółrządzenia Targówkiem Iwony Wujastyk (młodej i bardzo zdolnej radnej z Bródna), a także Ilony Soji-Kozłowskiej (podobnie, tyle że z Bielan). Obie dziewczyny intelektualnie przerastają każdego z ww. panów, więc po co im by była taka konkurencja. nie jest to burmistrz marzeń, niestety

# inżynier magister

05.04.2013 12:54

cieszę się, mam satysfakcję, że to absolwenci Politechniki Warszawskiej, a także innych uczelni technicznych, zajmowali i zajmują tak eksponowane stanowiska, w administracji samorządowej ! wszystko przed nami ...

# Beer

05.04.2013 17:24

No to w końcu Gronkiewicz będzie mogła zlikwidować metro na Bródnie i zrobić na Zielonej Białołęce. Gratulacje następnej, po Ursynowie, koalcji różowych z PIS.

# Mieszaniec Bródna

05.04.2013 19:51

Mamy burmistrza z Bródna. Tylko czy o takiego nam chodziło. Od lat zajmuje się tym i owym, niczym konkretnie. W SM"Bródno" w Radzie Nadzorczej pilnie strzeże interesów Prezesa. Niczym się nie wyróżniał przez ostatnie sześc lat na stanowisku wiceburmistrza Targówka. To za jego wiedzą i przyzwoleniem zeszpecono Park na Bródnie, za jego zgodą mieszkańcy Bródna dostali znaczne podwyżki za wieczyste użytkowanie grunt. Lista jest długa i bolesna, szczególnie dla mieszkańców Bródna. Będziemy patrzyli uważnie na ręce nowego burmistrza w kontekście jego powiązań ze SM"Bródno" i nowymi inwestycjami budowlanymi tej spółdzielni na terenie Bródna. Budynek "Różopolu" na Bródnie i handel mieszkaniami w tym budynku dają dużo do myślenia, kto i za ile?.

# Palikot

27.05.2013 06:13

Iteraz podziekujmy pisowi i reszcie jako burmistrz targowka bedzie dawal mieszkania socjalne wszystkim ktorzy sa zadluzeni zeby sprzedac na wolnym rynku ich mieszkania z sm brodno pozabierac wkaldy teraz to beda tuluc kase zal ludzi sm brodno plus targowek rowna sie nie skonczona kasa taki to juz ustawiony do konca zycia cza uciekac z polski korupcyjnej i z banda przekretow

# Palikot

27.05.2013 06:19

I teraz podziekujmy pisowi i reszcie jako burmistrz targowka bedzie dawal mieszkania socjalne wszystkim ktorzy sa zadluzeni zeby sprzedac na wolnym rynku ich mieszkania z sm brodno pozabierac wklady na zecz zadluzenia itp teraz to beda tuluc kase zal ludzi sm brodno plus targowek rowna sie nie skonczona kasa taki to juz ustawiony do konca zycia cza uciekac z polski korupcyjnej i z banda przekretow juz na brodnie pojawily sie kartki o przetargach na poszczegolne mieszkania kto jest z brodna to widzi naklejone wydruki o sprzedazy i przetargi sm brodno wolna amerykanka i przekret afery o ktorej nikt nie uslyszy panstwo w panstwie

# mieszkanka

24.02.2014 22:55

No i co z takiej zmiany stołka. Trzeba byc człowieiem z pomysłami i doswiadczeniem aby pomagac ludziom zyc w takim grajdole jak Brodno. To nie chodzi o partie tylko o prawego człowieka.
Okaze sie szybo kto to jest po czynach

# mieszkanka1

24.02.2014 22:56

O człowieku na tym stanowisku beda swiadczyc czyny. Coi za roznica z jakiej to partii

# pasazer

24.02.2014 22:59

Niech przyspieszy budowę metra na Bródno - obserwujemy Cie!

# Znafca

25.04.2015 10:25

Dżuma czy cholera -oto jest pytanie.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023