Sławomir Antonik burmistrzem Targówka. PiS wygrał z PO
4 kwietnia 2013
Na czwartkowej nadzwyczajnej sesji rady dzielnicy odwołany został wieloletni burmistrz Targówka Grzegorz Zawistowski. Wkrótce potem powołano jego następcę - Sławomira Antonika. Dzisiejsze wydarzenia to kuriozalna porażka Platformy Obywatelskiej, która oddała władzę na własne życzenie. Z kolei dla Prawa i Sprawiedliwości, Spółdzielni Bródno i Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej to dzień sukcesu.
Grzegorz Zawistowski złożył na ręce przewodniczącego rady rezygnację z funkcji burmistrza Targówka. Nie z własnej woli. Taka była decyzja władz Platformy Obywatelskiej. I choć mazowiecki zarząd PO rekomendował na to stanowisko Tomasza Mencinę, wiele wskazuje na to, że wewnątrzpartyjna walka o stanowiska może kosztować Platformę utratę władzy w naszej dzielnicy. Wkrótce potem okazało się, że koalicjanci Platformy nie zgodzą się na wybór Menciny oraz że zarówno klub spółdzielców, jak i tzw. niezależni z przewodniczącym Zbigniewem Poczesnym na czele prowadzili rozmowy koalicyjne na dwa fronty - także z Prawem i Sprawiedliwością. Wówczas burmistrz Zawistowski wycofał swoją rezygnację, ale jeszcze tego samego dnia grupa radnych złożyła wniosek o odwołanie go.
Ostatecznie radni Platformy bronili na czwartkowej sesji burmistrza, którego wcześniej sami chcieli odwołać. Zawistowski stracił fotel 15 głosami za jego odwołaniem, przy 8 przeciwko i 2 wstrzymujących się.
Na jego następcę zgłoszono tylko jedną kandydaturę, co oznacza, że Platforma poddała się bezradnie wobec przewagi nowej koalicji i bez walki oddała władzę na Targówku. Nowym burmistrzem został Sławomir Antonik, reprezentujący Spółdzielnię Bródno. Za jego kandydaturą było 17 radnych, przeciw 8. Następnie radni powołali czterech wiceburmistrzów.
Wydarzenia na Targówku pokazały, że w strukturach Platformy Obywatelskiej najwyraźniej nastąpiło "zmęczenie materiału", a sposób zarządzania kadrami wymaga poważnej refleksji, skoro partia premiera oddała władzę w wielkiej dzielnicy na własne życzenie.
Sukces oprócz PiS-u odniosła także Warszawska Wspólnota Samorządowa, która była jedną ze stron negocjującą warunki nowej koalicji. Jej liderzy widzieliby podczas najbliższych wyborów połączone siły komitetu spółdzielczego i ludzi Poczesnego na liście Wspólnoty.
Poniżej krótkie informacje na temat burmistrza i jego zastępców.
Sławomir Antonik
Ma 54 lata, jest żonaty, ma dwóch synów. Ukończył Politechnikę Warszawską, podyplomowo studiował w Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji, Akademii Leona Koźmińskiego i Austriackiej Izbie Gospodarczej. Był przewodniczącym rady osiedla, później rady nadzorczej SM Bródno. Od 1993 roku pracował też jako zarządca kontraktowy i komisaryczny, likwidator, pełnomocnik d/s prywatyzacji, nadzorca sądowy, syndyk wielu podmiotów gospodarczych. Od 2006 roku jest wiceburmistrzem Targówka.
Wacław Kowalski
Jest żonaty, ma syna. Z wykształcenia jest inżynierem mechanikiem, podyplomowo ukończył także studia menadżerskie. Jest członkiem Krajowej Rady Gospodarki Wodnej oraz Komitetu Ochrony Środowiska w Krajowej Izbie Gospodarczej. Przez całe życie zawodowe związany był z ochroną środowiska - w latach 1973-80 był szefem produkcji w Przedsiębiorstwie Sprzętu i Transportu Wodno-Melioracyjnego, później zasiadał we władzach Przedsiębiorstwa Budownictwa Wodnego (najpierw jako zastępca dyrektora d/s technicznych, później był jego dyrektorem). Od 1997 do 2006 roku pracował na stanowisku zastępcy dyrektora d/s inwestycji TONAGRO S.A. Podobnie jak Sławomir Antonik, od 2006 roku jest wiceburmistrzem Targówka z rekomendacji komitetu Spółdzielni Bródno.
Andrzej Bittel
Ma 40 lat, jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, ponadto ma tytuły magistra zarządzania i administracji. Przez cztery lata (1999-2003) był inspektorem w urzędzie miasta w Zielonce, 24 lipca 2003 został powołany na stanowisko pełnomocnika prezydenta Warszawy w Wawrze po tym, jak wyboru burmistrza Dariusza Godlewskiego nie uznał ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński. 8 maja 2006 został wybrany przez radnych dzielnicy - jednym przeważającym głosem - na burmistrza, który to urząd sprawował do końca roku. Od lutego 2007 do maja 2010 pracował w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, obecnie jest wiceburmistrzem Ursynowa. W nowym zarządzie reprezentuje Prawo i Sprawiedliwość.
Agnieszka Szmulewicz
Od wielu lat naczelniczka Wydziału Działalności Gospodarczej i Zezwoleń w ratuszu na Targówku. Wcześniej zajmowała się promocją na Żoliborzu, gdzie mieszka (wszyscy pozostali członkowie zarządu są mieszkańcami Targówka). Jest mężatką, ma jedno dziecko. Do zarządu została zgłoszona przez tzw. klub niezależnych Zbigniewa Poczesnego.
Janusz Marczyk
Skarbnik komitetu PiS na Targówku, od dziesięciu lat pracuje w stołecznym ratuszu, obecnie jako kierownik referatu Wydziału Obsługi Mieszkańców na Pradze Północ. Do niedawna był prezesem stowarzyszenia informatycznego, co jest zgodne z jego wykształceniem - jest inżynierem informatykiem. Jako zastępca burmistrza chętnie zajmowałby się nieruchomościami i nadzorował Wydział Obsługi Mieszkańców, jednak ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. Jest żonaty, ma dwóch synów.
wt, oko, mac
.