REKLAMA

Żoliborz

samorząd »

 

Budżet Żoliborza na 2024 rok. Jakie inwestycje przed nami?

  20 października 2023

alt='Budżet Żoliborza na 2024 rok. Jakie inwestycje przed nami?'
źródło: Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy

Rada Dzielnicy Żoliborz podczas październikowej sesji pozytywnie zaopiniowała wstępny projekt budżetu na 2024 rok. W przyszłym roku zarząd Żoliborza będzie dysponował kwotą 317,1 mln zł, z czego blisko 192 mln zł przeznaczonych zostanie na oświatę i edukację. Budżet na inwestycje wyniesie blisko 30,4 mln zł.

REKLAMA

Za przyjęciem wstępnego projektu uchwały budżetowej głosowało 11 radnych, przeciw było 6, a 3 wstrzymało się od głosu.

Największy udział wśród wydatków bieżących w budżecie Żoliborza przypada tradycyjnie na oświatę. Kwota 191,8 mln zł stanowi aż 67 proc. Tego jeszcze nie było. Żoliborz ma swoją "patriotyczną" czcionkę Tego jeszcze nie było. Żoliborz ma swoją "patriotyczną" czcionkę
Już jest, czcionka pod nazwą "Bar Sady", która została odtworzona na podstawie historycznego kroju pisma z szyldu baru mlecznego "Sady" znajdującego się na Żoliborzu przy ulicy Krasińskiego. To projekt zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego, który zyskał poparcie 754 mieszkańców dzielnicy.
tego budżetu. Pomimo tego, pieniądze przeznaczone na oświatę nadal pozostają niewystarczające. Zbyt niska subwencja oświatowa powoduje, że na koniec trzeciego kwartału br. na Żoliborzu na edukację brakowało aż 29,7 mln zł. W tej sytuacji miasto będzie zmuszone pokryć to zobowiązanie.

Wśród innych wydatków bieżących znaczący udział będą miały te przeznaczone na ochronę zdrowia i pomoc społeczną, które stanowić będą 26 proc. budżetu (24,6 mln zł). 23 proc. "tortu" przeznaczone będzie na ład przestrzenny i gospodarkę nieruchomościami (21,7 mln zł), 8 proc. na kulturę i ochronę dziedzictwa (7,5 mln zł), i po 4 proc. na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska (3,7 mln zł) oraz na rekreację, sport i turystykę (blisko 4 mln zł).

Żoliborski Dom Kultury i... ulice

W 2024 roku limit na inwestycje stanowić ma blisko 9,6 proc. całego budżetu. Największa kwota - 6,3 mln zł przeznaczona będzie na przebudowę budynku przy ulicy Śmiałej 21 na potrzeby Żoliborskiego Domu Kultury. Kolejny rok z rzędu największy udział w wydatkach inwestycyjnych będą miały inwestycje drogowe. Na przebudowę ul. Bohomolca zarezerwowano nieco ponad 5,9 mln zł, blisko 3,2 mln dzielnica przeznacza na dokończenie przebudowy ul. Przasnyskiej na odcinku od ul. Krasińskiego do Duchnickiej wraz z budową ronda na skrzyżowaniu z ul. Rydygiera. Natomiast na niewiele ponad 2,1 mln zł oszacowane zostały prace związane z rozpoczęciem budowy ulicy Ficowskiego.

Zapraszamy na zakupy

Renowacja działobitni przy al. Wojska Polskiego

- Najwięcej wątpliwości wzbudziło przeznaczenie prawie 3 mln zł na renowację działobitni przy al. Wojska Polskiego. Radni byli zgodni - skoro obok ma powstać kładka prowadząca do nowych muzeów na terenie Cytadeli, wszyscy zainteresowani - ministerstwa i miasto - muszą ustalić docelowe przeznaczenie tej działobitni i dopiero wtedy można wydawać na nią jakiekolwiek pieniądze - podsumowuje wyniki głosowania przewodniczący żoliborskiej rady Piotr Wertenstein-Żuławski, który zwraca także uwagę na potrzebę realizacji nowych projektów, ważnych dla mieszkańców dzielnicy.

Nowa pływalnia przy Zajączka?

W przyszłym roku kontynuowana będzie modernizacja Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Potockiej 1. Na ten cel w budżecie Żoliborza zarezerwowano blisko 5,4 mln zł. Modernizację przejdzie też boisko oraz hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 267 przy ul. Braci Załuskich 1. Kwota przeznaczona na to zadanie to 3,5 mln zł.

- Wystąpiliśmy do władz miasta o dodatkowe pieniądze na nową pływalnię przy ul. Zajączka. Taki przyszkolny obiekt funkcjonował przed laty i wielu żoliborzan uczyło się tam pływać. Teraz świetnie odciążyłby niezwykle popularny basen przy ul. Potockiej - mówi Piotr Wertenstein-Żuławski.

JR

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuŻoliborz

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuŻoliborz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Zima 2023/2024
Zima 2023/2024

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024