REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Zimowa turystyka - co zabrać ze sobą na zaśnieżony szlak?

Zimowa turystyka - co zabrać ze sobą na zaśnieżony szlak?

Niska temperatura, silny wiatr i opady śniegu - to typowe zimowe warunki niezbyt zachęcające do uprawiania turystyki czy nawet wyjścia na krótki spacer. Jeśli jednak lubisz wędrówki i wprost nie możesz usiedzieć w jednym miejscu nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nawet w środku zimy wyruszyć na ulubione szlaki. Warto jednak pamiętać, że aby zachować komfort i bezpieczeństwo w zimowych warunkach, powinniśmy odpowiednio się wyposażyć.

Odpowiednia odzież na zimę

Podstawą każdego wyjścia w niższych temperaturach są odpowiednie ubrania. Ważne jest nie tylko to co ubieramy, ale w jaki sposób. O warstwowym systemie ubioru słyszał już każdy, kto choć trochę interesuje się turystyką czy innymi aktywnościami fizycznymi. Chodzi o to, aby ubiór był złożony z kolejnych warstw, które optymalnie za sobą współpracują. Pierwszą jest oczywiście bielizna termoaktywna, drugą lekka warstwa docieplająca np. bluza, a trzecią kurtka zewnętrzna. Odzież outdoorowa i górska jest przygotowywana w taki sposób, aby każda z nich spełniała swoją funkcję - odprowadzania wilgoci, termoizolacyjną, czy ochrony przed śniegiem. Warto przy tym pamiętać, że nawet najlepsza kurtka zimowa męska czy damska nie zapewni nam odpowiedniego komfortu, jeśli pod nią ubierzemy nieodpowiednią odzież, taką jak np. magazynujący wilgoć bawełniany T-shirt.

Jakie buty na zimę?

Oprócz dostosowanego do zimowych warunków ubioru niezwykle ważne są buty, jeśli nawet nie ważniejsze. W zimie obuwie jest narażone na ekstremalne warunki - śnieg, mróz, a często również woda to tylko niektóre z czynników, przed którymi trzeba chronić swoje stopy. W ofercie najlepszych sklepów outdoorowych znajdziemy zarówno szeroki wybór obuwia turystycznego przygotowanego typowo na zimę, jak i butów całorocznych. Jeśli decydujemy się na wykorzystanie w zimie klasycznych, wysokich męskich lub damskich butów trekkingowych, najlepiej wybierać modele wykonane w całości ze skóry. Oczywiście dobrze, jeśli buty są dodatkowe wsparte nieprzemakalną membraną. W ofercie czołowych marek outdoorowych dostępne są też buty zimowe męskie i damskie, a także popularne śniegowce. To modele, które doskonale spisują się podczas wycieczek w łatwiejszym terenie lub ubierane na przykład po całym dniu na stoku narciarskim. Modele te są najczęściej mocno ocieplane, a wysoka cholewka skutecznie zabezpiecza przed dostawaniem się śniegu do butów.

Niezbędny sprzęt

Kiedy na ścieżce pojawi się oblodzenie, nawet najlepsza zimowa podeszwa może nie dać rady. Wtedy koniecznie trzeba się wyposażyć w raczki na buty. To proste rozwiązanie na łatwiejsze szlaku, które zagwarantuje przyczepność na zmrożonym śniegu i lodzie. Raczki turystyczne powinny się znaleźć w naszym plecaku w czasie każdego wyjścia w teren. Jeśli już o plecaku mowa, to z pewnością przyda się on w czasie każdego zimowego wyjścia. W niskich temperaturach powinniśmy być znacznie lepiej przygotowani na załamanie pogody niż latem. Dodatkowa ciepła bluza, zapasowa rękawiczki, czołówka czy termos z ciepłym napojem i coś do jedzenia to tylko niektóre rzeczy, które powinniśmy zabrać ze sobą. Wielkość plecaka turystycznego najlepiej dobrać w zależności od długości naszej wyprawy. W przypadku dużych opadów śniegu niezbędne do sprawnego poruszania się po szlakach będą rakiety śnieżne. Najlepiej działają one w komplecie z kijami trekkingowymi, obowiązkowo z dużymi talerzykami.

Na trudniejsze szlaki

Jeśli zamierzamy przemierzać zimą trudniejsze górskie szlaki niezbędne będzie dodatkowe wyposażenie. Podstawą do poruszania się po górach są niewątpliwie raki górskie i czekan. Dobrym pomysłem jest też zaopatrzenie się w lawinowe ABC, a więc detektor lawinowy, łopatę i sondę lawinową. Oczywiście odpowiednie wykorzystanie takiego ekwipunku oraz umiejętne poruszanie się po zaśnieżonych górskich szlakach wymaga odpowiedniego doświadczenia. To zdobędziemy tylko w czasie specjalistycznych szkoleń, które obowiązkowo powinniśmy przejść przed podejmowaniem pierwszych zimowych wypraw w trudnym terenie. Na łatwiejsze ścieżki, na których nie ma zagrożenia lawinowego możemy za to wyruszać od razu po skompletowaniu podstawowego sprzętu. Niezależnie od tego czy szykujemy się na trudną wyprawę, czy na kilkugodzinną wycieczkę, odpowiedni sprzęt z łatwością skompletujemy w każdym dobrym sklepie outdoorowym.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

REKLAMA