Tego jeszcze nie było. Żoliborz ma swoją "patriotyczną" czcionkę
6 września 2023
Już jest, czcionka pod nazwą "Bar Sady", która została odtworzona na podstawie historycznego kroju pisma z szyldu baru mlecznego "Sady" znajdującego się na Żoliborzu przy ulicy Krasińskiego. To projekt zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego, który zyskał poparcie 754 mieszkańców dzielnicy.
Projekt z budżetu obywatelskiego pn. "Chrońmy dziedzictwo Żoliborza, odtworzenie historycznego kroju pisma z szyldu baru mlecznego Sady", dotyczył rekonstrukcji pełnego alfabetu na podstawie liter z szyldu o treści BAR "SADY". Przewidywał odtworzenie wielkich i małych liter (majuskuła i minuskuła), cyfr oraz znaków specjalnych.
Jakie perfumy damskie wybrać na lato? Sprawdź zapachy, które są świeże i lekkie!
Damskie perfumy są dzisiaj nieodłącznym elementem codziennych stylizacji na uczelnie, do pracy, na spotkanie z przyjaciółmi. Równie ważnym jak dobrze dobrane dodatki, biżuteria, odpowiedni makijaż czy fryzura.
Koszt 25 tys. zł.
Dlaczego to takie ważne?
Jak wyjaśnia autor projektu, szyld znad baru mlecznego "Sady" jest wizytówką Sadów Żoliborskich od samego początku powstania osiedla w latach 60. XX wieku. Osiedle zaprojektowane przez Halinę Skibniewską było wizytówką Warszawy i wyróżniało się na tle ówcześnie powstających osiedli w Polsce. Zostało wybudowane w duchu modernizmu jako osiedle otwarte, które do dzisiaj może stanowić wzorzec projektowania społecznego. Między powstałymi budynkami zostały zachowane przedwojenne drzewa owocowe (stąd nazwa osiedla i tej części dzielnicy).
Wraz z wybudowaniem pierwszej kolonii (Osiedle Sady I, 1958-62 r.), powstały także dwa pawilony handlowo-usługowe, gdzie w jednym z nich, przy Krasińskiego 36 - aż do dnia dzisiejszego - mieści się bar mleczny "Sady". Jest to jedyny bar mleczny, który ostał się do dzisiaj na Żoliborzu.
- Od przodu nad wejściem znajduje się szyld, który jest rozpoznawalny pośród mieszkańców Warszawy poprzez swoje charakterystyczne liternictwo, silnie kojarzące się ze wzornictwem czasów PRL-u. Przez kolejne dekady szyld wpisał się w lokalną świadomość i tożsamość mieszkańców osiedla. Na potrzeby szyldu specjalnie zaprojektowano jedynie kilka liter, przez co są one unikatowe i niespotykane nigdzie indziej w Polsce - przekonuje autor projektu.
Bar Sady - font dostępny dla wszystkich!
Za nową cyfrową wersję kroju odpowiadali Mateusz Machalski i Małgorzata Bartosik. W pierwszej fazie, oryginalne liternictwo zostało poddane liftingowi, następnie rozbudowane do pełnego zestawu znaków (A-Z). Na koniec powstała odmiana bold.
- Oryginalne litery, to nagłówkowy krój w typie humanistycznego grotesku o wyraźnym kontraście. Najbardziej charakterystycznym elementem kroju są wyciągnięte, poza światło liter, poziome belki. Podczas prac kreślarskich zależało nam na oczyszczeniu oryginalnych liter, poprawieniu detali oraz proporcji, jednocześnie nie tracąc wernakularnego charakteru bazowych znaków - tłumaczą odtwórcy czcionki "Bar Sady".
Powstały krój w wersji cyfrowej został umieszczony w internecie i jest dostępny bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych użytkowników. Nowy font można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej Urzędu Dzielnicy Żoliborz pod adresem: https://zoliborz.um.warszawa.pl/-/czcionka-bar-sady. Dodatkowo został upubliczniony na różnych platformach, w tym: https://typoteka.pl/pl/typeface/bar-sady, https://www.fontsquirrel.com/fonts/bar-sady, https://www.behance.net/gallery/177774261/BAR-SADY, czy na https://fontshub.pro/font/bar-sady-download.
(jr)
.