REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Targowisko Bemowo żyje i ma się nieźle
REKLAMA

REKLAMA

Targowisko Bemowo żyje i ma się nieźle

Sprzedawcy z bazarku na Bemowie z rozrzewnieniem wspominają lata dziewięćdziesiąte. Tłumy klientów, ruch w interesie niczym w ulu. Inwazja supermarketów z czasem zmieniła te widoki i nastroje. Targowisko wciąż jednak zapewnia sporo miejsc pracy i przyciąga wierną klientelę.

REKLAMA
REKLAMA

Powstańców Śląskich, róg Wrocławskiej. Dwieście osiemdziesiąt pawilonów handlowych ściśniętych na niewielkim terenie wzdłuż nieodległych torów tramwajowych. Od strony czysto wizualnej miejsce raczej odstrasza. Zwłaszcza zimą, gdy szaro i chlapa. Ale nie po to się tu przychodzi.

W Internecie reklamują się z fantazją: "Kupisz tu wszystko, od skarpet, koszulek D&G, po głowice jądrowe i pieczarki". Z tymi głowicami jądrowymi to może być ciężko, ale nieco bardziej legalny towar czy usługi w szerokim asortymencie czekają na zainteresowanych. Tak przekonuje w każdym razie pan Andrzej, jeden z bazarowych weteranów.

- Duży wybór, wysoka jakość, zawsze świeży towar - wylicza wychylając się zza swojego stoiska z warzywami i owocami. Co jednak z cenami? Gdy słyszy, że przed chwilą dwóch leciwych dżentelmenów dosadnie wypowiedziało się na ten temat, reaguje emocjonalnie.

- Przesada, przesada ... Taka pora roku, że ceny niskie być nie mogą. U Hiszpanów w tym roku ziąb, a i śnieg spadł. Przecież zimą to od nich głównie sprowadzamy towar.

Z około dziesięciu przepytanych przez nas klientów większość potwierdza, że ceny są do zaakceptowania. Porównywalne do tych ze sklepów wielkopowierzchniowych.

- Raczej nie przepłacam, a staram się liczyć każdą złotówkę - mówi pani Teresa. - U mnie podobny bazarek zamknęli, a ja po prostu wolę takie miejsca niż supermarkety. Tu mam wybór i jakość. Plus brak kolejek.

Kolejna klientka z bazarkiem związana jest już ponad dwadzieścia lat. Powód jest prozaiczny: mieszka pięć minut drogi stąd. Pani Alina, także mieszkająca w okolicy, wylicza zalety:

- Dobre zaopatrzenie, miła obsługa, towar do wyboru do koloru. Od wędlin tradycyjnego wyrobu po kaszę czy firanki.

Kupcy z długoletnim stażem przyznają, że ruch na bazarku mógłby być lepszy. Gdyby tak wróciły lata dziewięćdziesiąte... To był handlowy boom. Tłumy przewalały się między stoiskami, interes się kręcił. Ale nastała era hipermarketów i klientów ubywało, obroty spadały. I tak przez kolejne lata. Dziś można tu spotkać i takich, którzy wprost mówią o zamknięciu interesu. Jak pani Jola prowadząca bar. Pusto dziś u niej. Gorzej, że nie tylko dziś. - Coraz częściej myślę, żeby dać sobie spokój i to zamknąć - wzdycha.

Dobrego dnia nie ma też pan Jerzy, który na bazarze dorabia do KRUS-owskiej emerytury. Ale co to za dorabianie, skoro przez cały dzień nie sprzedał nic. Nie zszedł ani jeden słoik miodu, ani jeden kwiatek.

- Latem jest lepiej. Moje pomidory, jeżyny, ogórki szybko się sprzedają. Teraz - jak widać. Zresztą, ja właściwie na odludziu mieszkam, nawet jak nic nie utarguję to przynajmniej z innym człowiekiem pogadam.

Obok - antykwariat. I tu zaskoczenie - w sklepiku ruch. Właściciel tłumaczy właśnie jednemu z klientów oznaczenia wybite na zabytkowej, srebrnej łyżeczce. Sprzedawczyni zdradza, że najlepszy utarg dają używane książki. Kluczem jest cena - sporo niższa od nowych wydawnictw. Ale kupić można przy okazji wiele innych rzeczy: żyrandole, rzeźby, monety, sztućce, winylowe płyty. Na zewnątrz mini-armata i samowar. Może i one znajdą nabywcę.

Ruch jest też przy stoisku "101 drobiazgów". Jego właściciel to jeden z najstarszych stażem kupców. Dwie i pół dekady upłynęło nie wiadomo kiedy. Uśmiecha się zza stolika pełnego latarek, okularów, śrubokrętów, maści, spinaczy, długopisów i płynów do czyszczenia pomników. Nie jest źle, towar schodzi. Po płyn na przykład co jakiś czas przyjeżdża nabywca spoza Warszawy. Są i tacy.

- Mam swoich stałych klientów - mówi - Niektórzy całkiem znani. Wczoraj był u mnie pan, który pracuje w telewizji.

Takich, którym na bazarku wciąż jakoś się wiedzie, na szczęście nie brakuje. Raz na jakiś czas pojawiają się informacje, że targowisko zniknie. Póki co kupcy i ich klienci mogą być spokojni. Umowę z dotychczasowym dzierżawcą władze dzielnicy przedłużyły do września 2019 roku. I nie planują zmiany w przeznaczeniu tego terenu.

(AS)


LINKI SPONSOROWANE
  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Bemowo

Targowisko Bemowo żyje i ma się nieźle

Targowisko Bemowo żyje i ma się nieźle

Targowisko Bemowo żyje i ma się nieźle

Targowisko Bemowo żyje i ma się nieźleREKLAMA

10.02.2017 23:13 #Kret
Kiedyś w Tesco wdziałem jak facet załadował cały kosz bananami z promocji po 1,99zł /kg
Przewiózł te banany na drugą stronę ulicy do swojego namiotu gdzie banany kosztowały już 3.99zł
Facet był na tyle bezczelny że potrafił powiedzieć potencjalnym klientkom "pani nie kupuje w markecie bo to syf"
Tak bardzo często wygląda zaopatrzenie w towar sprzedawany na targowiskach, kupowany na wszelkich promocjach w znienawidzonych marketach lub ściągany najtańszy syf z Bronisz
13.02.2017 17:51 #Potrzebuję Estetyki
"Od strony czysto wizualnej miejsce raczej odstrasza"

Nie raczej a zdecydowanie! Aż dziw, że tego śmietniska bud nie udało się zlikwidować przez tyle lat. Ten cały teren nadaje się do absolutnej przebudowy. Zerwać z ziemi polotniskowe płyty, zrobić skwer, nowe tory, przejścia przez ulicę, bezpieczniejsze i ten cały śmietnik bud zlikwidować na zawsze. JAK TO WYGLĄDA????
Być może wiele osób przyzwyczaiło się do tego widoku i zupełnie im on nie przeszkadza, wręcz jest swojski, ale dla mnie, człowieka na odpowiednim poziomie i obdarzonego odczuwania potrzeb estetycznych, ten "bazar" jest nieakceptowalny!
17.02.2017 07:21 #Marza
Nie każdy kupuje syf z bronisz. Sama wiem jak klienci na broniszach latają i szukają najlepszego towaru. A latem wielu tam jest sprzedających który ma swój towar z pola. Są i tacy co kupują od gospodarza i sprzedają jako swój z tak zwanej drugiej ręki. Ale ja wolę kupić ten towar niż z marketu. Wiem że jest świeży i z Polski. Tylko trzeba się odrobinę znać. Pomidory np z marketów, czy one pachną pomidorem , nie ! Bo się zrywanie zielone przystanek czymś by szybko się zaczerwieniły i nie psyły. Dlatego nie mają ani zapachu ani co gorsza smaku. Sama kupuje większe ilości na broniszach i dzielimy się towarem na 3 domy w rodzinie. Popieram bazary a sama latem sprzedaję tam towar z mojej działki jak jabłka czy śliwki. Więc nie wrzucaj cie wszystkich do jednego worka.
17.02.2017 07:24 #Marza
Nie każdy kupuje syf z bronisz. Sama wiem jak klienci na broniszach latają i szukają najlepszego towaru. A latem wielu tam jest sprzedających który ma swój towar z pola. Są i tacy co kupują od gospodarza i sprzedają jako swój z tak zwanej drugiej ręki. Ale ja wolę kupić ten towar niż z marketu. Wiem że jest świeży i z Polski. Tylko trzeba się odrobinę znać. Pomidory np z marketów, czy one pachną pomidorem , nie ! Bo się zrywanie zielone przystanek czymś by szybko się zaczerwieniły i nie psyły. Dlatego nie mają ani zapachu ani co gorsza smaku. Sama kupuje większe ilości na broniszach i dzielimy się towarem na 3 domy w rodzinie. Popieram bazary a sama latem sprzedaję tam towar z mojej działki jak jabłka czy śliwki.
Owszem są tacy co kupują jak najtańsze produkty i mieszają z tymi nieco lepszymi ale to wyjątki. Więc nie wrzucaj cie wszystkich do jednego worka.
19.02.2017 00:25 Daro
Smutna prawda jest taka że osoba żyjąca z handlu na bazarze nie będzie się bawić w szukanie towaru z małych firm czy wręcz od osób które okazjonalnie coś sprzedają
Ci ludzie ludzie muszą mieć zagwarantowane STAŁE dostawy towaru i dlatego wybierają hurtowników którzy dostarczą im każdej ilości towaru na czas
Dlatego proszę nie uprawiać naiwnej propagandy bo wiem jak wyglądają HURTOWE zakupu na giełdzie np na Broniszach

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

Jak chcesz autoryzować ten wpis?nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA

Według władz Warszawy metrem na Bemowo
dojedziemy najpóźniej za:
 
dni

godzin

minut

sekund
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Usługi inne
 Dam Koszty - Sprzedam VAT - Sprzedam Faktury Oferujemy sprzedaż faktur kosztowych (kosztów), które pozwolą Państwu na optymalizację, a nawet całkowite zniwelowanie podatku dochodowego. Jeżeli chcą Państwo obniżyć podatek (CIT lub PIT) z tytułu prowadzonej spółki lub działalności gospodarczej, to powinni Państwo kupić u nas faktury, a następnie zaksięgować jako koszty uzyskania przychodu. Jesteśmy płatnikiem podatku od towarów i usług (VAT), więc wszystkie sprzedawane przez nas dokumenty są pełnymi fakturami VAT. Zakupione u nas dokumenty (koszty VAT) mogą Państwo zaksięgować jako podatek zapłacony i zmniejszyć należność podatkową lub uzyskać zwrot VAT. Oczywiście, faktury VAT (koszty VAT) wystawimy na usługi lub towary powiązane z Państwa działalnością gospodarczą lub spółką tak, aby odliczenie VAT było bezproblemowe i bezpieczne. Bez zaliczek! Tel.544-443-637 newis@mail.com http://www.damvat.com

Dam pracę
 Cześć, jesteśmy Oney! Dołącz do nas jako: Sprzedawca Usług Finansowych. Twoje kompetencje: - Umiejętność przekonywania - Szybkie przyswajanie wiedzy - Otwartość na ludzi. Twoje zadania: Twoim celem będzie realizacja marzeń naszych Klientów. W praktyce będziesz ich człowiekiem w świecie finansów, doradcą, któremu można zaufać i sprzedawcą, który dobierze optymalne rozwiązania. Do dyspozycji masz szeroki wachlarz produktów finansowych od kredytów o kart kredytowych po ubezpieczenia skierowane do Klientów wielkich sieci handlowych, którzy zwykle potrzebują wsparcia przy większych zakupach. Im więcej uda Ci się sprzedać, tym wyższe wynagrodzenie i szansa na awans. To możesz mieć: - Umowa o pracę - Podstawa + premia miesięczna Jasna ścieżka awansu - Swoboda w działaniu - Fajna atmosfera na co dzień. Wyślij swoje CV przez formularz: https://system.erecruiter.pl/FormTemplates/RecruitmentForm.aspx? WebID=c2978272f30e48baa52ee95289cc9812

Finanse
 Kredyt uczciwym między osób prywatnych i firm Ta wiadomość jest przeznaczona dla wszystkich osób, które pilnie potrzebują zasobów, szczególnie poważne. Proponuję środków w krótkim, średnim i długim okresie każdy poważny człowiek, który może zrobić mnie. Jeśli jesteś zainteresowany moja oferta, skontaktuj się ze mną, wysyłając mi potrzebną sumę i kontynuować płatności, który ci odpowiada. Adres e-mail: vladimirfinance01@gmail.com

Turystyka
 Hotel*** Mazurski Raj, Marina & SPA Witaj na Mazurach! Zatrzymaj się na chwilę w codziennym biegu. Weź głęboki wdech i rozkoszuj się pięknem otaczającej Cię zewsząd przyrody. Daj się urzec kameralnej atmosferze i niczym niezakłóconemu relaksowi... Jeśli tak właśnie lubisz wypoczywać, nasz hotel nad jeziorem to miejsce dla Ciebie. Mazurski Raj czeka na Ciebie tuż nad brzegiem jeziora Bełdany w miejscowości Ruciane Nida. Hotel rozpościera się na aż 6 hektarach terenu i gwarantuje kameralny wypoczynek - z dala od zgiełku i hałasu wielkiego miasta. Zapewniamy: - doskonałą lokalizację, tuż nad jeziorem Bełdany, - własny port na 30 jachtów i plażę - dla miłośników sportów wodnych i nie tylko, - doskonałą ofertę gastronomiczną, - bogato wyposażone pokoje, apartamenty i wille - wybierz nocleg, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, - profesjonalne centrum SPA, - salę fitness, klub bilardowy, kręgielnię, wypożyczalnię sprzętu i więcej!


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.