REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Targowisko Bemowo żyje i ma się nieźle
REKLAMA

REKLAMA

Targowisko Bemowo żyje i ma się nieźle

Sprzedawcy z bazarku na Bemowie z rozrzewnieniem wspominają lata dziewięćdziesiąte. Tłumy klientów, ruch w interesie niczym w ulu. Inwazja supermarketów z czasem zmieniła te widoki i nastroje. Targowisko wciąż jednak zapewnia sporo miejsc pracy i przyciąga wierną klientelę.

REKLAMA

Powstańców Śląskich, róg Wrocławskiej. Dwieście osiemdziesiąt pawilonów handlowych ściśniętych na niewielkim terenie wzdłuż nieodległych torów tramwajowych. Od strony czysto wizualnej miejsce raczej odstrasza. Zwłaszcza zimą, gdy szaro i chlapa. Ale nie po to się tu przychodzi.

W Internecie reklamują się z fantazją: "Kupisz tu wszystko, od skarpet, koszulek D&G, po głowice jądrowe i pieczarki". Z tymi głowicami jądrowymi to może być ciężko, ale nieco bardziej legalny towar czy usługi w szerokim asortymencie czekają na zainteresowanych. Tak przekonuje w każdym razie pan Andrzej, jeden z bazarowych weteranów.

- Duży wybór, wysoka jakość, zawsze świeży towar - wylicza wychylając się zza swojego stoiska z warzywami i owocami. Co jednak z cenami? Gdy słyszy, że przed chwilą dwóch leciwych dżentelmenów dosadnie wypowiedziało się na ten temat, reaguje emocjonalnie.

- Przesada, przesada ... Taka pora roku, że ceny niskie być nie mogą. U Hiszpanów w tym roku ziąb, a i śnieg spadł. Przecież zimą to od nich głównie sprowadzamy towar.

Z około dziesięciu przepytanych przez nas klientów większość potwierdza, że ceny są do zaakceptowania. Porównywalne do tych ze sklepów wielkopowierzchniowych.

- Raczej nie przepłacam, a staram się liczyć każdą złotówkę - mówi pani Teresa. - U mnie podobny bazarek zamknęli, a ja po prostu wolę takie miejsca niż supermarkety. Tu mam wybór i jakość. Plus brak kolejek.

Kolejna klientka z bazarkiem związana jest już ponad dwadzieścia lat. Powód jest prozaiczny: mieszka pięć minut drogi stąd. Pani Alina, także mieszkająca w okolicy, wylicza zalety:

- Dobre zaopatrzenie, miła obsługa, towar do wyboru do koloru. Od wędlin tradycyjnego wyrobu po kaszę czy firanki.

Kupcy z długoletnim stażem przyznają, że ruch na bazarku mógłby być lepszy. Gdyby tak wróciły lata dziewięćdziesiąte... To był handlowy boom. Tłumy przewalały się między stoiskami, interes się kręcił. Ale nastała era hipermarketów i klientów ubywało, obroty spadały. I tak przez kolejne lata. Dziś można tu spotkać i takich, którzy wprost mówią o zamknięciu interesu. Jak pani Jola prowadząca bar. Pusto dziś u niej. Gorzej, że nie tylko dziś. - Coraz częściej myślę, żeby dać sobie spokój i to zamknąć - wzdycha.

Dobrego dnia nie ma też pan Jerzy, który na bazarze dorabia do KRUS-owskiej emerytury. Ale co to za dorabianie, skoro przez cały dzień nie sprzedał nic. Nie zszedł ani jeden słoik miodu, ani jeden kwiatek.

- Latem jest lepiej. Moje pomidory, jeżyny, ogórki szybko się sprzedają. Teraz - jak widać. Zresztą, ja właściwie na odludziu mieszkam, nawet jak nic nie utarguję to przynajmniej z innym człowiekiem pogadam.

Obok - antykwariat. I tu zaskoczenie - w sklepiku ruch. Właściciel tłumaczy właśnie jednemu z klientów oznaczenia wybite na zabytkowej, srebrnej łyżeczce. Sprzedawczyni zdradza, że najlepszy utarg dają używane książki. Kluczem jest cena - sporo niższa od nowych wydawnictw. Ale kupić można przy okazji wiele innych rzeczy: żyrandole, rzeźby, monety, sztućce, winylowe płyty. Na zewnątrz mini-armata i samowar. Może i one znajdą nabywcę.

Ruch jest też przy stoisku "101 drobiazgów". Jego właściciel to jeden z najstarszych stażem kupców. Dwie i pół dekady upłynęło nie wiadomo kiedy. Uśmiecha się zza stolika pełnego latarek, okularów, śrubokrętów, maści, spinaczy, długopisów i płynów do czyszczenia pomników. Nie jest źle, towar schodzi. Po płyn na przykład co jakiś czas przyjeżdża nabywca spoza Warszawy. Są i tacy.

- Mam swoich stałych klientów - mówi - Niektórzy całkiem znani. Wczoraj był u mnie pan, który pracuje w telewizji.

Takich, którym na bazarku wciąż jakoś się wiedzie, na szczęście nie brakuje. Raz na jakiś czas pojawiają się informacje, że targowisko zniknie. Póki co kupcy i ich klienci mogą być spokojni. Umowę z dotychczasowym dzierżawcą władze dzielnicy przedłużyły do września 2019 roku. I nie planują zmiany w przeznaczeniu tego terenu.

(AS)


LINKI SPONSOROWANE
  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Bemowo

Targowisko Bemowo żyje i ma się nieźle

Targowisko Bemowo żyje i ma się nieźle

Targowisko Bemowo żyje i ma się nieźle

Targowisko Bemowo żyje i ma się nieźleREKLAMA

10.02.2017 23:13 #Kret
Kiedyś w Tesco wdziałem jak facet załadował cały kosz bananami z promocji po 1,99zł /kg
Przewiózł te banany na drugą stronę ulicy do swojego namiotu gdzie banany kosztowały już 3.99zł
Facet był na tyle bezczelny że potrafił powiedzieć potencjalnym klientkom "pani nie kupuje w markecie bo to syf"
Tak bardzo często wygląda zaopatrzenie w towar sprzedawany na targowiskach, kupowany na wszelkich promocjach w znienawidzonych marketach lub ściągany najtańszy syf z Bronisz
13.02.2017 17:51 #Potrzebuję Estetyki
"Od strony czysto wizualnej miejsce raczej odstrasza"

Nie raczej a zdecydowanie! Aż dziw, że tego śmietniska bud nie udało się zlikwidować przez tyle lat. Ten cały teren nadaje się do absolutnej przebudowy. Zerwać z ziemi polotniskowe płyty, zrobić skwer, nowe tory, przejścia przez ulicę, bezpieczniejsze i ten cały śmietnik bud zlikwidować na zawsze. JAK TO WYGLĄDA????
Być może wiele osób przyzwyczaiło się do tego widoku i zupełnie im on nie przeszkadza, wręcz jest swojski, ale dla mnie, człowieka na odpowiednim poziomie i obdarzonego odczuwania potrzeb estetycznych, ten "bazar" jest nieakceptowalny!
17.02.2017 07:21 #Marza
Nie każdy kupuje syf z bronisz. Sama wiem jak klienci na broniszach latają i szukają najlepszego towaru. A latem wielu tam jest sprzedających który ma swój towar z pola. Są i tacy co kupują od gospodarza i sprzedają jako swój z tak zwanej drugiej ręki. Ale ja wolę kupić ten towar niż z marketu. Wiem że jest świeży i z Polski. Tylko trzeba się odrobinę znać. Pomidory np z marketów, czy one pachną pomidorem , nie ! Bo się zrywanie zielone przystanek czymś by szybko się zaczerwieniły i nie psyły. Dlatego nie mają ani zapachu ani co gorsza smaku. Sama kupuje większe ilości na broniszach i dzielimy się towarem na 3 domy w rodzinie. Popieram bazary a sama latem sprzedaję tam towar z mojej działki jak jabłka czy śliwki. Więc nie wrzucaj cie wszystkich do jednego worka.
17.02.2017 07:24 #Marza
Nie każdy kupuje syf z bronisz. Sama wiem jak klienci na broniszach latają i szukają najlepszego towaru. A latem wielu tam jest sprzedających który ma swój towar z pola. Są i tacy co kupują od gospodarza i sprzedają jako swój z tak zwanej drugiej ręki. Ale ja wolę kupić ten towar niż z marketu. Wiem że jest świeży i z Polski. Tylko trzeba się odrobinę znać. Pomidory np z marketów, czy one pachną pomidorem , nie ! Bo się zrywanie zielone przystanek czymś by szybko się zaczerwieniły i nie psyły. Dlatego nie mają ani zapachu ani co gorsza smaku. Sama kupuje większe ilości na broniszach i dzielimy się towarem na 3 domy w rodzinie. Popieram bazary a sama latem sprzedaję tam towar z mojej działki jak jabłka czy śliwki.
Owszem są tacy co kupują jak najtańsze produkty i mieszają z tymi nieco lepszymi ale to wyjątki. Więc nie wrzucaj cie wszystkich do jednego worka.
19.02.2017 00:25 Daro
Smutna prawda jest taka że osoba żyjąca z handlu na bazarze nie będzie się bawić w szukanie towaru z małych firm czy wręcz od osób które okazjonalnie coś sprzedają
Ci ludzie ludzie muszą mieć zagwarantowane STAŁE dostawy towaru i dlatego wybierają hurtowników którzy dostarczą im każdej ilości towaru na czas
Dlatego proszę nie uprawiać naiwnej propagandy bo wiem jak wyglądają HURTOWE zakupu na giełdzie np na Broniszach

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA

więcej
REKLAMA
LINKI SPONSOROWANE

Według władz Warszawy metrem na Bemowo
dojedziemy najpóźniej za:
 
dni

godzin

minut

sekund
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Usługi transportowe
 JUPITER TRANSPORT oferuje Państwu szeroki wachlarz usług takich jak przewóz rzeczy, transport towarów i przeprowadzki z Hiszpanii do Polski, z Polski do Hiszpanii. Oprócz samego przewozu zajmujemy się także na życzenie klienta załadunkiem, rozładunkiem, zabezpieczeniem mienia i wszelkimi formalnościami związanymi ze zleconą nam przeprowadzką. Wykonujemy transport i przeprowadzki z Hiszpanii do Polski z Polski do Hiszpanii oraz z Hiszpanii do większości krajów europy. Sama Hiszpania jest nam doskonale znana, docieramy do miast takich jak Madryt, Barcelona, Tarragona, Valencia, Cartagena, Zaragoza, Bilbao, Satander, Gijon, Sevilla, Granada, Murcia, Malaga, ale także wszystkie mniejsze miejscowości znajdują się w zasięgu naszych usług transportowych i przeprowadzkowych. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się ze szczegółową ofertą! Kontakt: Tel. +48 696-126-142 Tel. +48 506-525-960

Nieruchomości
 Ochrona prawna obiektów komercyjnych CITIHAUS oferuje oddłużanie i ochronę prawną obiektów komercyjnych, których zobowiązania takie jak np. kredyty przewyższają wartość nieruchomości. Zapewniamy kompleksową pomoc dla klientów banków posiadających kredyty hipoteczne, również walutowe. Koszty z tytułu sprzedaży nie obciążają klientów. Negocjujemy z wierzycielami oraz współpracujemy z instytucjami finansowymi. Skontaktuj się z nami: Tel: 571-360-354 E-mail: ewelina.swietek@citihaus.pl www.citihaus.pl

GIEŁDA SĄSIADÓW - TANIO KUPIĘ
 Kupie Każde Auto GOTÓWKA Tel:531-305-163,692-098-143

Nauka
 Technik BHP za Darmo w Żaku w Wołominie! Wybierając ten kierunek możesz prowadzić własną działalność gospodarczą i świadczyć usługi szkoleniowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, doradcze lub konsultacyjne dla firm i instytucji, które nie są zobligowane ustawą do zatrudnienia pracownika służby BHP. Klikaj i zarezerwuj miejsce w grupie: https://zak.edu.pl/zapisz-sie-online Zapraszamy! Centrum Nauki i Biznesu ŻAK ul. Wileńska 44 05-200 Wołomin Tel. 224281209 www.zak.edu.pl/wolomin


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.