Zimowa wyprawa w góry - jak się do niej przygotować?
Górskie szlaki przyciągają o każdej porze roku, również w sezonie zimowym. Wędrowanie w pięknych okolicznościach przyrody, zapierające dech w piersiach widoki - to czysta przyjemność. Aby jednak móc wyruszyć w podróż, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Co trzeba zrobić, zanim wyjdzie się w góry w sezonie zimowym? Jakie sprzęty koniecznie muszą trafić do plecaka piechura? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.
Przygotowania przed wyjściem w góry - o czym pamiętać?
Radość z wędrowania po górskich szlakach, również w sezonie zimowym, przyciąga wiele osób, które pragną aktywnie spędzać wolny czas, napawając się pięknem nie tylko polskich gór. Bez względu jednak na to, czy wybierze się wycieczkę w Tatry, Sudety czy Alpy, trzeba dobrze przygotować się do trekkingu.
W okresie zimowym w szczególności przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w górach ma niebagatelne znaczenie. Dotyczy to obowiązku dobrego przygotowania się do wyjazdu oraz zapakowania ze sobą wszystkich niezbędnych sprzętów.
Co zatem zrobić, by zapewnić sobie i bliskim komfort i bezpieczeństwo na szlaku?
Prognoza pogody i warunki lawinowe
Zanim w ogóle podejmie się decyzję o wyjściu w plener w okresie zimowym, koniecznie trzeba dokładnie zapoznać się z prognozą pogody na dany dzień. Warto porównać opisy z kilku wiarygodnych źródeł. Jeśli zapowiadają załamanie pogody lub trudne warunki, lepiej zrezygnować z ambitnych eskapad.
Obok standardowej prognozy pogody należy sprawdzić komunikaty lawinowe na stronach GOPR i TOPR. Ma to olbrzymie znaczenie, jeśli chce się bezpiecznie wędrować po szlakach.
Dobre zaplanowanie trasy i dobór zespołu
Przed wyjazdem trzeba ponadto dobrze przemyśleć trasę. Powinna ona zakładać nie tylko odwiedzenie malowniczych miejsc, ale też brać pod uwagę kwestię możliwości i bezpieczeństwa. Podczas wybierania szlaków sprawdźmy ich dostępność, warunki w konkretnych miejscach. Dopasujmy także stopień trudności do zdolności i kondycji wszystkich uczestników. Warto pójść na wyprawę w grupie, która ma zbliżone doświadczenie.
Wybór stroju dopasowanego do warunków
Podczas górskich wypraw w okresie zimowym trzeba liczyć się z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Na szlakach bywa naprawdę zimno. Dlatego zadbajmy o strój na tak zwaną cebulkę. Włóżmy bieliznę termoaktywną, bluzę i spodnie. Oprócz nich konieczna będzie kurtka z dobrą membraną, czapka i rękawiczki. Tak ochronimy się przed podmuchami wiatru czy wilgocią.
Kluczowym elementem stroju podróżnika górskiego są również dobre, trzymające kostkę buty, które zapewnią komfort chodzenia w każdych warunkach.
Zimowe wędrowanie - co musi trafić do plecaka?
Niezbędnym wyposażeniem każdego podróżnika górskiego, zwłaszcza w okresie zimowym, jest solidny, wodoodporny, a przy tym naprawdę lekki, plecak oraz to, co do niego trafi. Warto dobrze przemyśleć wszystkie przedmioty - od nich może zależeć nasz komfort i bezpieczeństwo. Spory wybór zróżnicowanych produktów da się znaleźć choćby w sklepie Karaluch.
W plecaku należy umieścić:
-
odzież (bluzę, rękawice, ewentualnie dodatkową kurtkę),
-
prowiant (produkty liofilizowane, batony energetyczne) i ciepłe napoje (np. herbatę w termosie),
-
źródła zasilania (np. do podładowania telefonu),
-
latarkę,
-
mapę i kompas,
-
apteczkę i folię NRC,
-
lawinowe ABC,
-
sprzęt zimowy (kije trekkingowe, raki lub raczki, czekan, rakiety śnieżne).
Wybór elementów wyposażenia zależy oczywiście od specyfiki konkretnego wyjazdu oraz od przewidywanych warunków pogodowych na szlaku.
Bezpieczna i przyjemna wyprawa na górskie szlaki - podsumowanie
Aby bezpiecznie podróżować po górach zimą, trzeba się do tego dobrze przygotować, sprawdzając warunki na trasie oraz zabierając ze sobą niezbędne wyposażenie. Warto dodatkowo zapisać numery alarmowe, a także zostawić wiadomość o celu wycieczki i godzinie planowanego powrotu rodzinie, przyjaciołom lub pracownikom hotelu, w którym się zatrzymaliśmy. Dzięki temu zapewniamy sobie maksymalnie bezpieczne i przyjemne wędrowanie po górach.