Wieże i mchy antysmogowe dla Bemowa
13 lutego 2017
Nagłośnienie problemu smogu poskutkowało wysypem oryginalnych pomysłów na walkę z nim. Czy pomoże nam... mech?
Były już siłownie plenerowe, ule i łąki kwietne, teraz czas na źródełka z kranówką oraz wieże i ścianki antysmogowe - na przykładzie budżetu partycypacyjnego świetnie widać, co aktualnie mają na oku zaangażowani społecznie warszawiacy. W tym roku nastąpił prawdziwy wysyp oryginalnych pomysłów na zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza. Aż sześć takich projektów czeka na weryfikację, a w dalszej perspektywie: na czerwcowe głosowanie i realizację w przyszłym roku.
Mech...
Wyobraźmy sobie wyłożoną drewnem ściankę o wymiarach 3 x 3 metry, pokrytą mchem i połączoną z wygodnymi ławkami. Nie, to nie jest nowe dzieło absolwentów warszawskiej ASP, ale nowe urządzenie oczyszczające powietrze, wymyślone w Niemczech.
- Ustawienie ścianek antysmogowych sprawi przynajmniej częściowe oczyszczenie powietrza ze smogu - pisze Marcin Ambroziak. - Są one pokryte mchem zmodyfikowanym genetycznie, który pochłania smog i niebezpieczne pyły. Jedna niewielka ścianka ma skuteczność ok. 275 drzew, których nasadzenie kosztowałoby około dwukrotnie więcej i wymagałoby o wiele większego obszaru.
Gdyby wszystkie cztery projekty zostały wybrane, w przyszłym roku ścianki antysmogowe stanęłyby przy pętli Nowe Bemowo, w pobliżu ratusza, obok Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i na Chrzanowie. Każda z nich kosztowałaby 130 tys. zł.
....kontra wieża
Konkurencyjne projekty złożył Piotr Milewski. Proponuje on budowę dwóch wież antysmogowych, wartych po 250 tys. zł, na rogu Powstańców Śląskich i Połczyńskiej oraz przy blokach na rogu Powstańców Śląskich i Górczewskiej.
- Według szacunków projektanta wieża jest w stanie oczyścić 30 tys. m3 powietrza na godzinę - czytamy w opisie. - To siedmiometrowa konstrukcja, która zasysa brudne powietrze i odfiltrowuje je. Tego typu wieża stoi w Rotterdamie.
Zarówno ścianki, jak i wieże to rozwiązania wymyślone w ostatnich latach, więc ich skuteczność nie jest jeszcze sprawdzona. Głosowanie na takie projekty wiązałoby się ze sporym ryzykiem. Pytanie brzmi: warto zaryzykować i postawić na nowe technologie czy lepiej odstawić samochód i wymienić piec na gazowy?
(dg)