REKLAMA

Legionowo

Zabytki

 

Pałac wraca do Radziwiłłów

  26 kwietnia 2016

alt='Pałac wraca do Radziwiłłów'
Pałac Radziwiłłów w Jadwisinie na zdjęciu Zofii Chomętowskiej, lata 30. XX w.
źródło: Powiat Legionowski - Przewodnik

Jeden z najpiękniejszych zabytków powiatu legionowskiego - pałac w Jadwisinie wkrótce wróci do rodziny Radziwiłłów, która utraciła go podczas powojennej nacjonalizacji.

REKLAMA

Dokumenty dotyczące przekazania zarządzanego dotąd w imieniu skarbu państwa przez Starostę Legionowskiego pałacu i towarzyszących mu budynków podpisali w połowie kwietnia przedstawiciele starostwa oraz spadkobiercy ostatniego właściciela pałacu. Rodzina Radziwiłłów przejmie pałac i otaczający go teren o powierzchni około 3 hektarów.

Historia

Budowa jadwisińskiego pałacu została ukończona w 1898 roku. Właściciele - Jadwiga z Krasińskich i Maciej Radziwiłłowie przenieśli się tutaj po wykupieniu ich zegrzyńskich dóbr przez Rosjan pod budowę twierdzy.

Pałac jest malowniczo położony na wysokiej nadnarwiańskiej skarpie, zaprojektowany został w stylu renesansu francuskiego. Licowany czerwono-brunatnymi płytkami ceramicznymi kontrastuje z bujną zielenią parkową. Uwagę zwraca asymetryczny układ brył z wieżą w elewacji frontowej. Zaprojektował go znany wśród ówczesnej arystokracji architekt Francois Arveuf. Szczyt budynku, od strony rzeki, udekorowany jest herbami Radziwiłłów (Trąby) i Krasińskich (Ślepowron). W pobliżu pałacu zostały wzniesione stylowe oficyny z wozownią i stajnie. Około 1900 r. urządzono w parku i przyległym kompleksie leśnym park krajobrazowy, który już pod koniec XX w. przekształcono w rezerwat jako ostatnią pozostałość puszczy serockiej.

Zapraszamy na zakupy

Parcelacja

Po II wojnie światowej majątek w Jadwisinie został rozparcelowany, natomiast sam pałac przekazano ministerstwu oświaty. Ostatnimi właścicielami pałacu byli książę Konstanty Mikołaj Radziwiłł wraz z żoną Marią z Żółtowskich. Zamieszkali w pałacu po ślubie w 1927 roku. W 1939 roku Niemcy nakazali Radziwiłłom opuszczenie pałacu. Zamieszkali wówczas w leśniczówce koło Arciechowa po drugiej stronie Narwi. Książę Konstanty pod pseudonimem "Korab" włączył się w konspirację. W sierpniu 1944 roku został aresztowany przez hitlerowców i rozstrzelany prawdopodobnie w Zegrzu. Jego szczątki zostały przypadkowo odnalezione w maju 1969 r. i zidentyfikowane dzięki medalikowi ze szkaplerzykiem. W symbolicznych uroczystościach pogrzebowych uczestniczyła Jacqueline Kennedy Onassis - żona zamordowanego prezydenta USA, spokrewniona przez siostrę z Radziwiłłami. Konstanty Radziwiłł spoczywa w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Serocku. Maria Radziwiłł na krótko wróciła do pałacu, ale gdy po roku nowe komunistyczne władze go zarekwirowały, wyjechała z Polski.

REKLAMA

Luksusy dla peerelowskich dygnitarzy

W 1960 roku na pałacu położyła rękę Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekształcając obiekt w rządowy ośrodek wypoczynkowy. Bywali tu kolejni premierzy i ministrowie ludowych rządów. Ukochał je sobie zwłaszcza Józef Cyrankiewicz, dla którego Jadwisin stał się niejako drugim domem. Początkowo bywał tu z małżonką Niną Andrycz, potem już sam. O pijatykach i ekscesach, do jakich tu dochodziło podczas wizyt dygnitarzy ludowej władzy, krążyły legendy. Po 1989 roku pałac wciąż służył jako ośrodek rządowy kolejnym gabinetom.

REKLAMA

Powrót Radziwiłłów do Jadwisina

Transformacja ustrojowa umożliwiła spadkobiercom - potomkom synów Konstantego i Marii - Krzysztofa, Jana i Alberta - ubieganie się o zwrot zarekwirowanego majątku. Zaczęli się o to starać na początku XXI wieku. Sprawa ciągnęła się przez ponad 10 lat. W międzyczasie nieruchomość została przekazana pod zarząd Powiatowi Legionowskiemu oraz Lasom Państwowym. Ostatecznie jednak wyrok sądu nakazał zwrot zabytkowego pałacyku potomkom przedwojennego właściciela.

(wk)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024