REKLAMA

Legionowo

samorząd »

 

Była naczelniczka przerywa milczenie i mówi o grzechach Smogorzewskiego. Padają mocne słowa

  15 marca 2024

alt='Była naczelniczka przerywa milczenie i mówi o grzechach Smogorzewskiego. Padają mocne słowa'
Roman Smogorzewski i Ewa Milner-Kochańska, źródło: Facebook/Ewa Milner-Kochańska

Przez wiele lat była zaufaną podwładną prezydenta Legionowa Romana Smogorzewskiego. Dziś łączy ich tylko przeszłość, a dużo więcej dzieli. Ewa Milner-Kochańska jako pierwsza kobieta od przeszło dekady staje do walki o fotel prezydenta Legionowa i w mocnych słowach atakuje obecny układ władzy z prezydentem na czele, któremu zarzuca szowinizm, seksizm, cynizm i niszczenie ludzi.

REKLAMA

Dość cicho było o Pani w ciągu ostatniego roku, od czasu burzliwego rozstania z legionowskim ratuszem, w którym przez wiele lat pełniła Pani funkcję zastępcy kierownika Urzędu Stanu Cywilnego oraz naczelniczki Wydziału Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych. Dużo zdrowia to Panią kosztowało?

- Moje zdrowie zostało zniszczone, tak jak wielu innych kobiet, które zostały w podobny sposób potraktowane. Czasem trzeba przeczołgać się przez piekło, aby odnaleźć właściwe schody i zacząć wspinać się do nieba. Miejscowa "Trybuna Ludu". Podwójnie płacimy za propagandę prezydenta Miejscowa "Trybuna Ludu". Podwójnie płacimy za propagandę prezydenta
Niedawno jedna z agencji zajmująca się marketingiem samorządowym przyznała tygodnikowi "Miejscowa na weekend" tytuł najlepszej gazety w kraju. Bezpłatny tygodnik, udający niezależną prasę, opisujący sukcesy urzędującej władzy, drukowany jest za pieniądze podatników. Władze Legionowa obwieściły ten sukces na billboardach, także finansowanych z miejskich podatków.
Dopiero teraz mogę o tym mówić. Powstaję, niczym Feniks z popiołów: nowa, znacznie silniejsza. Z podniesioną głową będę walczyć o funkcję prezydenta Legionowa.

Zapraszamy na zakupy

Na czym w zasadzie polegał Pani konflikt z prezydentem Smogorzewskim?

- Konflikt zaczął się w momencie, kiedy zgłosiłam prezydentowi nieetyczne zachowanie jednego z pracowników, niegdyś radnego, który był zatrudniony w Biurze Rady Miasta. Nota bene ten pan obecnie kandyduje do Rady Powiatu Legionowskiego z Porozumienia Samorządowego obecnego prezydenta. Zwrócił się on w sposób nieetyczny do podlegającego mi pracownika w obecności pozostałych pracowników urzędu. Przedstawiłam stenogram nagrania, z którego wynikało, że w sposób wulgarny obrażani są pracownicy mojego wydziału, w tym osoba z niepełnosprawnościami. Smogorzewski polecił mi "tę dziecinadę włożyć do szuflady" i nic nie zrobił w tej sprawie. Dodam, że nieetyczne były także próby "podkupienia" mojego pracownika połączone z jego zastraszeniem. Zgłoszenie zajścia według mnie wpłynęło na zmianę podejścia prezydenta do mnie. Nowa sekretarz miasta zatrudniona bez konkursu zaczęła zaledwie po dwóch miesiącach swojej pracy pomijać mnie w sprawach dotyczących kierowanego przeze mnie wydziału, manipulowano moimi pracownikami. Poniżano mnie, podważano mój autorytet, rozsiewano na mój temat nieprawdziwe informacje, mające na celu obniżenie mojej wartości nie tylko jako pracownika urzędu, ale także człowieka i kobiety. Zaczęto mnie zastraszać, przedstawiać jako osobę nieprzydatną zawodowo, pomimo posiadanych przeze mnie kwalifikacji. Zostałam odizolowana.

REKLAMA

Pani zdaniem kobiety w legionowskim ratuszu są dyskryminowane, a ich rola w samorządzie jest marginalizowana?

- Dyskryminacja i marginalizacja kobiet w legionowskim ratuszu oraz podległych mu jednostkach to niestety prawda. Dobrym przykładem traktowania kobiet przez prezydenta była słynna na całą Polskę konwencja wyborcza Porozumienia Samorządowego z 2018 roku. Nasz włodarz podczas spotkania wyborczego wypowiadał seksistowskie żarty pod adresem kandydatek swojego komitetu. Poza tym trzej prezydenci to mężczyźni. Moim zdaniem nie ma w tym żadnego przypadku, że przez 22 lata rządów Smogorzewskiego, w tak długim czasie nie mianował na stanowisko swojego zastępcy nawet jednej kobiety. Powszechnie też wiadomo, że przeciw prezydentowi toczy się kilka spraw w sądzie pracy, m.in. sprawa o dyskryminację i mobbing. Nie wszystkie kobiety mają odwagę i siłę, aby założyć przeciwko pracodawcy sprawy w sądzie. Niektóre są w sporze sądowym od wielu lat, były też próby samobójcze - to fakty. Od momentu, gdy zdecydowałam się kandydować na prezydenta, odebrałam mnóstwo telefonów ze słowami wsparcia, z gratulacjami. Padały również pytania, czy się nie boję.

REKLAMA

Najpewniej większość w przyszłej kadencji Rady Miasta będzie posiadał obecny obóz rządzący prezydenta Smogorzewskiego. Jeśli zostałaby Pani prezydentem miasta, to jak zamierza realizować pewne wizje i projekty, również i z tymi radnymi?

- Ufam, że te wybory dużo zmienią i układ zostanie złamany. Legionowianie mają coraz większą świadomość. Widzą, co się dzieje. Moim priorytetem jest demokratyczny samorząd oraz pluralizm i rozwój miasta. I to też rola nowych radnych, już w nowym rozdaniu. Życie pokazało, jak bardzo długoletnia władza deprawuje. Dlatego czas najwyższy to zmienić.

Jakie są Pani zdaniem największe "grzechy" obecnej władzy? Co zostało zaniedbane przez 22 lata rządów Smogorzewskiego?

- Jest wiele kardynalnych zaniedbań. Otoczone lasami Legionowo dawniej było oazą spokoju i zieleni, zostało totalnie zabetonowane. Plan zagospodarowania przestrzennego powinien służyć mieszkańcom a nie deweloperom. Ważnym aspektem jest ochrona starych domów, które są zrównywane z ziemią pod lokalne inwestycje deweloperskie. Dobrym przykładem jest zburzenie kina Mazowsze - kultowego miejsca, które mogłoby jeszcze służyć mieszkańcom. Ochrona zabytków legionowskich to także najstarszy Domek Dróżnika, który boleśnie rozsypuje się na naszych oczach. Aż wstyd, że władze miasta doprowadziły do tak katastrofalnego stanu.

Korki niekiedy większe niż w Warszawie i brak miejsc parkingowych - to kolejne grzechy tej władzy. Wadliwie zbudowane inwestycje, czego dobrym przykładem jest tunel przy ulicy Krakowskiej, w najgorszej z możliwych lokalizacji prowadząca przez środek miasta. Okoliczni mieszkańcy odczuwają od lat skutki tej inwestycji ze względu na wzmożony ruch, hałas, drgania, powodujące pękanie murów. Ponadto bezpieczeństwo w mieście i poprawa komunikacji to priorytet. Ważny też jest dialog i współpraca z włodarzami ościennych gmin, aby rozwiązać wspólne sprawy całego powiatu. Ja na ten dialog jestem przygotowana i otwarta. Dotychczasowa władza traktowała sąsiadów z Jabłonny i Wieliszewa z pozycji tego "silniejszego", a nie jak równorzędnych partnerów, z którym można realizować fajne projekty.

Wydaje się, że jeszcze jednym grzechem Romana Smogorzewskiego, o którym niezależne media informują od lat, jest posiadanie na własny użytek mediów finansowanych przez podatników. Sytuacja z gazetą "Miejscową", w której wychwala się władzę i bezpardonowo atakuje opozycję, przypomina to, co działo się z mediami publicznymi za rządów PiS. Czy Pani jako prezydent miasta zamierza coś w tej sprawie zrobić?

- Gminne gazety to narzędzie propagandy lokalnych władz. Lokalni włodarze chwalą się swoimi osiągnięciami, natomiast próżno szukać krytyki pod ich adresem. Na stronach samorządowej prasy nie ma głosów opozycji i świadomych mieszkańców. Zależność jest prosta - trudno oczekiwać od wydawcy, aby sam o sobie źle pisał. Autorami artykułów są pracownicy urzędu lub podlegających im jednostek. Oczywiście, że "Miejscowa" powinna być zlikwidowana. Potrzebne są niezależne media, aby obiektywnie ukazywały prawdę. Legionowo się budzi i ufam, że te wybory to pokażą i nastąpią fundamentalne zmiany.

Rozmawiał Dariusz Burczyński

.
 

REKLAMA

Komentarze (22)

# Alex

15.03.2024 12:18

Mocne słowa. Kobieta Z JAJAMI! Będę głosował.

# Bolek

15.03.2024 12:26

Świetny wiwiad! Nie jest miałki jak pozostałe robione pod wybory na zasadzie "pierdu, pierdu".
W Legio pojawia nam się fajny kandydat - ups! sorrki - kandydatka do zastąpienia skostniałego układu władzy

# xxx

15.03.2024 12:47

Ja tu nie widzę nic mocnego.

REKLAMA

# Sławek54

15.03.2024 13:04

Ojj tak, to prawda. Korki, brak miejsc parkingowych, zmniejszone w ostatnim czasie poczucie bezpieczeństwa (wandale robią co chcą i to na oczach monitoringu, gwałt na oczach monitoringu, potrącenie pieszego na oczach monitoringu), tylko jakoś ślepe są te oczy. Coś tam czytałem, że brakuje kasy na operatorów monitoringu, to po kij nam taki monitoring?? No i są inne problemy jak dziki w mieście z którymi podległe Smogorzewskiemu służby sobie nie radzą, i betonowanie każdego skrawka terenu. Kanalizacja deszczowa w mieście też istnieje tylko z nazwy, już nawet przy średniej wielkości ulewach legionowskie ulice dosłownie płyną. A do tego słaba komunikacja z Warszawą, wystarczy przejść się na perony żeby sprawdzić jak legionowianie podrużują SKM-ką by szybko przekonać się, że nie tak to wszystko powinno wyglądać. Ponad 20 lat rządzenia i nie można było dogadać się w sprawie fajnych połączeń z ZTM-em? Słabo to wszystko wygląda. Ja wiem, po wielu latach rządzenia już się nie chce, motywacja jakby nie ta co na początku... Dlaczego więc Roman nie uwolni nas od siebie i sam nie zrezygnuje? Odpowiedź jest prosta: "kasa misiu, kasa".

# Mirek67

15.03.2024 14:33

Babka wywodzi się z obecnego układu rządzącego Legionowem od lat. Jednak wskutek wzajemnych nieporozumień być może to ona wysadzi w powietrze obecny układ władzy???

# ROMAN KROLL

15.03.2024 14:34

#Mirek67 napisał(a) 15.03.2024 14:33
Babka wywodzi się z obecnego układu rządzącego Legionowem od lat. Jednak wskutek wzajemnych nieporozumień być może to ona wysadzi w powietrze obecny układ władzy???
Marzyc jest milo. Ale to nierealne

REKLAMA

# Łatek

16.03.2024 00:44

Nic nowego co już mówiła, albo radni opozycji, więc co takie nadzwyczajnego tu pada? Wystarczy wejść na fora gdzie wypowiadają się zwolnieni pracownicy o swoich pracodawcach. Taki sam żal...

# Bzdury plecie

16.03.2024 08:35

Przecież to ona niszczyła ludzi. Promowała się na niepełnosprawnych. Wykorzystywała ich. A teraz obrońca uciśnionych ?
Sklandal

# SpokojnyMieszkaniec

16.03.2024 17:53

Zagłosuję na dowolnego kandydata jeśli zlikwiduje stoły biesiadne na integracyjnym placu zabaw na Jagiellońskiej.

# Legionowo pobudka!

16.03.2024 20:38

22 lata rządów Romana, już się nahapał. WYSTARCZY! Długoletnie rządzenie DEPRAWUJE człowieka i sprawia, że nic już go nie motywuje w pracy oprócz kasy. Legionowo - POBUDKA! Czas na zmiany

# Bardzo spokojny mieszkaniec

17.03.2024 15:41

Romek to taki nasz Łukaszenka.

# Orto Graf

18.03.2024 09:19

#Sławek54 napisał(a) 15.03.2024 13:04
legionowianie podrużują
No jak piszesz "podróżują"? I dlaczego "Legionowianie" z małej litery?. Sławku, do szkoły (podstawowej) wrrróć!!!

# Rtdb

18.03.2024 09:31

Legionowianie na pewno z malej litery. To mieszkancy miasta a nie panstwa

# propagandziści do kamer

18.03.2024 10:13

#SpokojnyMieszkaniec napisał(a) 16.03.2024 17:53
Zagłosuję na dowolnego kandydata jeśli zlikwiduje stoły biesiadne na integracyjnym placu zabaw na Jagiellońskiej.

Ta władza ich nie zlikwiduje. Miała na to wiele lat. Mało tego, pod względem poczucia bezpieczeństwa Legionowo w ostatnich latach mocno dołuje. Te wszystkie skandale z OSP, z CSP, system monitoringu też mocno kuleje i nikogo nie obroni, dookoła dziki, które zryły już całe miasto, chuliganeria która niszczy wszystko co się da przez kompletnie niewidoczne patrole straży miejskiej i policji po zmroku. Za to wszytko odpowiadają władze miasta. Zamiast inwestować w lepsze warunki pracy dla strażników miejskich, zamiast rozbudowywać system monitoringu ale też dbać o jak najlepsze warunki pracy operatorów tego systemu i zatrudnianie nowych na lepszych pensjach, to topi się nasze pieniądze w gazetki propagandowe w których pokazuje się Legionowo przez różowe okulary. Nic z pracy propagandzistów (bo przecież nie dziennikarzy) z Miejscowej nie mamy oprócz większych długów w budżecie miasta. Dlatego rzucam śmiałe hasło: PRAPAGANDZIŚCI DO KAMER! Jednak nie tych telewizyjnych, a miejskiego systemu monitoringu ;-) Legionowo czas na zmiany!

# Merida Waleczna

18.03.2024 14:31

Tak Pani Ewo!Najwyższy czas na wyeliminowanie klakierów,troli i zauszników obecnego włodarza.Pomijam już kumoterstwo i nepotyzm.Doskonale rozumiem i wierzą w Pani cudowne przesłanie "Czasem trzeba przeczołgać się przez piekło...".Nikt,tak jak Pani,nie poznał trybów działania obecnego obozu rządzącego.Jednakże żal,że musiała ponieść tak wielką ofiarę.Widzę jednak,że całe napotkane zło potrafiła Pani przekuć na dobrą i myślę,wielką sprawę-pro publico bono.Przez wiele lat była Pani w paszczy lwa,który przy nadarzającej się okazji, nie uznając sprzeciwu i wygłoszenia własnego zdania, jednym pociągnięciem,z wykorzystaniem i pomocą zaufanych troli i klakierów, postanowił zniszczyć nie tylko Panią, ale także wypracowane i realizowane przez Panią,zdrowe zasady i relacje międzyludzkie,profesjonalne i pełne optymizmu programy prozdrowotne,tak potrzebne w naszych codziennych zmaganiachTylko kobieca wrażliwość i pełne troski,nowe spojrzenie na aktualne potrzeby mieszkańców, może zapewnić właściwy rozwój i funkcjonowanie naszego miasta.Przez wiele lat dotychczasowa władza,niestety owocnie, manipulowała opinią publiczną, nie licząc się z głosami świadomej krytyki uznając, że tylko ona posiada monopol na władzę i wiedzę. Wydawanie przez p. Smogorzewskiego ogromnych kwot na różnego rodzaju "imprezy plenerowe" i nie tylko, potrzebne nie tyle mieszkańcom, co kreowaniu własnego "błyskotliwego" wizerunku, nijak się ma do obecnej sytuacji- zagrożenia bezpieczeństwa nie tylko naszej małej ojczyzny.Próżno szukać na stronie internetowej U.M. Legionowo,czy w innych urzędowych mediach,choćby najmniejszej informacji, jak mieszakńcy Legionowa mają postępować w sytuacji zagrożenia militarnego, gdzie się schronić ?Czy tylko elita ma swoje bezpieczne, tajemne lokum ?
Pani Ewo, doskonale zdaję sobie sprawę jak trudne zadanie przed Panią, z jakiego rodzaju przeciwnikiem musi się Pani zmierzyć . Dlatego z całego serca Panią wspieram i życzę POWODZENIA !!!

# Merida Waleczna

18.03.2024 19:49

Kwestia miejskiego monitoringu była tematem ostatniego spotkania R.Biskupskiego z komentandem legionowskiej straży miejskiej - Adamem Ndworskim, emitowanego w Radio Legionowo . Z informacji, przedstawionych przez p. Nadworskiego wynika jasno, że zadaniem miejskiego monitoringu wcale nie jest bezpieczeństwo ogółu mieszkańców lecz wybiórcze i tylko pozorne działania w tej kwestii . Dowiedzieliśmy się również, iż osoby zatrudniane na tak, wydawałoby się, odpowiedzialnych stanowiskach operatorów miejskiego monitoringu, nie muszą posiadać żadnych kawalifikacji i predyspozycji w tym kierunku . Wręcz przeciwnie, mile widziani są seniorzy i osoby bez żadnego doświadczenia zawodowego . Panie Komendancie Adamie Nadworski, jak więc możliwe jest efektywne wykonowanie statutowych zadań S.M. gdy obsługa miejskiego monitoringu może być wykonywana przez osoby posiadające, z oczywistych względów, deficyty snu, wypoczynku, wady wzroku, czy też inne, oczywiste z racji wieku, problemy zdrowotne (np. cukrzyca) ?

# Mieszkaniec leg

19.03.2024 08:18

A kogo popiera legionowska PO w wyborach na prezydenta miasta Legionowo? Rozumiem że skoro nie wystawiła swojego kandydata to popiera kandydata współkoalicjanta krajowego czyli Trzeciej Drogi? Dlaczego się do tego nie przyzbają?

# kto pyta nie błądzi

19.03.2024 10:14

O! I to jest DOBRE pytanie!
Skoro nie popierają (publicznie) Romana to znaczy, że się go wstydzą. Po tej aferze z wygłoszeniem seksistowskich przemówień jest już na dużej scenie politycznej skończony. Ale zapewne dają mu ciche przyzwolenie żeby jednak Legionowem jeszcze porządził. Wszak to zawsze jest "ich człowiek", tylko w takim "ukryciu", że niby nie jest a jednak... jest. Ale to naprawdę ciekawe pytanie.

# Merida Waleczna

19.03.2024 10:23

Wystarczy spojrzeć na ogromny baner przy Carrefourze (skrzyżowanie ul. Piłsudskiego/Sowińskiego wis-a-wis ratusza), promujący obecnego włodarza Legionowa w towarzystwie byłej dyrektor OPS Anny Brzezińkiej z PO oraz małżonki p. Grabca, oczywiście również z PO. Mam nadzieję, że ta krótka i oczywista podpowiedź rozwieje wszelkie wątpliwości .
Ponadto, odsyłam do szerokich informacji z (seksistowskiej) kampanii wyborczej p. Smogorzewskiego z roku 2018 .

# Someone

20.03.2024 22:46

Może Pani Ewa opowie prawdziwyą wersje wydarzeń, które spowodowały to, że już tam nie pracuje? Raczej nie była taka cudowna i pokrzywdzona jak pisze. Wystarczy popytać podległych jej osób i może warto wrócić do artykułów o mobbingu bodajże z 2022 roku? Jak to mówią, kto Cię nie zna ten Cię kupi :)
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

City Break
City Break

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe