Zniczodzielnie na Wólce. Sukces realny czy propagandowy?
11 maja 2022
Czy zniczodzielnie mają sens w sytuacji, gdy zbyt rzadko są sprzątane? Coraz więcej osób odwiedzających Cmentarz Północny uważa, że zostały zrobione wyłącznie na pokaz.
- Zniczodzielnie stały się pojemnikami na szkło! - alarmuje jedna z warszawianek odwiedzających Cmentarz Północny. - To "sukces" głośno odtrąbiony w 2021 roku przez burmistrza Grzegorza Pietruczuka. Wielokrotnie na swoim profilu burmistrz firmował swoim nazwiskiem ten projekt z budżetu obywatelskiego.
Jak działają bitomaty?
Ostatnio w Warszawie pojawiło się sporo nowych bitomatów, warto z nich korzystać i wymieniać kryptowaluty na gotówkę (lub gotówkę na kryptowaluty). W poniższym artykule krótko przedstawiamy, jak działają nowe bitomaty, które pojawiły się na terenie stolicy.
Pomysł dobry. Sama skorzystałam raz lub dwa. Tylko jak się firmuje coś swoim nazwiskiem, to powinno się wziąć za to odpowiedzialność przez dłuższy czas, niż blask fleszy przy przecinaniu wstęgi. Nie wiem, jakie były ustalenia w sprawie dbania o te miejsca i ich sprzątanie (kurz, plastikowe torby). Obecnie zniczodzielnie są składowiskiem zniczy, które nie nadają się do dalszego użytkowania i są "nieaktualne". Nie ma w kwietniu chętnych na znicze-choinki i bałwanki. Niestety nie ma nikogo, kto zadbałby o te miejsca choćby raz w miesiącu.
"Jak Alternatywy 4"
Wiele osób ma podobne uwagi. Mieszkańcy piszą w mediach społecznościowych, że realizacja pomysłu jest daleka od ideału. Oczekiwaliby, że przynajmniej raz w tygodniu zniczodzielnia będzie sprzątana. Część krytykuje samą ideę jako nieracjonalną i godzącą w interesy sprzedawców zniczy.
- Zniczodzielnia, jadłodzielnia, ciuchodzielnia, masowe wspólne sprzątanie... Jak Alternatywy 4 za PRL. Tylko tu rolę Anioła przejął kto inny, ale podobnie na plecach innych pnie się do góry - komentuje mieszkaniec.
Gwiazdka w maju
Rzeczniczka bielańskiego ratusza Magdalena Borek zapewnia, że urzędnicy z Zarządu Cmentarzy Komunalnych na bieżąco doglądają zniczodzielni, zajmują się porządkowaniem zniczy i usuwaniem uszkodzonych lampek. Z kolei naprawą usterek na zlecenie Urzędu Dzielnicy Bielany zajmuje się zewnętrzna firma. Czy znicze w kształcie choinek będą stać w zniczodzielni przez cały rok?
- Ideą zniczodzielni jest ponowne wykorzystanie zniczy niezależnie od tego, czy są neutralne tematyczne, czy nawiązują do konkretnych świąt - mówi rzeczniczka. - Pozbywanie się zniczy nadających się do użytku stoi w sprzeczności z przyjętą ideą. Wpis mieszkanki dotyczy okresu świątecznego, który jest okazją do odwiedzin i uporządkowania grobów bliskich. Stąd też w zniczodzielni pojawiło się więcej zniczy niż zwykle. Ponadto w okresie świątecznym na cmentarzu przebywa mniej pracowników a dyżury okrojone są do minimum. Mogło to wydłużyć usunięcie usterki lub uprzątnięcie regału ze zniczami.
(db)
.