Skwer Falskiej jak nowy. Stare Bielany polecają się na spacer
12 maja 2022
Jeśli spojrzymy na mapę zabytkowej części Bielan, to szybko zauważymy, że skwer Falskiej jest dokładnym odpowiednikiem pl. Konfederacji. W odróżnieniu od niego, teren między Schroegera, Fontany i Lisowską był dość zaniedbany.
Bielański ratusz pochwalił się efektami niewielkiej przebudowy skweru Falskiej. Wydeptana ścieżka została zlikwidowana, a w jej miejsce powstał normalny chodnik.
- Wymieniliśmy również stare chodniki i dołożyliśmy zieleń - pisze urząd dzielnicy.
Dzieci przypominają dorosłym o sprzątaniu po psach
W bielańskich parkach pojawiły się nietypowe tabliczki przypominające właścicielom psów o sprzątaniu.
- Do szałwii, tawliny, jaśminowca i irgi dosadziliśmy wiśnie kanzan.
Warto przypomnieć, że wcześniejsze zmiany na skwerze Falskiej były owocami budżetu obywatelskiego. W 2019 roku zasadzono 15 magnolii i 30 krzewów róży w odmianie rote hannover.
Kim była Maryna Falska?
Choć skwer Falskiej powstał równolegle z całym osiedlem, aż do 2017 roku pozostawał bezimienny. Nie obyło się bez sporu pomiędzy bielańskimi radnymi a komisją nazewnictwa Rady Warszawy, która chciała zachować klucz tematyczny i obok Schroegera oraz Fontany upamiętnić kolejnego architekta: Józefa Piusa Dziekońskiego. Przeważyła petycja mieszkańców Bielan, która przekonała radę miasta.
Maria Rogowska Falska (1877-1944), znana lepiej jako Maryna Falska, była jedną z najwybitniejszych działaczek społecznych przedwojennej Warszawy. Wspólnie z Januszem Korczakiem i Marią Podwysocką założyła zakład wychowawczy Nasz Dom, od 1928 roku działający w al. Zjednoczenia (jego kontynuacją jest funkcjonujący obecnie Dom Dziecka nr 1).
Podczas niemieckiej okupacji ukrywała żydowskie dzieci. Zmarła na zawał serca na wieść o planach przeniesienia wychowanków i pracowników do obozu przejściowego.
(dg)
.