UKSW chwali się sprzętem. "Jedyna taka drukarka 3D na wschód od Łaby"
5 maja 2022
Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW wzbogaciło się o urządzenie do trójwymiarowego druku z metalu.
Urządzenie Aconity Mini do wytwarzania przyrostowego w technologii topienia laserowego w złożu proszku - potocznie nazywane drukarką 3D w metalu - jest pierwszą taką instalacją w naszej części Europy. Maszyna będzie służyć w wielodyscyplinarnym centrum badawczym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dziekanowie Leśnym.
Drukarka 3D pod Warszawą
- Aconity Mini, czyli drukarka 3D do metali, służy do opracowywania parametrów procesu topienia laserowego w złożu proszku - wyjaśnia dr inż.
Skarby w kolekcji UKSW. Najstarsze książki mają sześć wieków
Mało kto wie, że bielańska uczelnia może się pochwalić kolekcją około tysiąca starodruków. Znajdziemy wśród nich renesansowe egzemplarze Biblii i popularne w ówczesnej Europie poradniki "dobrego życia".
Bartłomiej Wysocki z Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW. - Może ono wytwarzać obiekty metaliczne z powszechnie stosowanych w przemyśle stopów tytanu, aluminium czy stali, ale jego największą zaletą jest pełna otwartość umożliwiająca kontrolę dowolnego parametru i możliwość dostosowania wielu parametrów niedostępnych w innych urządzeniach produkcyjnych.
Urządzenie zakupione przez uniwersytet umożliwia analizę procesu topienia laserowego w złożu proszku i kontrolę przemian zachodzących dzięki zastosowaniu platformy rozgrzewanej do temperatury 800 stopni. Jako jedyne na rynku Aconity Mini umożliwia szeroki zakres kontroli ogniskowej oraz przepływu gazów ochronnych. Dzięki temu może upodabniać się do innych urządzeń, a tym samym opracowane na nim parametry mogą być przenoszone na inne, większe maszyny produkcyjne.
Trzeci kampus UKSW
Drukarka 3D do metali znajduje się w Laboratorium Druku 3D w Multidyscyplinarnym Centrum Badawczym na kampusie UKSW w Dziekanowie Leśnym. Może być wykorzystana przez instytuty i firmy zajmujące się opracowywaniem nowych materiałów i chcące stworzyć ich prototypy.
- Oprócz drukarek 3D na trzecim kampusie w Dziekanowie Leśnym znajdą się m.in. superkomputer CATO, narzędzia do tworzenia trójwymiarowych materiałów interaktywnych, zaawansowane oprogramowania komputerowe czy nowoczesny sprzęt RTV - informuje uczelnia.
(dg)
.