REKLAMA

Białołęka

drogi »

 

Wiadukt Marywilskiej otwarty. Na razie ruch wahadłowy

  7 kwietnia 2023

alt='Wiadukt Marywilskiej otwarty. Na razie ruch wahadłowy'
źródło: ZDM

Zarząd Dróg Miejskich wreszcie wpuścił samochody i autobusy na nowy wiadukt Marywilskiej przerzucony nad pustą przestrzenią w miejscu zlikwidowanej bocznicy kolejowej. Na razie ruch odbywa się wahadłowo.

REKLAMA

Remont wiaduktu rozpoczął się we wrześniu i miał być prowadzony "pod ruchem". W październiku na placu budowy doszło do katastrofy budowlanej, którą warszawski ratusz formalnie nazywa "niekontrolowanym przemieszczenia się podpory". Decyzją Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wiadukt został zamknięty i rozpoczęło się wyburzanie wschodniej części konstrukcji. Parkuj i Jedź Żerań - inwestycyjna porażka Parkuj i Jedź Żerań - inwestycyjna porażka
Parking P+R Żerań cieszy się znikomym zainteresowaniem posiadaczy aut jako punkt przesiadkowy do pociągów SKM i Kolei Mazowieckich. W czym tkwi porażka tej inwestycji za ponad 11 mln złotych?
Zakończyło się ono w grudniu i od tego momentu rozpoczęła się odbudowa wiaduktu.

Wiadukt Marywilskiej przejezdny

- Gdy byłem w grudniu na Marywilskiej, budowa nowego wiaduktu dopiero się zaczynała. Dziś jest niemal gotowy. To ważna wiadomość dla mieszkańców Białołęki. Dziś wiaduktem przejechali pierwsi kierowcy, na razie w ruchu wahadłowym. Pełen ruch powinien tu wrócić w wakacje - mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Wykonawca miał przed sobą spore wyzwanie, bo większość kluczowych prac, głównie konstrukcyjnych, prowadzonych było zimą. Niskie temperatury zmniejszały tempo prac betoniarskich. Prace utrudniał też padający i roztapiający się śnieg. Woda zamarzała w wykopach, przez co nie można było zasypywać fundamentów i rozpocząć budowy nasypu drogowego.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Prace na Marywilskiej

Gdy pogoda się poprawiła, rozpoczęło się osuszanie wykopów i oczyszczanie zbrojenia. Następnie przyszedł czas na betonowanie płyty głównej. W trakcie zastygania betonu, prowadzone były prace ziemne, aby jak najszybciej puścić ruch po obiekcie.

"Podsumowując: konstrukcja wiaduktu powstała w błyskawicznym tempie, bo do marca bieżącego roku, czyli w trzy zimowe miesiące. Jednak przygotowanie obiektu do wprowadzenia ruchu wahadłowego wymagało jeszcze wykonania niezbędnych prac, tj. betonowej nawierzchni i ramp najazdowych" - zachwala urząd miasta.

REKLAMA

Ruch wahadłowy

Teraz zachodnia część wiaduktu jest już odbudowana. W piątek 7 kwietnia, została udostępniona kierowcom. Na razie na nowym obiekcie obowiązuje ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną. Nie ma ograniczeń tonażowych, co jest pozytywną zmianą w stosunku do stanu sprzed rozpoczęcia prac. Wcześniej, ze względu na zły stan techniczny przeprawy, na wiadukt nie mogły wjeżdżać ciężkie pojazdy z wyjątkiem autobusów komunikacji miejskiej.

Piesi i rowerzyści nadal będą korzystać z tymczasowego chodnika. Taka organizacja ruchu potrwa do czerwca, kiedy ma być oddana do użytku także druga część wiaduktu. Mieszkańcy Choszczówki i Białołęki Dworskiej odzyskali połączenie ze stacją metra Bródno. Na stałe trasy wróciły autobusy linii 176 i N64. Zlikwidowana została zastępcza linia Z76 oraz kursy nocne linii 133.

(jok)

.
 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni