REKLAMA

Białołęka

komunikacja »

 

Parkuj i Jedź Żerań - inwestycyjna porażka

  31 marca 2023

alt='Parkuj i Jedź Żerań - inwestycyjna porażka'
źródło: ZTM

Parking P+R Żerań cieszy się znikomym zainteresowaniem posiadaczy aut jako punkt przesiadkowy do pociągów SKM i Kolei Mazowieckich. W czym tkwi porażka tej inwestycji za ponad 11 mln złotych?

REKLAMA

W lutym ubiegłego roku do dyspozycji kierowców zostało oddanych 235 miejsc postojowych, w tym dziewięć dla osób z niepełnosprawnościami. Rowerzyści mogą zostawić pod wiatami niemal 140 rowerów. Przygotowano także pięć miejsc dla osób współdzielących podróże oraz trzy miejsca "Kiss and Ride", gdzie można szybko i bezpiecznie wysadzić podwożoną osobę. Kiedy powstanie parking w Płudach? "Niedasizm" do potęgi n-tej Kiedy powstanie parking w Płudach? "Niedasizm" do potęgi n-tej
Serial pt. "Kiedy powstanie parking P+R Płudy?" nie ma końca. W związku z licznymi pytaniami mieszkańców, białołęcki radny Filip Pelc po raz kolejny zwrócił się z prośbą o udzielnie informacji na temat ustaleń miasta i PKP Polskich Linii Kolejowych w sprawie przejęcia terenu pod budowę.
Na parkingu, którego koszt budowy jednego miejsca kosztował prawie 46 tys. zł, parkuje niewielu.

P+R Żerań stoi pusty

Być może przyczyny tkwią w bardzo słabej promocji. Wynika to z niedawnej odpowiedzi na interpelację radnego Filipa Pelca. Zapytał on o koszty kampanii zachęcającej do parkowania na parkingu P+R Żerań. Jak się okazuje, Zarząd Transportu Miejskiego niezbyt wysilił się na rozreklamowanie tego miejsca. Otóż do 16 marca na bilbordy zamieszczone tylko na jeden miesiąc i to w dodatku blisko rok od oddania do użytku parkingu, wyniosły 19,6 tys. zł.

Na równie spóźnioną reklamę głosową w Centrum Handlowym Marywilska 44, której emisja trwała od 22 grudnia do 21 lutego wydano... 200 zł. Dla ZTM są to niezauważalne pieniądze. Doliczyć należy jeszcze koszty masztów na samym parkingu za 8,8 tys. zł, druku plakatów i ulotek za 1,2 tys. złotych i bezpłatnych emisji reklam w monitorach znajdujących się w pojazdach Warszawskiego Transportu Miejskiego. Jak zatem widać, ZTM postawił głównie na reklamę krótkotrwałą i mocno spóźnioną.

Zapraszamy na zakupy

P+R Płudy powinien być priorytetem

- Myśleli, że postawią parking, a on jeszcze tego samego dnia wypełni się po brzegi. Widocznie ktoś po czasie zorientował się, że na budowę parkingu poszło aż 11 milionów, a on po roku nadal stoi pusty. Nikt nie lubi przyznawać się do porażki, więc postanowiono coś jednak z tym zrobić. Taki mocno spóźniony ruch i jedynie doraźny. Problemem nie jest reklama, tylko nietrafiona lokalizacja - mówi nam osoba blisko związana z Białołęką.

Czy ma rację? W godzinach porannego szczytu do SKM na Żeraniu jest już trudno wsiąść. Zainteresowani tym środkiem transportu najczęściej wsiadają w Płudach, a zwłaszcza w Legionowie, gdzie dzień w dzień oba wielopoziomowe parkingi przy stacji są po brzegi wypełnione samochodami.

- Wystarczy popatrzeć na to, co się dzieje przy stacji Płudy. Tam okolice wiaduktu są nieustannie zawalone samochodami. To tam jest nieformalny park & ride, nie na Żeraniu, do którego mieszkańcy Jabłonny, Białołęki Dworskiej, Choszczówki, czy Henrykowa a nawet Nieporętu mają za daleko - zauważa nasz rozmówca.

Potwierdza to miejscowy radny, który wspomina, że na co dzień w Płudach widuje ponad setkę pozostawionych samochodów.

- Budowa park & ride przy PKP Płudy powinna być priorytetem - komentuje Filip Pelc.

Skoro jednak parking na Żeraniu już jest, to urzędnicy powinni zastanowić się jak go optymalnie wykorzystać. Pomysłu póki co brak.

(db)

Zapoznaj się z nowym produktem na polskim rynku wynajmu pojazdów - samochód na abonament, czyli subskrypcja auta na od 1 do nawet 24 miesięcy z możliwością zakończenia w dowolnym momencie, z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia umowy..

 

REKLAMA

Komentarze (19)

# Madbutcher

31.03.2023 11:38

Proponuję nie oceniać zbyt pochopnie. Gdy kilka tygodni po otwarciu parking świecił pustkami, Bardzo Mądrzy Urzędnicy z Ratusza powiedzieli, że trzeba się ludziom dać przyzwyczaić do tej nowości i niebawem parking się zapełnił. Minął rok, a to zdecydowanie za mało, żeby się przyzwyczaić - dajmy ludziom jeszcze jakieś 50 lat i dopiero oceniajmy.
P.S. Przypominam, że KAŻDY, kto krytykuje Najlepszego Prezydenta Warszawy Wszech Czasów i Narodów, czyli Rafała Trzaskowskiego oraz podległy mu urząd, jest PiSowskim trollem.
P.P.S. Również przypominam, że każdy szanujący się leming na zarzut, że ekipa D*piarza zmarnowała 11 baniek z miejskiej kasy, ma obowiązek odpowiedzieć "Taaaak? A Sasin wydał 70 baniek na wybory kopertowe! A w ogóle jakby rządził Jaki, to by pewnie jeszcze bardziej zmarnował 11 baniek."

# Dworska

31.03.2023 11:43

Ostatnio wyjąłem ze skrzynki ulotkę reklamującą ten parking. Czyli do jedenastu baniek doliczamy koszty reklamy. Mieszkam na Białołęce Dworskiej, na razie nie bardzo mam jak tam dojechać, bo nie ma wiaduktu.

# Vvv

31.03.2023 12:40

To nie jest zła inwestycja. Okolica cały czas się rozbudowuje, a po prostu brakuje rozbudowy komunikacji w tym rejonie. Jakby dać tutaj jeszcze pętlę autobusową bądź bardziej zintegrowane przystanki oraz przystanek metra to te miejsca szybko się zapełnią.

REKLAMA

# xxx

31.03.2023 12:41

Wczoraj było 13 samochodów

# Wredny Kocur

31.03.2023 13:22

"W czym tkwi porażka tej inwestycji za ponad 11 mln złotych?" - z głosowania na "byle nie na faszystów z pis", a nie na tych, którzy byli by pod absolutnym ostracyzmem, rzutując swoim zachowaniem na rząd jako całość i za takie przewały jak obecnie, by na zbity ryj od razu lecieli ze stanowisk. Zaraz kwiecień, to kilometrówka się czajkowskiemu wyzeruje i znów go dwa tygodnie nie będzie.

# Czytelnik

31.03.2023 15:05

Radny Pelc to trochę krętacz i pieniacz. Dołączył do radnych-bezradnych w 2006 r., obiecując, że nie będzie rozbudowy Czajki, POczym w tej sprawie niewiele zrobił. Od czasu do czasu się uaktywnia. Co do tego parkingu to brakuje działań typu mandaty za złe parkowanie koło stacji Płudy. Wtedy kierowcy przejechaliby tą jedna stację (na Żerań) samochodem i tam parkowali.Oczywiście lepiej poczekać z tym do uruchomienia wiaduktu na Mysliborskiej, choć i teraz dałoby sie dojechać tam przez Klasyków, Modlińską i Płochocińską.

REKLAMA

# coś tam coś tam

31.03.2023 15:12

#Czytelnik napisał(a) 31.03.2023 15:05
Radny Pelc to trochę krętacz i pieniacz. Dołączył do radnych-bezradnych w 2006 r., obiecując, że nie będzie rozbudowy Czajki, POczym w tej sprawie niewiele zrobił.

Radny Pelc miał w 2006 roku 16 lat. Mylisz dwóch różnych Pelców.

# jedwab środowiskowy

31.03.2023 16:00

Hymm a może by tak rozwiązać problem tak jak to robi lewactowo.
Zamknijmy stację PKP Płudy!
Od razu wszyscy, którzy muszą (pomimo braku wiaduktu na Marywilskiej) będą korzystać z PKP Żerań, więc też parking nie będzie stał pusty.
i będzie od razu widać że inwestycja miała sens...
no i jeszcze pozytywny wpływ na środowisko (czyli klepisko pod wiaduktem) na Płudach - od razu się zazieleni bo nie będzie rozjeżdżone przez samochody

# Czytelnik

31.03.2023 18:06

...Radny Pelc miał w 2006 roku 16 lat. Mylisz dwóch różnych Pelców...
Nie wiedziałem, dzięki, czy to ta sama rodzina?

REKLAMA

# podkuchenny

01.04.2023 13:33

Ojciec i syn. To się nazywa "Dynastia"

# mic

01.04.2023 20:20

Na Żeraniu zatrzymuje się mniej pociągów niż na Płudach. Z Żerania nie ma żadnego kursu do centrum Warszawy. Czy potrzeba więcej wyjaśnień tej zagadki?

# Gosc

01.04.2023 21:58

1) Od kiedy zbudowano dodatków światła dla dewelopera przy Krzyżówki, to dojazd do tego parkingu Płochocińska zajmuje pół godziny.
2) Parking P&R jest płatny! Nie można z niego korzystać posiadając normalny bilet - trzeba mieć przynajmniej dobowy. Przy pracy hybrydowej, lepiej zaparkować w pobliżu, ale poza tym parkingiem.

REKLAMA

# Rafał

04.04.2023 12:23

Jest inewstycja i fajnie ludzie parkuja , elektryki sie ładują rowerki stoją. A i mam nadziej że PKP PŁUDY sie doczeka swojego P+R życzę im tego Pozdrawiam.

# Rafał

04.04.2023 12:25

Jest inwestycja i fajnie ludzie parkuja , elektryki sie ładują rowerki stoją. A i mam nadziej że PKP PŁUDY sie doczeka swojego P+R życzę im tego Pozdrawiam.

# EvilD

05.04.2023 11:16

"Jest super, jest super, więc o co ci chodzi?". Aż chciałoby się zaśpiewać, ale spokojnie, będzie jeszcze lepiej. Po pierwsze, popatrzmy że nikt nie poniósł żadnej odpowiedzialności i to pomimo faktu, że inwestycja była krytykowana od samego początku. Miasto w tyłku ma jakiekolwiek konsultacje i mamy efekt. No, ale że miasto jest nieomylne to... już o krok od kolejnych decyzji, że na Białołęce P+R w ogóle nie są potrzebne, bo zwyczajnie ludzie wolą samochody i parking można sprzedać deweloperowi pod kolejne osiedle. Nie zdziliłbym się.

REKLAMA

# Ttt

06.04.2023 10:53

Skasować rady dzielnic, rozbuchane struktury, które trzeba utrzymywać a nic dobrego lokalnie nie przynoszą oprócz małych lokalnych pojedynków we własnym sosie. Kiedyś było kilku inteligentnych radnych, którzy mieli jakiś zmysł władzy i rozsądku planistycznego, teraz to jakaś bieda mentalna

# Tropiciel absurdów

06.04.2023 19:18

To samo, dokładnie ten sam tok myślenia przyświecał projektantom takiego parkingu w Legionowie. Parking powstał pomiędzy dwoma stacjami kolejowymi Legionowo i Legionowo Piaski
Mieszkańcy parkują zaś przy samej stacji Legionowo Piaski lub jadą na parking w Legionowie, ten pomiędzy stoi całkowicie pusty. kosztował "tylko" 2.5 miliona

# Ass

07.04.2023 21:02

Parking PKP Żerań powoli, powoli będzie się zapełniał wraz z kolejnymi inwestycjami mieszkaniowymi w okolicy. Obecnie jest na wyrost.
Jeżeli zaś chodzi o Pludy to nieudolność władz poraża. Przepychanki między PKP - miasto i interpelacje radnych to kompromitacja wszystkich. Panie Pelc - tyle Pan pisze a może by tak zacząć działać. Proponuję Panu zorganizować konferencję prasową pod wiaduktem na którą przywiezie Pan decydentów miejskich i z PKP - następnie przejdziecie się razem po błocie i brudni wsiądziecie do pociągu. Pisma nic nie dają. Tu trzeba się poświęcić i po kalana ( albo wyżej jak się przewrócimy )ubrudzić w obiektywie fleszy. Wtedy jak wszyscy zobaczą może coś drgnie. W końcu cel słuszny - ludzie chcą w cywilizowany sposób parkować i dojeżdżać koleją. A tu taka znieczulica decydentów od ponad 10 lat. Pewnie nie mają pojęcia o problemie albo mają inne problemy na głowie. A Pan Pelc przy kolejnych wyborach w programie wpisze budowa parkingu PKP Plydy. I tak kolejne 10 lat.

REKLAMA

# parkingowy

11.04.2023 03:01

Komu się to nie podoba , niech tam NIE parkuje ! ;)) . Pod czyim zarządem jest Firma budująca ten parking P+R ? Czyje kolesie tam pracują ? POwiedzcie sami Swoji ! Kruk , krukowi oka nie wykole ! ;))) , POczekajcie dojedzie do Was piąta linia Metra - a wtedy po co Wam parking ? Na razie macie ekologiczną Czajkę to POwinno wystarczyć !
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

City Break
City Break