REKLAMA

REKLAMA

Puls Warszawy

komunikacja

 

W nowych tramwajach usiądzie tylko 31 osób. ZTM: Tak ma być

  3 grudnia 2021

W nowych tramwajach usiądzie tylko 31 osób. ZTM: Tak ma być
źródło: UM Warszawa

W dostarczanych przez Hyundai Rotem składach będzie zaledwie 31-42 miejsc siedzących w zależności od typu. Urzędnicy nie chcieli tramwajów z trzema rzędami siedzeń.

REKLAMA

Dyskusje o ewentualnej wyższości tramwajów nad autobusami trwają w Warszawie od niepamiętnych czasów. Aktualnie panująca w Europie moda mówi, że przewagę mają pojazdy kursujące po szynach: co prawda w razie wypadku lub awarii dochodzi do paraliżu całej linii, ale po torowisku można jechać szybciej, spod kół nie wydobywają się szkodliwe pyły powstające przy ścieraniu opon a tramwaje są zasadniczo większe od autobusów.

REKLAMA

Miejsc ma być mało

Zwolennicy autobusów odpowiadają, że długi wóz jadący po buspasie wcale nie jest gorszy od tramwaju, a przy tym tańszy i znacznie cichszy. Ważnym argumentem jest też liczba miejsc siedzących. Przegubowy solaris urbino może mieć ich nawet 53. Tymczasem w dostarczanych przez firmę Hyundai Rotem składach będzie zaledwie 31-42 siedzeń dla pasażerów, w zależności od długości składu i od tego, czy będzie miał jedną kabinę motorniczego, czy dwie.

- Liczba miejsc w nowych tramwajach jest porównywalna z ich liczbą w dotychczas używanych - zaznacza Tomasz Kunert, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego. - Wynika to ze specyfiki pracy tego środka transportu. Odległości pomiędzy przystankami tramwajowymi są mniejsze, niż pomiędzy autobusowymi, pasażerowie w czasie podróży pokonują ich mniej i podróże są stosunkowo krótkie. Większa przestrzeń wewnątrz ma ułatwiać szybką i sprawną wymianę pasażerów a jednocześnie umożliwić zabranie większej ich liczby. Tramwaje Warszawskie eksploatują kilka tramwajów z podwójnymi rzędami siedzeń po jednej stronie i uważamy, że nie do końca się one sprawdzają, bo jest w nich po prostu mało wolnej przestrzeni.

REKLAMA

Gdzie wyjadą nowe składy?

W pierwszej kolejności tramwaje firmy Hyundai Rotem wyjadą na linie 9 i 17. Jak długo będą musieli stać pasażerowie chcący dojechać do centrum Warszawy z pętli? Czas przejazdu z Winnicy wynosi 40 min, ze Służewca - 25 min, z Okęcia - 27 min, z Gocławka - 21 min.

We wrześniu Tramwaje Warszawskie reklamowały linię 17 jako dobry dojazd z Winnicy na Służewiec. Tramwaj pokonuje trasę w 63 minuty i według urzędników jest na niej znacznie szybszy od samochodu. Z danych zebranych przez Google na podstawie tysięcy przejazdów wynika, że w rzeczywistości autem jedzie się 35-60 minut w zależności od warunków panujących na trasach S8, S2 i S79.

(dg)

 

Komentarze (5)

# ciekawy1

03.12.2021 23:11

chciałbym żeby Ci Panowie postali 60 minut w tramwaju

# 321

04.12.2021 18:40

We łbach się przewraca elektoratowi. Może jeszcze kuszetki, co?

# xxx

04.12.2021 20:35

czy to mniej miejsc niż ma pesa?
czy gdyby upchnęli tam więcej siedzeń to byście pluli, że za mało miejsc stojących?

# Flatower

06.12.2021 23:15

Urzędasy są ciągle w logice starych tramwai , przepełnionych, malutkich, krążących po Sródmieściu. A teraz linie są długie, przystanki też daleko rozstawiane i nie można chcieć upychać ludzi na stojaka. Proszę ruszyć swoje doopy i pojechać do Krakowa, spróbować Bombardiera. Miejsc siedzących dużo, jazda wygodna a wnętrza nie tak ciasne jak w PESA. Nawiasem mówiąc te Pesy się zestarzały i czas na lifting, czas je odchudzić z tych ton blachy i dodać więcej światła.

# kierowca bombowca

07.12.2021 09:51

A w metrze w Paryżu i w tramwajach w Poznaniu są składane siedzenia. Chyba takie są też u nas w Pesach - rzadko jeżdżą bo stać nie lubię.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

Helloprint Polska

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2022

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA