REKLAMA

Puls Warszawy

historia »

 

Odkrywanie utraconej przeszłości. Historie Dzieci Holocaustu

  19 kwietnia 2024

alt='Odkrywanie utraconej przeszłości. Historie Dzieci Holocaustu'
źródło: Wikipedia Commons

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego kolejny raz włącza się do Akcji Żonkile i zaprasza na spotkanie "Odkrywanie utraconej przeszłości. Historie Dzieci Holocaustu".

REKLAMA

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego wraz z Zespołem projektu Zapis Pamięci Stowarzyszenia "Dzieci Holocaustu" w Polsce zaprasza na spotkanie "Odkrywanie utraconej przeszłości. Historie Dzieci Holocaustu", podczas którego wysłuchamy dwóch opowieści o wypełnianiu pustych miejsc w historii dzieciństwa i odnawianiu zerwanych relacji dzieci uratowanych z Zagłady. Udział wezmą: Joanna Sobolewska-Pyz, Anna Liro oraz Jadwiga Gałązka.

Szukanie informacji o żydowskich rodzicach

Joanna Sobolewska-Pyz, była przewodnicząca Stowarzyszenia, inicjatorka projektów edukacyjnych poświęconych utrwalaniu pamięci o Zagładzie, opowie o wieloletnim poszukiwaniu wiedzy o żydowskich rodzicach, których nie było jej dane poznać, oraz osobach, które niosły ratunek. O odnalezieniu po osiemdziesięciu latach pamiętnika żydowskiego policjanta, który wyniósł ją z getta, a mamę i babcię wyprowadził z Umschlagplatzu.

Anna Liro opowie dramatyczną historię swojej matki, która zaopiekowała się dzieckiem przyjaciół, Tolkiem Wajnsztajnem. O ukrywaniu chłopca, pozostawieniu go w pociągu, przygarnięciu przez rodzinę Bulików, powojennej zagranicznej adopcji i ponownym spotkaniu po ośmiu dekadach z rodziną pani Anny.

Te dwa przykłady pokazują, jak dramatyczne i trudne było ratowanie żydowskiego dziecka i jak wyjątkowymi ludźmi byli ci, którzy zdecydowali się ponieść związane z tym ryzyko. Więcej wspomnień można przeczytać w liczącym już ponad 220 relacji internetowym archiwum Zapis Pamięci, które będzie zaprezentowane podczas spotkania wraz z innymi, cyfrowymi i tradycyjnymi publikacjami poświęconymi losom Dzieci Holocaustu.

W programie spotkania przewidziano rozmowę widzów z prelegentkami i przewodniczącą Stowarzyszenia "Dzieci Holocaustu" w Polsce, Jadwigą Gałązką.

Wstąp do księgarni

Stowarzyszenie "Dzieci Holocaustu" - czym się zajmuje?

Stowarzyszenie "Dzieci Holocaustu" skupia osoby ocalone z Zagłady, które ze względu na żydowskie pochodzenie były skazane przez hitlerowskiego okupanta na eksterminację i z tego powodu przebywały w gettach, obozach koncentracyjnych, obozach zagłady lub zmuszone były do ukrywania swojej tożsamości, przy czym w dniu rozpoczęcia II wojny światowej miały nie więcej niż 13 lat lub urodziły się w czasie wojny.

Zapis Pamięci jest projektem edukacyjnym Stowarzyszenia "Dzieci Holocaustu". Na projekt składają książki i e-booki, wystawy planszowe i strony internetowe, a przede wszystkim dostępne w sieci cyfrowe archiwum zawierające ponad dwieście spisanych wspomnień polskich Dzieci Holocaustu, zdjęcia, nagrania dźwiękowe i relacje wideo. Zapis Pamięci powstaje w ścisłej współpracy ze Stowarzyszeniem staraniem trzyosobowego zespołu autorów.

Spotkanie odbędzie się 22 kwietnia o godz. 18.00 w sali konferencyjnej w Gmachu im. St. Kierbedziów (ul. Koszykowa 26/28, Warszawa).

(pn)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni