Wymiana kopciuchów w Warszawie. "Jaka piękna katastrofa"
4 grudnia 2021
Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego wrócił problem smogu. Aktywiści powątpiewają w działania ekipy prezydenta Rafała Trzaskowskiego, prowadzącej program wymiany pieców.
- W Wawrze za zły stan powietrza odpowiada jedynie około 15% budynków mieszkalnych, które ogrzewane są pozaklasowymi kotłami na paliwa stałe, tzw. kopciuchami - pisze w "Gazecie Wawerskiej" aktywista Łukasz Gmurczyk (Smog Wawerski). - W całej Warszawie do wymiany pozostało około 15 tysięcy kopciuchów. Dokładna liczba nie jest znana, gdyż inwentaryzacja trwająca już od kilku lat nadal się nie zakończyła.
"Jaka piękna katastrofa"
Jak podaje Smog Wawerski na podstawie danych urzędu miasta, w ciągu dziewięciu miesięcy z pomocą samorządu zlikwidowano 24 kotły w budynkach prywatnych i 118 w budynkach komunalnych.
- Co prawda do tej pory złożono ponad 2 tys. wniosków a pozytywnie zaopiniowano 909, jednak nie wiadomo, ile osób ostatecznie zdecyduje się i zdąży wymienić kotły przed nadejściem mrozów - pisze aktywista. - Zakładając nawet, że jeżeli wszystkie piece, na które złożono wnioski o dotację, zostaną wymienione to należy pamiętać, że jest to jedynie kilkanaście procent spośród wszystkich warszawskich kopciuchów.
Kraków świeci przykładem?
Jako pozytywny przykład Smog Wawerski podaje samorząd Krakowa. Choć stolica Małopolski jest znacznie mniejsza od Warszawy, w rekordowym roku złożono w niej ponad 6,5 tys. wniosków, a w latach wcześniejszych było ich ponad 4 tys. rocznie. Dlaczego w naszym mieście zainteresowanie dotacjami jest tak małe? Jak przekonuje aktywista, nie chodzi o dotacje. Za powód uznaje problem z dotarciem do mieszkańców z informacją i przekonaniem ich o konieczności wymiany kotła.
- Zamiast koncentrować się na typowych działaniach marketingowych, jak ulotki, banery, billboardy, reklamy w komunikacji miejskiej, miasto powinno pozyskiwać wnioski poprzez akwizycję: bezpośrednią "sprzedaż" dotacji przez akwizytora - uważa Smog Wawerski dodając, że wielu mieszkańców może zniechęcać długi czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku.
Katastrofy nie będzie?
- Warszawa już od kilku lat prowadzi działania na rzecz wymiany starych pieców na bardziej ekologiczne źródło ciepła - informuje Marcin Morawski, dyrektor Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy. - Urzędnicy pozbywają się m.in. bezklasowych pieców w budynkach komunalnych. Do tej pory udało się ich zlikwidować ponad 1200 spośród 2 tys., a do końca roku planowana jest wymiana kolejnych 300.
Jak pisze dyrektor, z roku na rok liczba wniosków o dofinansowanie na wymianę pieca jest coraz większa a w ubiegłym roku nastąpił aż trzykrotny wzrost. Obecnie w urzędzie miasta znajduje się blisko 2,2 tys. wniosków na likwidację pieców, z czego dla 1124 wydano już decyzje pozytywne.
(db)