REKLAMA

Bemowo

absurdy »

 

Układ przestrzenny osiedla ważniejszy od zdrowia dzieci. Kuriozalne stanowisko konserwatorów zabytków

  10 listopada 2022

alt='Układ przestrzenny osiedla ważniejszy od zdrowia dzieci. Kuriozalne stanowisko konserwatorów zabytków'
źródło: Facebook / Szkoła Podstawowa nr 150 w Warszawie

O potrzebie zbudowania łącznika sali gimnastycznej ze Szkołą Podstawową nr 150 na Boernerowie mówi się od lat. Łącznik jest niezbędny zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy dzieci muszą przemieszczać się w chłodne i mokre dni z jednego budynku do drugiego. Co stoi na przeszkodzie, by go wybudować?

REKLAMA

Radny Wojciech Klażyński zwrócił się do władz dzielnicy o przyspieszenie wykonania łącznika pomiędzy budynkiem głównym a salą gimnastyczną w Szkole Podstawowej nr 150 im. Walerego Wróblewskiego przy ul. gen. Podstawówka na Jelonkach pęka w szwach. Jest przełom w sprawie rozbudowy Podstawówka pęka w szwach. Jest przełom
Do tej pory władze dzielnicy Bemowo nie rozważały udostępnienia części powierzchni zajmowanej przez Ośrodek Pomocy Społecznej pod nowe sale dla uczniów w podstawówce przy ul. Rozłogi. Czy pod naciskiem rodziców, radnych i mediów nastąpiło nagłe tąpnięcie w dotąd twardym stanowisku?

Hala sportowa w podstawówce na Jelonkach do pilnego remontu. Czy urzędnicy staną na wysokości zadania? Czekają od lat na remont sali gimnastycznej
Sala gimnastyczna w szkole podstawowej przy ul. Brygadzistów 18 najlepsze lata ma już za sobą. Jak twierdzą rodzice oraz radni, potrzebny jest pilny remont. Co na to władze dzielnicy?
Thommeégo 1 na Boernerowie.

Środowisko podstawówki na Boernerowie oczekuje działań

- Jest to problem sygnalizowany przez dyrekcję szkoły co najmniej od 2016 roku - przypomina radny Klażyński i przytacza pismo z tego roku skierowane przez dyrekcję szkoły do burmistrza. Wówczas dyrekcja nie pozostawiała żadnych złudzeń, że bez łącznika jest po prostu fatalnie: "Uważam, że sprawa ta jest najważniejsza dla prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania szkoły, zdrowia, a więc też efektywnej nauki dzieci. Szkoła nr 150 to jedyna szkoła w Warszawie, która działa w takim chaosie z naruszeniem przepisów BHP i sanitarnych".

Jak zauważa radny wszystkie działania urzędu dzielnicy w sprawie budowy łącznika zostały "niespodziewanie" przerwane w połowie 2018 roku. Radny poprosił, aby powrócić do koncepcji z tego właśnie roku - wykonania łącznika w lekkiej konstrukcji naziemnej.

Historia łącznika jest znacznie dłuższa niż pisze radny. O problemie tym pisaliśmy już w roku 2010. - Budowa łącznika jest niezbędną inwestycją. Obecnie dzieci przed każdym przejściem ze szkoły na teren sali gimnastycznej muszą przebierać się w kurtki. Spoceni uczniowie po zajęciach wf-u muszą biegać między salą gimnastyczną a szkołą - mówiła 12 lat temu ówczesna dyrektor Grażyna Żółtowska. Władze dzielnicy w 2010 roku zdecydowały się budować najtańszy wariant naziemny (rozważano także podziemny i nadziemny). Budowa nigdy nie ruszyła.

Wstąp do księgarni

Gdzie leży problem?

Otóż układ urbanistyczny Boernerowa objęty jest nadzorem konserwatorskim i każda ingerencja w ten układ musi być uzgodniona z konserwatorem zabytków. Stołeczny konserwator pod koniec 2015 roku - odpowiadając na wniosek urzędników o wydanie zaleceń konserwatorskich dla budowy łącznika - stwierdził, iż z punktu widzenia zasad ochrony zabytków niedopuszczalna jest budowa łącznika naziemnego.

Kolejny wniosek dzielnicy w połowie 2018 roku, tym razem do wojewódzkiego konserwatora zabytków, zakończył się wydaniem zaleceń konserwatorskich, które wykluczyły po raz kolejny budowę łącznika naziemnego, dopuszczając jedynie możliwość budowy łącznika podziemnego, wielokrotnie droższego i technicznie bardzo trudnego.

- Budowa łącznika podziemnego sugerowanego w zaleceniach konserwatora jest niemożliwa z powodu braku podpiwniczenia w hali sportowej - informuje burmistrz Urszula Kierzkowska.

REKLAMA

Bemowski ratusz złożył broń?

- Dzielnica Bemowo nie jest w stanie wykonać więcej działań prowadzących do wykonania łącznika, ponieważ układ urbanistyczny objęty jest ochroną konserwatorską, a stanowisko dwóch konserwatorów (stołecznego i mazowieckiego) jest jednoznaczne. Nie można zbudować łącznika naziemnego, który zaburzyłby układ urbanistyczny tego rejonu - bezradnie rozkłada ręce burmistrz Kierzkowska.

(db)

.
 

REKLAMA

Komentarze (3)

# Grzegorz

10.11.2022 20:47

Developerom przeszkadzają najbardziej konserwatorzy zabytków, tereny leśne i w ogóle jakiekolwiek nakazy lub normy. Na Boernerowie jeszcze konserwator ma coś do powiedzenia dzięki Bogu ale rozumiem że już komuś to bardzo przeszkadza.

# Żaba

11.11.2022 07:32

A co ma deweloper do łącznika szkolnego. Można go zbudować tak, żeby go wkomponować w otoczenie. Ochrona układu urbanistycznego nie może oznaczać, że tu już nigdy niczego nie można zbudować. Poza tym czy ten "układ urbanistyczny" naprawdę jest aż tak cenny. Nie bądźmy śmieszni.

# Panjan

11.11.2022 08:16

Oczywiście ta sprawa nie dotyczy deweloperów. Moje dzieci chodziły do tej szkoły, znam więc sprawę. Problem polega na tym, że szkoły na Bemowie są przepełnione. W konsekwencji nauka odbywa się we wszystkich możliwych salach. Również w pokojach na terenie sali gimnastycznej. To oznacza, że jak jest dzwonek na lekcje to dzieci zbierają się w szkole przy szatni i ubierają się by przejść 30 m do sali. Tam rozbierają się i zaczynają normalne lekcje (w-f, biologię, itp). Taka lekcja musi się też zakończyć wcześniej żeby dzieci ubrały się i przeszły do szkoły na kolejną lekcję, która odbywa się tym razem w budynku głównym. W rezultacie 45 minutowa lekcja skraca się do pół godzinej z oczywistą szkodą dla ucznia. Ta paranoja trwa już wiele lat. Moje dzieci przeszły 8 lat nauki w takim trybie. Dlaczego uczniowie nie przechodzą do sali na przerwie? Ponoć była interwencja kuratorium szkolnego i zwrócono dyrekcji uwagę, że dzieci mają prawo do pełnej 10 minutowej przerwy a ubierać mogą się tylko kosztem lekcji.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl