REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje

Świebodzińska - najdroższe przedszkole w Warszawie?
REKLAMA

Budowa przedszkola została przerwana i tak naprawdę nie wiadomo, kiedy zostanie wznowiona i zakończona.


REKLAMA

Świebodzińska - najdroższe przedszkole w Warszawie?

Czy zleciliby Państwo ponownie naprawę swego samochodu mechanikowi, który raz już spartolił robotę? Albo remont domu firmie budowlanej, która rozgrzebała mieszkanie znajomym a potem z niego uciekła? Pewnie, że nie. Ja też bym nie zlecił. Ale są tacy, którzy podobnych oporów nie mają. I oni dysponują naszymi pieniędzmi.

REKLAMA

Kilka lat temu wawerski urząd przygotowywał jedną z większych inwestycji w dzielnicy - budowę przedszkola przy ulicy Świebodzińskiej. Zgodnie z przepisami na tak dużą inwestycję musi być rozpisany przetarg, który wyłoni przyszłego wykonawcę. I jak Pan Bóg przykazał, dzielnica przetarg zorganizowała i wybrała... firmę Zambet z Pułtuska. Budowa przedszkola wstrzymana, Zambet wyrzucony
Budowa przedszkola wstrzymana, Zambet wyrzucony Władze dzielnicy wypowiedziały umowę firmie Zambet budującej przedszkole przy Świebodzińskiej. Wykonawca nie dokończył budowy placówki. Teraz zapłaci wysoką karę.
czytaj

Czyżby deja vu? Oczywiście. Firma Zambet wygrywała wcześniej przetargi na rozbudowę szkoły przy ul. Wilgi oraz budowę basenu w Aninie. Zwłaszcza inwestycja w Aninie była dla dzielnicy pasmem udręki i niekończących się kłopotów, które praktycznie trwają do dnia dzisiejszego.

Raz się sparzyć - to za mało

Wydawałoby się, że dzielnica wyciągnie wnioski z tej przykrej lekcji. Niestety nie. Władze dzielnicy dysponowały już w tym czasie pełną wiedzą na temat firmy

Zambet, jej rzetelności i jakości prowadzonych przez nią prac. Dlaczego mimo to, w drodze przetargu na wykonawcę przedszkola zostaje wybrana właśnie ta firma? Władze dzielnicy tłumaczyły, że musiały wybrać Zambet, bo prezes Urzędu Zamówień Publicznych nie wykluczył go ze startu w przetargach, a sama firma zaoferowała najniższą cenę. Otóż władze dzielnicy nic nie musiały. Ustawa o zamówieniach publicznych mówi, że dla wszystkich uczestników przetargu należy ustalić jednakowe wymagania, a jednym z nich musi być cena. Podkreślam - jednym z nich. Nie jedynym. A gdzie były pozostałe kryteria? Czy w takim przetargu nie powinno się brać również pod uwagę doświadczenia firmy, cyklu budowy (jak szybko firma potrafi zrealizować inwestycję) czy rekomendacji od innych inwestorów. Władze dzielnicy uznały, że cena jest najważniejsza i wybrały ponownie Zambet, a tym samym problemy...

W sierpniu 2010 rozpoczęła się budowa przedszkola przy Świebodzińskiej i znów wystąpiły kłopoty z jakością materiałów, słabym postępem robót i terminem wykonania. I jak przy wcześniejszej inwestycji, w sierpniu 2012 r. naliczono karę umowną, lecz czy Zambet ją zapłacił?

- Wykonawcy została naliczona kara umowna w wysokości 20% wynagrodzenia umownego tj. w wysokości ok. 2 mln 115 tys. złotych. Niestety, do dnia dzisiejszego Zambet S.A. tej kwoty nie wpłacił - informuje wiceburmistrz Adam Godusławski.

15 lipca 2012 r. minął umowny termin zakończenia budowy (po wcześniejszym jego przedłużeniu aneksem o dwa miesiące) a Zambet "zniknął" z placu budowy, nie prowadził już żadnych prac, a korzystając z braku zainteresowania dzielnicy wywiózł z budowy wiele elementów a inne celowo zdewastował. 14 sierpnia dzielnica wypowiedziała umowę (czy można wypowiedzieć umowę po jej zakończeniu?). Budowa przedszkola została przerwana i nie wiadomo, kiedy zostanie wznowiona i zakończona.

Dlaczego tak źle prowadzony był nadzór inwestorski?

Skoro dzielnica już od poziomu fundamentów nie była zadowolona z postępu i jakości prac, dlaczego nie rozwiązano umowy z wykonawcą wcześniej i nie wyciągnięto konsekwencji? Dlaczego w aneksie "podarowano" wykonawcy dodatkowe dwa miesiące? Przedszkole na Świebodzińskiej - kolejna trefna inwestycja?
Przedszkole na Świebodzińskiej - kolejna trefna inwestycja? Przeciąga się budowa przedszkola przy Świebodzińskiej. Oficjalnym powodem opóźnień są przerwy związane z pogodą. Tyle teoria. A praktyka? Placówkę buduje firma Zambet, którą znają już wszyscy mieszkańcy...
czytaj

- Wszystkie prace do pewnego momentu zostały przez wykonawcę rozliczone i były na poziomie jakościowym co najmniej zadowalającym i dobrym. Są również zgodne z materiałami przewidzianymi przez projektantów - stwierdza wiceburmistrz Godusławski

A co z niedokończonymi pracami? Znów kłania się brak egzekwowania umowy z wykonawcą (czy dzielnica ma prawników?) i brak gwarancji ubezpieczeniowej wystawionej na inwestora, ważnej do daty końcowego odbioru robót.

- W dniu podpisania umowy Zambet S.A. przedłożył gwarancję należytego wykonania umowy w formie gwarancji ubezpieczeniowej - tłumaczy wiceburmistrz Godusławski. - Termin ważności gwarancji ubezpieczeniowej upłynął jednak 23 maja 2012 r. Ze względu na fakt, że Zambet nie przedłużył ważności gwarancji do końca terminu realizacji zadania inwestycyjnego, z faktury Zambet S.A. została zatrzymana kwota na poczet zabezpieczenia należytego wykonania umowy.

Mijają dni, miesiące...

Minęło właśnie pół roku od niedotrzymanego, umownego terminu zakończenia robót i de facto porzucenia budowy przez Zambet. Dlaczego teraz tak długo trwa inwentaryzacja wykonanych robót?

- Nadzór inwestorski dokonał odbioru robót w 66,93% zaawansowania, co stanowi kwotę ok. 7 mln 201 tys. złotych - odpowiada wiceburmistrz. - Inwentaryzacja robót wykonanych przez Zambet musi być przeprowadzona rzetelnie. Jednocześnie jest robiona po raz pierwszy w historii samorządu wawerskiego, więc brak jest doświadczenia pracowników, wiele kwestii konsultowanych jest z biurem prawnym i innymi jednostkami miasta. Zobrazowanie stanu istniejącego w sposób jak najbardziej rzetelny i obiektywny jest w interesie miasta i będzie miało wpływ na ewentualny spór cywilno-prawny między inwestorem a wykonawcą - mówi Adam Godusławski.

Zatem kto, kiedy i za ile dokończy budowę tego feralnego przedszkola? I ile w rzeczywistości zapłacono Zambetowi za tę fuszerkę?

- Kwota zapłacona Zambetowi wynikająca z faktur to ok. 6 mln 913 tys. złotych. Wykonawca dokończenia inwestycji oraz kwota potrzebna na ten cel będą znane po rozstrzygnięciu postępowania o udzielenie zamówienia na dokończenie zadania - odpowiada wiceburmistrz.

Tu nie ma pomyłki - prawie 7 mln złotych za przedszkole, z którego nie można korzystać. Bogatą mamy dzielnicę. Czy tak właśnie powinna wyglądać dbałość o publiczne pieniądze? Jeśli gospodarze dzielnicy nie potrafią zadbać o realizację inwestycji za kilka czy kilkanaście milionów, to strach pomyśleć jak dbają o budżet i inne sprawy ważne dla całej dzielnicy.

Sławomir Bączyński


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Wawer

Świebodzińska - najdroższe przedszkole w Warszawie?

Minęło właśnie pół roku od niedotrzymanego, umownego terminu zakończenia robót i de facto porzucenia budowy przez Zambet


Świebodzińska - najdroższe przedszkole w Warszawie?25.02.2013 18:39 #EEEeeee
Nie jest prawdą, to co mówi V-ce Burmistrz A. Godusławski, że dotychczasowe wydatki na budowę Przedszkola wyniosły 6 mln 913 tyś zł.
Dotychczasowe wydatki poniesione na budowę Przedszkola wynoszą już ok. 9 mln 500 mln złotych. Szacowane dodatkowe koszty na dokończenie do ok 4,5 mln.
Łaczny koszt budowy wyniesie 15 mln złotych .
Takie zaawansowanie kosztowe przedstawia księgowość finansowa Urzędu Dzielnicy Wawer w sprawozdaniach finansowych.
Jeżeli jest inaczej niż powyżej podane to proszę pana Burmistrza o komentarz .
26.02.2013 09:55 #Pisz
Z tego co poprzednik napisał koszt 1 m2 Przedszkola ( przy 650 m 2 powierzchni użytkowej) będzie wynosił 23 tyś zł.
To jest faktycznie kwota oszałamiająca.
Dlaczego?
26.02.2013 13:51 #AnnaM
Stanowczo za długo trwa inwentaryzowanie wykonanych robót.
7 miesięcy od 15.07.2012 czyli od upływu terminu umownego wykonania przedszkola i de facto od porzucenia budowy przez Zambet , przy stałym i fachowym nadzorze inwestycyjnym tej budowy ( tak twierdzi przecież V-ce Burmistrz Godusławski! ) nie można dokonać inwentaryzacji i rozpisać przetargu na dokończenie budowy ?
Inwentaryzacji może i powinien dokonać inspektor nadzoru inwestorskiego a Zambet jeżeli się nie zgadza może powoływać biegłych na swój koszt.
Dlaczego Urząd Wawra zamawia kolejną inwentaryzację za kilkadziesiąt tysięcy zł? Jedna została już przecież wykonana i też za spore pieniądze. Co było w niej takiego, że Urząd ją zakwestionował i zleca następną ?
Co to za zabawy z tymi inwentaryzacjami ?. Drogie zabawy.

Przypomnę, że na początku budowy przedszkola Urząd zamawiał też płatną ekspertyzę źle wykonanych fundamentów przedszkola. To już była dziwna sprawa ponieważ źle wykonanych fundamentów po prostu nie powinien odebrać inspektor nadzoru i nakazać ich poprawę a nawet rozbiórkę. Płatne ekspertyzy mógł zlecać Zambet jeżeli nie zgadzał się z decyzjami nadzoru inwestorskiego.

Ile jeszcze ekspertyz płatnych z pieniędzy podatników będzie zamawiał Urząd aby zatuszować nieudolność prowadzenia tej inwestycji i nadmierne sprzyjanie Zambetowi ?.

Przykłady jak to się robi jednak są i to w samorządach.
W Siedlcach pod koniec marca 2012r Zambet odstąpił od budowy Aquaparku za 35 mln zł a już w końcu sierpnia 2012 czyli po 5 miesiącach nastąpiło otwarcie ofert w przetargu na dokończenie budowy. Mimo okresu wakacyjnego szybko zinwentaryzowano roboty i ruszono z dalszą budową.
W kwietniu 2012 Zambet rozpoczął budowę szkoły w Chotomowie. Zbudował fundamenty, ściany parteru.... Tam podjęto bardziej drastyczna decyzję. Po stwierdzeniu złego wykonania robót murowych "dzieło" Zambetu zrównano z ziemią i od 10 grudnia 2012 inna firma buduje obiekt szkolny od nowa. Można?
26.02.2013 18:39 #Przedszkolak
W Wawrze mówią, że , że Wykonują inwentaryzację po raz kolejny po to by była w 100 % zgodna z oczekiwaniami poprzedniego Wykonawcy - ZAMBETU, tzn. w skrócie by wyciągnąć poprzez nią jak największą kasę publiczną z Urzędu do firm zewnętrznych.
Nowa inwentaryzacja będzie identyczna jak ta która została obecnie Wykonana, gdyż jej Wykonywanie odbywa się za wiedzą i kontrolą poprzedniego Wykonawcy. Interes publiczny jak by na to nie patrzeć w tej całej inwestycji w ogóle nie jest brany pod uwagę.
Jeżeli jest inaczej, to niech ktoś baaaardzo mądry udowodni, że jest inaczej !!!!.
Przedszkolak
12.03.2013 23:23 #AnnaM
12.03.2013 odbyła się kolejna sesja Rady Dzielnicy Wawer.
Ani słowa o budowie przedszkola przy ul. Świebodzińskiej !
Ani słowa o przygotowaniach do przetargu na jego dokończenie - przypomnę Zambet nie wykonał budowy w terminie umownym /przedłużanym aneksami/ i zszedł z budowy 15.07.2012.. Minęło zatem już 8 miesięcy. I nic.

Na ostatnich sesjach radni PIS pytali losy tej budowy, kary umowne, inwentaryzacę robót. Cisza.
Na pytania te nie tylko nie udzielono żadnych odpowiedzi - ale nawet same pytania nie znalazły się w wykazie interpelacji i zapytań Radnych .

Wróćmy w takim razie do września 2012r

25.09.2012r Uchwałą nr 892/2012 Zarząd Dzielnicy Wawer powołał Komisję b do przeprowadzenia inwentaryzacji robót wykonanych przez Zambet .

Do kierowania Komisją wyznaczono P.O. Nacz. Zamówień Publicznych M. Rutkowskiego.
Członkowie Komisji : L. Ukleja-Mylińska /Gł. Spec.Wydz.Infrastruktury/
J. Świstak /Insp. nadz. robót bud. na zlecenie Urzędu/
A. Strzelecki /Insp. nadz. robót elektr. Wydział Infrastruktury/
M. Niedzielski /Insp. nadz. robót sanit. na zlecenie Urzędu/
W. Ołdak / Insp. nadz. robót drog. Wydział Infrastruktury/
oraz
Kazimierz Dąbkowski - Kier. Budowy
7 projektantów i przedstawiciele 5 podwykonawców.

Imponujący zestaw fachowców, którzy jednak nie byli w stanie wykonać prostej inwentaryzacji niewielkiego w końcu obiektu przedszkolnego.

Urząd Dzielnicy Wawer pomimo powołania Komisji przeszedł do porządku dziennego nad brakiem efektów jej działania i zlecił wkrótce wykonanie inwentaryzacji najpierw Panu X za ok. 30.000zł, potem zlecono to kolejnej firmie bo opracowanie Pana X też nie spodobało się Zarządowi...
Łatwo szasta się nie swoimi pieniędzmi, prawda?

Na stronach BIP w zakładce o uchwałach Zarządu Dz. Wawer nie ma słowa o unieważnieniu Uchwały nr 892/2012 ani o anulowaniu powołania Komisji.

Cóż więc się stało? Jest kilka możliwości:
1. Komisja wykonała swoje zadanie - lecz wynik jej prac nie był wygodny dla Zarządu Wawra
2. Komisja nie wykonała swojej pracy i dlatego Zarząd Wawra zlecił na zewnątrz wykonanie tej inwentaryzacji
Tutaj pytanie : jakie konsekwencje ponieśli pracownicy dzielnicy w tym Przewodniczący Komisji za niewykonanie ważnego zadania zleconego im Uchwałą Zarządu Dzielnicy?

Sprawa inwentaryzacji robót wykonanych przez Zambet - zlecanie jej kolejnym firmom - jest wyraźnie sterowana przez Zarząd Wawra przy milczącej akceptacji radnych PO. Radni opozycyjni są zbywani, mieszkańcy w ogóle nie liczą się w tej wyraźnie nieczystej rozgrywce.

Czas leci, Zambet nie zapłacił żadnej kary umownej za niewykonanie i porzucenie budowy, Zarząd Wawra i radni PO ciągle mają nadzieję, że grzać ich będzie światło odbite od jasności warszawskiego ratusza a dzieci czekające na przedszkole przy ul. Świebodzińskiej - jak ryby i radni mniejszości - głosu nie mają .....

Budowa przedszkola stoi / a właściwie leży / od 8 miesięcy.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!

Ogłoszenia drobne

Kupię działkę
 KUPIĘ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ W LEGIONOWIE, UZBROJONĄ, BLISKO PKP. CENA MAKSYMALNIE 120 TYSIĘCY ZŁ. PROSZĘ O KONTAKT 720 839 166

Usługi transportowe
 Świadczymy usługi z zakresu przeprowadzek i transportu. -Realizujemy duże i małe przeprowadzki, - Przeprowadzki mieszkań, domów, firm - Transport gabarytów: duże AGD, pianina, sejfy, serwery - Montaż/demontaż mebli - Wnoszenie materiałów budowlanych Zapewniamy profesjonalną i sprawną ekipę, która zrealizuje każde zlecenie. Wycena usługi oraz materiały do pakowania zapewniamy bezpłatnie. Zapraszamy do kontaktu: 697 955 151 601 211 952 www.japa-przeprowadzki.com.pl

Nieruchomości
 Oferta pozyczek pomiedzy powazna i uczciwa osoba Zapewniamy pieniadze pozyczki od 6000 £ do 45.000.000 euro do wszystkich ludzi w stanie splacic mnie z oprocentowaniem w wysokosci 2% Mozesz splacic od 1 do 30 lat w zaleznosci od kwoty pozyczki. - Pozyczka Finansowanie - Gotowy Nieruchomosci - Pozyczka Hipoteczna - Konsolidacja zadluzenia - Refinansowanie - Pozyczki Prywatne - Kredyty komercyjne - Studenci Gotowe Utkniesz lub zakazac bankowi. Jesli jestes naprawde potrzebujesz, Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze mną bezpośrednio na mój adres e-mail: raimobrun00@gmail.com PS: Ja tylko pożyczam uczciwym ludziom

Sprzedam
 Firma LOTUS CONTAINERS oferuje do sprzedania używane kontenery morskie w rozmiarze 40'HC (12,2m długości x 2,9m wysokości) oraz 20 DV. Kontener w 100 % sprawny technicznie z dopuszczeniem do transportu morskiego Pojemność: 76,2 m3 / 25 europalet Otwór drzwiowy: szer.: 2.340 x wys.: 2.585 mm Tara: 3.900 kg Ładowność: 26.580 kg Wymiary zewnętrzne (dł./szer./wys.): 12192 x 2438 x 2896 mm Wymiary wewnętrzne (dł./szer./wys.): 12032 x 2350 x 2695 mm Materiał: Stal typu Corten Podłoga: Sklejka o grubości 28mm Dopuszczenie: Container Safety Convention Kompleksowa obsługa, tani transport, gwarancja szczelności, konkurencyjna cena ! :) Wszelkich dodatkowych informacji dotyczących wystawionego w ogłoszeniu kontenera udzielimy telefonicznie lub email. Do podanej ceny należy doliczyć podatek VAT. Poza 40HC w ofercie mamy również kontenery 20DV i 40DV. Zapraszam o kontakt pod numer - 604-661-170


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%

Najnowsze wydanie

© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA