Pierwszy na Mazowszu ośrodek dla chorych na Parkinsona
22 lutego 2013
Pod koniec stycznia rozpoczęły się zajęcia w Ośrodku Dziennego Pobytu Dla Osób z Chorobą Parkinsona, przy ul. Strusia 4/8 (budynek SZPZLO Warszawa Wawer). Placówka powstała w ramach projektu unijnego, kosztem blisko 3 mln złotych.
Celem Ośrodka jest aktywizacja zawodowa i społeczna osób dotkniętych chorobą, ale również pomoc ich rodzinom. Zajęcia mają pomóc zarówno w ograniczaniu skutków niepełnosprawności fizycznej chorych, jak również przeciwdziałać ich izolowaniu i wykluczeniu społecznemu. Co ważne, zajęcia mają też pomóc w powrocie na rynek pracy i to zarówno chorym, jak i ich opiekunom. Ośrodek swymi działaniami obejmie grupę do 660 osób, w tym 470 dotkniętych chorobą i 190 opiekunów.
- Zainteresowanie jest duże i mamy wielu chętnych - mówi Marcin Golański, główny specjalista z Ośrodka. - Ponieważ jest to projekt unijny, występują pewne obostrzenia. Najważniejsze z nich to kryterium wieku. Chory nie może przekroczyć 64 roku życia. Ograniczenia znikną, gdy zakończy się projekt unijny, czyli za dwa lata. Póki co zapraszamy wszystkich zainteresowanych, bo są jeszcze wolne miejsca i rekrutacja trwa.
Jakie zajęcia i kiedy?
Zajęcia są bezpłatne i adresowane do osób, które posiadają zaświadczenie lekarskie o zdiagnozowanej chorobie Parkinsona, mieszkają w Warszawie, mają od 20 do 64 lat, są nieaktywne zawodowo. Zajęcia są bezpłatne i adresowane do osób, które posiadają zaświadczenie lekarskie o zdiagnozowanej chorobie Parkinsona, mieszkają w Warszawie, mają od 20 do 44 lat i są nieaktywne zawodowo.
Ośrodek oferuje rehabilitację, ergoterapię, ćwiczenia usprawniające, terapię zajęciową oraz poradnictwo zawodowe. Są także grupy wsparcia dla chorych i ich opiekunów. W salach znajduje się nowoczesny sprzęt rtv, drabinki, maty, schody, poręcze korekcyjne, stoły do masażu i inne niezbędne wyposażenie.
- U nas wszystko jest na miejscu: codziennie, z sześciu godzin zajęć dwie godziny są bardzo aktywne fizycznie. Przez rok można każdego postawić na nogi i na pewno przyczynia się to do zahamowania rozwoju choroby i lepszego stanu fizycznego oraz psychicznego tych osób - stwierdza Marcin Golański
Z zajęć można korzystać codziennie od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-16.00. W ciągu dnia chorym będą zapewnione posiłki, napoje oraz miejsce do odpoczynku. Jest również przewidziany transport do Ośrodka dla 10 osób najbardziej wymagających pomocy.
Dojazd możliwy jest Szybką Koleją Miejską, Kolejami Mazowieckimi (przystanek PKP Wawer) lub autobusami 521, 525 i 125.
Gdzie i jak się zapisać?
Aby uczestniczyć w projekcie, należy złożyć formularz zgłoszeniowy i deklarację, które dostępne są na stronie: www.parkinson.um.warszawa.pl. Należy je składać w SZPZLO Warszawa Wawer, ul. Strusia 4/8, pok. 301 (sekretariat) lub wysłać w formie elektronicznej na adres: erahman@um.warszawa.pl lub lwieczorek@um.warszawa.pl.
Choroba Parkinsona jest nieuleczalnym, przewlekłym schorzeniem neurologicznym, rozwijającym się przez szereg lat. Objawy nasilają się wraz z upływem czasu i rozwojem choroby. Choć największa liczba zachorowań przypada na okres po 50 roku życia, zdarza się, że chorują osoby młodsze, przed 30 rokiem życia. Szacuje się, że w Polsce choruje 60-80 tysięcy osób.
sb