REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Targówek

komunikacja

 

Stacja Zacisze-Wilno gotowa w 2013 r.

  25 stycznia 2012

Stacja Zacisze-Wilno gotowa w 2013 r.
fot. Dom Development

Dom Development, budujący osiedle Wilno na Targówku Przemysłowym, sfinansuje budowę stacji kolejowej. Na początku stycznia stycznia deweloper zaprezentował wizualizację przystanku i zapewnił, że już w 2013 r. mieszkańcy będą dojeżdżać do centrum koleją.

REKLAMA

Osiedle Wilno powstaje na pograniczu Elsnerowa oraz Targówka Przemysłowego. Jego budowę rozpoczęto ponad rok temu, a w przyszłości ma się tu osiedlić kilkanaście tysięcy osób.

Mimo że osiedle jest oddalone od centrum o zaledwie kilka kilometrów, dojazd do Śródmieścia zajmuje mieszkańcom nawet godzinę. Stąd pomysł nowego przystanku kolejowego.

- Stacja zostanie zbudowana przez Dom Development dla usprawnienia komunikacji osiedla - potwierdza Radosław Bieliński, przedstawiciel dewelopera. - Dzięki tej stacji mieszkańcy osiedla Wilno w ciągu kilku minut dojadą do Dworca Wileńskiego.

Projekt już jest

Przystanek kolejowy Zacisze-Wilno powstanie w okolicach ul. Bukowieckiej. Ma to być jedyna stacja na odcinku Ząbki - Dworzec Wileński. W 2013 roku dojazd z Targówka do centrum miałby zająć ok. 16 min.

Osiem miesięcy potrwa budowa stacji Wilno-Zacisze.
Sześć minut będziemy jechać koleją do Dworca Wileńskiego i ok. 10 min (jeżeli wierzyć zapewnieniom ratusza) II linią metra do centrum. Projekt stacji przewiduje dwa perony z przejściem podziemnym, windami dla niepełnosprawnych i automatami biletowymi. Szacowany koszt inwestycji to 6 mln zł, który w całości ma pokryć deweloper. Inwestor obiecał również, że po stronie osiedla Wilno powstaną dodatkowo parkingi i pętla autobusowa.

Zapraszamy na zakupy

Obiecanki-cacanki?

Internauci prześcigają się w złośliwych komentarzach: "uwierzę jak zobaczę", "będzie stacja bez pociągów", "obiecują już od roku i ciągle nic" - czytamy na forach. Tymczasem deweloper przekonuje, że wszystko jest na dobrej drodze. Jeszcze na początku listopada podpisano z PKP PLK i władzami miasta umowę dotyczącą pierwszego i drugiego etapu inwestycji. - W najbliższym czasie Dom Development spodziewa się otrzymać pozwolenie na budowę przystanku - zapewnia Radosław Bieliński. - Realizacja inwestycji przewidziana jest na rok 2013, budowa zajmie około osiem miesięcy - dodaje.

Ten termin potwierdzają również kolejarze, którzy od dwóch lat współpracują z deweloperem i są właśnie w trakcie uzgadniania warunków technicznych. - Inwestor może liczyć na naszą jak najdalej idącą współpracę - zapewnia Krzysztof Łańcucki, rzecznik PKP PLK. Również jego zdaniem inwestycja zostanie ukończona w 2013 r.

Aneta Leitner

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (4)

# Tomii

25.01.2012 22:45

Jak Developer może dostać pozwolenie na budowę przystanku, skoro nie złożył jeszcze wniosku

 Zaciszny

02.02.2012 23:41

Budowa stacji Zacisze Wilno wynika z podpisanego w 2011 roku porozumienia pomiędzy Dom Development - PLK PKP i Burmistrzem Dzielnicy Targówek.
Zezwolenie na budowę stacji załatwiono w Płocku i decyzja o budowie jest "prawomocna" od dnia 20.01.2012.
Pracownicy Urzędu Dzielnicy i Urzędu Miasta St. Warszawy (z Wydz. Infrastruktury oraz Wydz. Architektury) jak też Radni oficjalnie nic nie wiedzą o budowie stacji kolejowej, która powstanie częściowo na terenach ogródków działkowych na Zaciszu. Budowa stacji ma być teoretycznie na terenie należącym do PKP ale planuje się przejście podziemne (pod rowem melioracyjnym) oraz budowę pętli autobusowej na terenie "zielonym". Wynika to z działań developera i Pana Burmistrza zmierzających do dokonania zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego zgodnie z wnioskami wprowadzonymi na prośbę Dom Development do "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m. st. Warszawy" o których była mowa w Uchwale Nr XXXVIII/122/09 Rady Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy z dnia 14 maja 2009 r.
Pomysłem holenderskiego inwestora jest planowanie "Od strony Zacisza, połączenia terenu przystanku kolejowego z ulicą Tużycką, Potulicką i Tarnogórską. Zaprojektowanie pętli autobusowej oraz parkingu (z możliwością wykorzystania terenu przyległych ogródków działkowych)".
We wrześniu 2009 roku 414 mieszkańców Osiedla Zacisze podpisało protest przeciwko nowemu projektowi lokalizacji "przystanku PKP, z przejściem podziemnym i z dowiązaniem tras komunikacyjnych (dla autobusów...od strony Zacisza)"
Burmistrz Dzielnicy Targówek nadal uznaje, że niezbędne są korekty w planie zagospodarowania tego fragmentu miasta, natomiast Rada Osiedla Zacisze uważa, że "konieczne jest wcześniejsze przedstawienie uzasadnienia zmian i uzyskanie akceptacji lokalnej społeczności, a nie powielanie pomysłu prywatnego inwestora...".

# RJW

15.07.2014 16:17

Oczywiście to nie jest Zacisze tylko Elsnerów prawdziwy. Widać to w zestawieniu z projektowaną stacją Zacisze metra, która ma być na Zaciszu prawdziwym bardzo daleko. Niestety zlekceważźono to, co pisałem na ten temat.

REKLAMA

# polanty

01.09.2014 11:30

Nowoprzyjezdni mający wpływ na nazewnictwo lekceważą sobie historycznie geograficzne nazwy
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA