Seniorzy i młodzi potrafią działać razem
2 września 2013
Dzieli ich pół wieku, doświadczenie życiowe, sprawność fizyczna. Łączy chęć spotkania, ciekawość świata i młody umysł. "Seniorzy i młodzi w twórczym działaniu" to projekt obalający stereotypy, pokazujący, że nie metryka się liczy, a chęć działania i spotykania z drugim człowiekiem. Okazuje się, że mimo dużej różnicy wieku jesteśmy bardzo podobni, lękamy się tych samych rzeczy, boimy konfrontacji, pragniemy rozmowy i szczerości.
- Spotkałyśmy się we trzy w kawiarni. Gosia - trenerka dramy, właśnie wróciła ze szkolenia z Włoch. Karolina - pasjonatka działania z osobami starszymi, od lat pracująca z seniorami na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, marzyła o stworzeniu przestrzeni do dialogu międzypokoleniowego. I tak się zaczęło. Ilu uczestników, tyle historii i powodów uczestnictwa w projekcie: przez przypadek, bo znajoma, bo plakat, ulotka. Na przestrzeń twórczego działania wybrano Bielany, dlatego że z jednej strony mieszka tu proporcjonalnie dużo osób w wieku emerytalnym, z drugiej zaś rozwija się Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który przyciąga młodych - studentów.
Projekt cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że w tym roku zorganizowana została jego druga edycja. W pierwszej duży nacisk był kładziony na działanie - współtworzenie spektaklu, w drugiej natomiast zwrócono większą uwagę na komunikację. Nowością była także grupa reportersko-multimedialna - dla osób, które wolą pokazywać efekty swoich prac niż występować na scenie - opowiada pani Marta Hamerszmit, koordynatorka projektu.
Różne poglądy mamy, na pewno się dogadamy
Słowa te są fragmentem wiersza napisanego przez jedną z seniorek i najpełniej ukazują chęć porozumienia i zaufanie, jakim już na samym początku darzyli się uczestnicy. Projekt miał na celu aktywizację dwóch pokoleń - poprzez warsztaty dramowe i fotograficzne uczestnicy mogli lepiej się poznać i zaprzyjaźnić ze sobą. Jedna z seniorek przyznała, że zdziwiła ją taka forma pracy. - Myślałam, że my tu na wykład przyszliśmy - mówiła ze śmiechem.
Seniorzy i młodzi wykonywali różne zadania mające na celu przybliżenie świata drugiego pokolenia. Uświadamiali sobie, że oceniają się wzajemnie powtarzając utarte schematy, często dalekie od rzeczywistości.
Po wakacjach odbędzie się trzecia edycja projektu. W ramach niej zostanie przygotowany spektakl Teatru-Forum. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z Martą Hamerszmit - 608-013-532, Karoliną Jurgą - 506-388-055 lub Małgorzatą Winiarek-Kołucką - 691-657-033.
A co na temat projektu sądzą sami uczestnicy?
Pani Hanna
Przedstawienie jest rezultatem naszej chęci spotkania i poznania osób w innym wieku. Zaproponowane przez liderki zajęcia stworzyły ramy dla kreatywności seniorów i juniorów. Zabawa w granie ról pozwoliła nam wcielać się, przeżywać sytuacje i poznawać w tym doświadczeniu inny niż związany z wiekiem punkt widzenia.
Pani Barbara
Najważniejszy był dla mnie kontakt z drugim człowiekiem, przekazywanie swoich emocji, swojego punktu widzenia. Istotna była dla mnie również możliwość wypowiedzenia się. Najtrudniejsze było przełamanie się, wzięcie udziału w takim projekcie. Uczestniczę w nim już po raz drugi. Jednym z najtrudniejszych zadań była sonda przeprowadzana wśród studentów UKSW. Uzyskanie odpowiedzi, czego młodzi mogą się nauczyć od seniorów, nie było łatwe. Mam zamiar wziąć udział w kolejnej edycji, jeszcze nie wiem, jaki będzie motyw przewodni, a już jestem zdecydowana.
AB