REKLAMA
Arcybiskup Henryk Hoser ogłosił kościół Matki Bożej Różańcowej przy ul. Wysockiego sanktuarium. Co wyjątkowego jest w świątyni na Bródnie?
W styczniu ubiegłego roku pisaliśmy o początku procesu Cezarego Sz., oskarżonego o zamordowanie w siedzibie spółki Magnum-X Krzysztofa Zalewskiego, byłego radnego Targówka. 16 kwietnia tego roku sąd wydał wyrok: morderca ma spędzić w więzieniu 25 lat.
Można mieć luksusowy samochód i wysokie mniemanie o sobie - a później jednym gestem pokazać, że siedzenia porsche wypchane są słomą...
O zabytkowym przystanku autobusowym na Wysockiego pisaliśmy przed miesiącem . Mniej zorientowanych do zabytku doprowadzi drogowskaz...
Trwa renowacja ogrodzenia Cmentarza Żydowskiego na Bródnie. Robotnicy demontują stalowe przęsła płotu, rozbierają podmurówkę, odtwarzają ją i z powrotem instalują oczyszczone stalowe elementy. Na tym jednak prace się nie skończą - renowację przejdzie brama od strony ulicy Biruty. Zbudowany zostanie także pawilon z wystawą o historii nekropolii.
Blok komunalny przy Oszmiańskiej 10 na Targówku wcale nie przypomina nowego budynku, którym przecież jest. Czteropiętrowy dom został doprowadzony do ruiny przez lokatorów.- Nie możemy takich ludzi wysiedlić, zamknąć za murem. Ich koegzystencja ze zdrową tkanką społeczeństwa ma ich nauczyć normalnego życia - twierdzi burmistrz. Może powinien pojechać na Oszmiańską?
Trwają prace nad Zintegrowanym Programem Rewitalizacji Warszawy, w ramach którego odbędą się konsultacje społeczne na Targówku Mieszkaniowym i Fabrycznym. Na początek: spacery po osiedlach.
Dwa lata temu pojawił się pomysł: budynek przy Chodeckiej 10 na Bródnie zamienić w gigantyczną figurę Chrystusa. I choć większość słyszących o tym koncepcie Pawła Althamera pukała się w czoło, wszystko wskazuje na to, że zamysł doczeka się realizacji...
Ulica Rohatyńska, która wróciła niedawno na mapę Warszawy, żegna właśnie czterdziestoletni chodnik.
Mapy Warszawy nie mogą się zdecydować. Pokazują różne nazwy dla ulicy biegnącej wzdłuż Trasy Toruńskiej. Okazuje się, że w rzeczywistości tablice również mają w tej kwestii odrębne opinie. Jaka to właściwie ulica? Tadeusza Kościuszki, Sołecka, Artyleryjska czy Bogoriów...
Koniec bezkarnego parkowania na Bródnie. 7 kwietnia spółdzielnia mieszkaniowa zmienia organizację ruchu na osiedlu "Kondratowicza". Oznacza to, że na ciągach pieszo-jezdnych samochody będą mogły parkować tylko w wyznaczonych miejscach, a piesi zyskają pierwszeństwo. Jak ktoś zaparkuje w niewłaściwym miejscu, straż miejska założy mu na koło blokadę.
Kolejka parkowa, domki na drzewach, teleskop... Jeden z projektów do budżetu partycypacyjnego przewiduje budowę za pół miliona złotych Bródnowskiego Raju Dzieci.
Los Angeles ma Hollywood Boulevard, Opole - Aleję Gwiazd Polskiej Piosenki, we Władysławowie upamiętnieni są najwybitniejsi sportowcy - a Targówek chce mieć swoją Aleję Gwiazd.
Dwadzieścia lat temu kipiało tu życie handlowe. Działały budy z warzywami, owocami, słodyczami, mięsem i wędlinami. Była ogromna cukiernia i sklep ze słodyczami, a klientów zapraszały również pawiloniki z chemią gospodarczą, mydłem i powidłem, zabawkami, odzieżą roboczą, sukniami ślubnymi. A teraz? - To koniec. Handlu właściwie nie ma - mówią kupcy z bazarku przy Krasnobrodzkiej.
Pani Elżbieta uważa, że w sklepie przy ul. Łojewskiej została potraktowana jak złodziejka, bo wadliwie zadziałał system zabezpieczający przed kradzieżami. - Prawie codziennie robię tam zakupy. Zostałam upokorzona przed sąsiadami - żali się "Echu". - Przeprowadziliśmy zwykłą kontrolę - mówią przedstawiciele sklepu spożywczego Topaz.
ET telefonował dom, a bródnowski ufoludek powinien był najpierw zadzwonić do Zarządu Dróg Miejskich. Przez brak zezwolenia na zajęcie pasa drogowego zielony ludzik będzie musiał opuścić swoje miejsce.
Podczas składania projektów do budżetu partycypacyjnego w ratuszu pojawił się człowiek przebrany za łasicę. Żenujący pomysł na promocję czy łasica na miarę naszych możliwości?
To już ostatnia okazja, by zobaczyć przedwojenną kamienicę przy ulicy Toruńskiej 62. A raczej to, co z niej zostało po pożarze. Budynek został już ogrodzony i czeka go rychła rozbiórka.
Rdzenni mieszkańcy Bródna wiedzą, gdzie jest najmniejsza uliczka ich ukochanego osiedla. Znają podwórka, przesmyki, stare nazwy. A co, jak na Bródno sprowadzą się młodzi, lub jeszcze gorzej - "słoiki"? - Wtedy mogą się zgubić, bo na Bródnie ulice są poszatkowane jak cebulka do befsztyka - śmieją się starsi panowie.
W Bródnowskim Uniwersytecie Dzieci nie ma nudnych wykładów, kolokwiów, zaliczeń i egzaminów, jest za to intrygująca podróż w świat wiedzy.
LINKI SPONSOROWANE