Trwa remont ogrodzenia Cmentarza Żydowskiego
11 kwietnia 2015
Trwa renowacja ogrodzenia Cmentarza Żydowskiego na Bródnie. Robotnicy demontują stalowe przęsła płotu, rozbierają podmurówkę, odtwarzają ją i z powrotem instalują oczyszczone stalowe elementy. Na tym jednak prace się nie skończą - renowację przejdzie brama od strony ulicy Biruty. Zbudowany zostanie także pawilon z wystawą o historii nekropolii.
To pierwsze od wielu lat działanie na dawnym Cmentarzu Żydowskim. Zapomniana nekropolia między ulicami św. Wincentego, Odrowąża, Rzeszowską i Horodelską przez kolejne pokolenia postrzegana jest jako ogrodzony las. To się jednak zmienia. Stołeczna Gmina Żydowska prowadzi remont ogrodzenia cmentarza. Robotnicy demontują stalowe przęsła, rozbierają podmurówkę, odtwarzają ją i z powrotem instalują stalowe ogrodzenie. Renowację przechodzi także brama od strony ulicy Biruty. Następne w kolejności będzie ogrodzenie od strony ulicy Odrowąża.
W tym roku powstanie także pawilon, w którym ulokowana będzie wystawa poświęcona historii Żydów praskich a także samego cmentarza. Dość powiedzieć, że nekropolię założył w 1780 roku Szmul Jakubowicz Zbytkower, warszawski kupiec i przedsiębiorca, założyciel praskiego osiedla Szmulowizna. Na cmentarzu pochowanych jest prawie pół miliona ludzi, jednak do dziś dotrwało tylko około 3 tys. nagrobków - macewy były wykorzystywane przez Niemców jako materiał do budowy dróg w czasie II wojny światowej. Na cmentarzu spoczywają przedstawiciele rodów: Nissenbaumów, Bergsonów, Sonnenbergów czy Flatauów. Jednym z najbardziej znanych nieboszczyków tu pochowanych jest Abraham Stern (1762-1842), matematyk i wynalazca, pradziadek poety i felietonisty Antoniego Słonimskiego.
Koszt renowacji i budowy pawilonu (3 mln zł) poniesie Gmina Żydowska.
Przemysław Burkiewicz