REKLAMA

Targówek

Gdzie jest ta ulica, gdzie jest ten dom?

 

Kartograficzne absurdy na Bródnie

  4 marca 2015

alt='Kartograficzne absurdy na Bródnie'
Ogińskiego 90

Rdzenni mieszkańcy Bródna wiedzą, gdzie jest najmniejsza uliczka ich ukochanego osiedla. Znają podwórka, przesmyki, stare nazwy. A co, jak na Bródno sprowadzą się młodzi, lub jeszcze gorzej - "słoiki"? - Wtedy mogą się zgubić, bo na Bródnie ulice są poszatkowane jak cebulka do befsztyka - śmieją się starsi panowie.

REKLAMA

Przed wojną wszystko było tu oczywiste: główne ulice Bródna to Białołęcka i Wysockiego. Od nich odchodziły prostopadłe przecznice, równoległe małe uliczki. Ciągnęły się od linii kolejowej aż hen, hen, prawie pod Las Bródnowski. Wszystko zmieniły lata siedemdziesiąte. Ruszyła budowa ogromnych osiedli mieszkaniowych. Drewniane domki, liche chałupki i piętrowe kamieniczki wyparte zostały przez bloki. Nowa infrastruktura poprzecinała dawne ulice i uliczki. Zmieniły się nazwy. Dlatego nietrudno dziś o niespodziankę - nieznający okolicy taksówkarz czy świeżo zameldowany w Warszawie przyjezdny na pewno nie raz przejrzy oczy ze zdumienia, gdy wyczyta z niebieskich tablic adresowych sprzeczne nazwy ulic i dziwne numery domów...

Oto ulica Słubicka. Prowadzi od Bazyliańskiej prawie do Toruńskiej. Kilkaset metrów asfaltu, parę bloków. Przy ulicy trzy złączone ze sobą ścianami szczytowymi kamieniczki. Jedna ma adres ul. Ogińskiego 90. Kolejna - Słubicka 6. W latach siedemdziesiątych pociętym na kawałki uliczkom władze nadały nowe nazwy po to, by się nie gubić. I tak fragment Ogińskiego stał się Słubicką. I następna - Ogińskiego 94. Ale jak to? Gdzie Słubicka a gdzie Ogińskiego? To bardzo proste - ulica Ogińskiego ciągnęła się kiedyś od muru cmentarza Bródnowskiego aż po Toruńską. W latach siedemdziesiątych pociętym na kawałki uliczkom władze nadały nowe nazwy po to, by się nie gubić. I tak fragment Ogińskiego stał się Słubicką. Szkoda, że urzędnicy ówczesnej Dzielnicowej Rady Narodowej Warszawa Praga-Północ zapomnieli za to uporządkować numerację posesji...

Niedaleko przebiega ulica Majowa. Stoi przy niej kilka bloków, są także pawilony handlowe. Jest również budynek mieszkalny o adresie Majowa 1/3. A gdzie jest adres Majowa 1A? Ha! To dopiero zagadka! Majowa 1A znajduje się na końcu zawijasa ulicy Liwskiej, kilkaset metrów na wschód, daleko za ulicą Wysockiego. Jak to możliwe? Po prostu Majowa była kiedyś prostopadła do Wysockiego i równoległa do Bazyliańskiej. Po przebudowie osiedla przy starym biegu tej ulicy zachował się jeden budynek. Traf chciał, że urzędnicy znów zapomnieli o uporządkowaniu adresów. I tak mamy kartograficzną ciekawostkę.

Podpowiecie nam Państwo kolejne?

Przemysław Burkiewicz

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Nickt

06.03.2015 16:20

Kościół p.w. Marii Magdaleny stoi przy ulicy Echa Leśne. Ulica ta położona jest na Białołęce, a kościół stoi w dzielnicy Targówek ... nawet google maps się w tym pogubiło;)
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024