Kartograficzne absurdy na Bródnie
4 marca 2015
Rdzenni mieszkańcy Bródna wiedzą, gdzie jest najmniejsza uliczka ich ukochanego osiedla. Znają podwórka, przesmyki, stare nazwy. A co, jak na Bródno sprowadzą się młodzi, lub jeszcze gorzej - "słoiki"? - Wtedy mogą się zgubić, bo na Bródnie ulice są poszatkowane jak cebulka do befsztyka - śmieją się starsi panowie.
Oto ulica Słubicka. Prowadzi od Bazyliańskiej prawie do Toruńskiej. Kilkaset metrów asfaltu, parę bloków. Przy ulicy trzy złączone ze sobą ścianami szczytowymi kamieniczki. Jedna ma adres ul. Ogińskiego 90. Kolejna - Słubicka 6. W latach siedemdziesiątych pociętym na kawałki uliczkom władze nadały nowe nazwy po to, by się nie gubić. I tak fragment Ogińskiego stał się Słubicką. I następna - Ogińskiego 94. Ale jak to? Gdzie Słubicka a gdzie Ogińskiego? To bardzo proste - ulica Ogińskiego ciągnęła się kiedyś od muru cmentarza Bródnowskiego aż po Toruńską. W latach siedemdziesiątych pociętym na kawałki uliczkom władze nadały nowe nazwy po to, by się nie gubić. I tak fragment Ogińskiego stał się Słubicką. Szkoda, że urzędnicy ówczesnej Dzielnicowej Rady Narodowej Warszawa Praga-Północ zapomnieli za to uporządkować numerację posesji...
Niedaleko przebiega ulica Majowa. Stoi przy niej kilka bloków, są także pawilony handlowe. Jest również budynek mieszkalny o adresie Majowa 1/3. A gdzie jest adres Majowa 1A? Ha! To dopiero zagadka! Majowa 1A znajduje się na końcu zawijasa ulicy Liwskiej, kilkaset metrów na wschód, daleko za ulicą Wysockiego. Jak to możliwe? Po prostu Majowa była kiedyś prostopadła do Wysockiego i równoległa do Bazyliańskiej. Po przebudowie osiedla przy starym biegu tej ulicy zachował się jeden budynek. Traf chciał, że urzędnicy znów zapomnieli o uporządkowaniu adresów. I tak mamy kartograficzną ciekawostkę.
Podpowiecie nam Państwo kolejne?
Przemysław Burkiewicz