Rejestracja w eWUŚ działa, nocna pomoc wciąż na Sowińskiego
24 stycznia 2013
Choć nie bez problemów, jednak działa wszędzie, ułatwiając życie mieszkańcom. Elektroniczny system rejestracji pacjentów eWUŚ na dobre zagościł w legionowskich przychodniach.
W Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej przy Sowińskiego system działa już od listopada minionego roku. Dyrekcja wystąpiła wcześniej o wprowadzenie eWUŚ, aby mieć czas na przygotowanie się do tego obowiązku.
- System usprawnił pracę nam, ale przede wszystkim ułatwił życie pacjentom, którzy teraz nie muszą mieć przy sobie dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie. Wystarczy dowód osobisty, ponieważ wszystko opiera się na numerze PESEL. Po wpisaniu go do systemu widzimy, czy osoba jest ubezpieczona czy nie - mówi dyrektor Dorota Glinicka. Dodaje też, że rzadko, ale zdarzają się sytuacje, kiedy system błędnie pokazuje brak ubezpieczenia.
Co wtedy? Pacjent dostaje do wypełnienia oświadczenie lub musi okazać dokument potwierdzający jego posiadanie.
W innych legionowskich przychodniach jest podobnie. eWUŚ działa m.in. w Mediqu przy Piłsudskiego, przychodni Zdrowie przy Sowińskiego, a także w przychodni wojskowej na Zegrzyńskiej.
Dzieci zawsze "na zielono"
Warto wiedzieć, że nieco inaczej system działa w przypadku dzieci. Do 18 roku życia mają "z automatu" potwierdzone prawo do świadczeń.
- System eWUŚ pokazuje wszystkie osoby poniżej 18 roku życia na "zielono" tj. jako uprawnione do świadczeń. W wypadku dzieci "zielone światło" nie mówi nic o ubezpieczeniu czy jego braku, a jedynie odnosi się do uprawnienia do świadczeń z tytułu zgłoszenia do ubezpieczenia. Proszę pamiętać, iż przepisy dotyczące konieczności zgłaszania dzieci do ubezpieczenia pozostały w mocy i każdy rodzic jest do tego zobowiązany - mówi Agata Sochaczewska z NFZ.
Nocą po pomoc na Sowińskiego
Nocna pomoc lekarska w Legionowie wciąż udzielana jest w przychodni na Sowińskiego. Dyżurują dwaj lekarze (internista i pediatra), którzy udzielają pomocy ambulatoryjnie i w domach chorych oraz trzy pielęgniarki (pediatryczna, internistyczna i wyjazdowa).
- W przypadku nagłego zachorowania w nocy, trzeba zadzwonić pod numer 22 767-07-67 i wtedy lekarz decyduje o sposobie wizyty - czy w przychodni, czy też niezbędna jest domowa - mówi Dorota Glinicka, a Agata Sochaczewska z NFZ dodaje, że porady są też udzielane telefonicznie.
Do nocnej i świątecznej opieki kwalifikują się: nagłe, ostre zachorowania oraz nagłe pogorszenie choroby przewlekłej, kiedy pacjent nie może czekać na udzielenie pomocy do rana. Nocą na Sowińskiego lekarze przyjmują średnio 60 pacjentów. W ramach nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej nie ma rejonizacji, dlatego pomoc udzielana jest również osobom spoza miasta i powiatu.
Konkurs na świadczenie nocnej pomocy został przeprowadzony na trzy lata, czyli NZOZ "Legionowo" będzie ją świadczył do 31 grudnia 2014 r. Zgodnie z informacjami udzielonymi miejskim radnym przez naczelniczkę wydziału zdrowia legionowskiego ratusza - w 2012 r. nie było skarg na działanie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
- Skargi były w latach 2010-2011, kiedy pomoc była świadczona przez przychodnię wojskową - mówi Ewa Milska-Wieteska.
Anna Sadowska
Czy zdanie czytelników na temat legionowskiej służby zdrowia są równie pozytywne? Czekamy na opinie.