Co dalej ze wspólnym biletem?
23 stycznia 2013
Stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego wypowiedział podwarszawskim gminom umowy dotyczące wspólnego biletu. Czy oznacza to jego likwidację?
Nie cichną dyskusje na temat widma likwidacji wspólnego biletu, który bardzo ułatwia życie mieszkańcom powiatu legionowskiego. Wszystko zaczęło się w grudniu, kiedy podwarszawskie samorządy dostały wypowiedzenia obowiązujących umów.
- W grudniu otrzymaliśmy pismo ze stołecznego ZTM, informujące o znacznych ograniczeniach budżetowych w roku 2013, w związku z którymi ZTM jest zmuszony do zmiany formuły funkcjonowania i finansowania oferty "Wspólny bilet ZTM-KM". Warszawa nie może ponosić tak dużych kosztów funkcjonowania wspólnego biletu na obszarze gmin podwarszawskich w roku 2013. Poinformowano, że oferta będzie aktualna na dotychczasowych zasadach do 31 marca, a propozycja współpracy od 1 kwietnia zostanie przesłana w najbliższym czasie, jednak do dnia dzisiejszego jej nie otrzymaliśmy - mówi Tamara Mytkowska z legionowskiego ratusza. Podkreśla też, że wspólny bilet dotyczy rozliczeń za przejazdy pomiędzy Kolejami Mazowieckimi a ZTM i nie ma wpływu na liczbę połączeń.
- Wspólny bilet oznacza, że nasi mieszkańcy mogą jeździć pociągami Kolei Mazowieckich na trasie Legionowo-Warszawa na podstawie biletu ZTM (miesięcznego i okresowego, nie obowiązują bilety jednorazowe). Zaniechanie tej formuły będzie oznaczało, że podróż będzie można nadal odbywać na podstawie biletu ZTM od stacji Warszawa Choszczówka (jeżeli Warszawa utrzyma na swoim terenie wspólny bilet), natomiast na trasie Legionowo - Warszawa Choszczówka będzie trzeba zakupić bilet Kolei Mazowieckich. Mieszkańcy Legionowa nadal będą mogli na dotychczasowych zasadach korzystać z połączeń oferowanych przez ZTM, czyli linii kolejowych S9 i S3 oraz autobusowych - wyjaśnia rzeczniczka.
ZTM: likwidacji nie będzie
Stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego zaprzecza informacjom o zamiarze likwidacji wspólnego biletu. - Wypowiedzenie umów to kwestia formalna. Chcemy utrzymać wspólny bilet. Jest kryzys. Władze stolicy zamroziły 190 mln na komunikację. Po pierwszym kwartale będzie wiadomo, czy te pieniądze do nas wrócą, teraz jednak szukamy rozwiązań biorąc pod uwagę scenariusz, że nie dostaniemy nic więcej. Trwają negocjacje z Kolejami Mazowieckimi, później ich wyniki przedstawimy gminom i zaczniemy rozmowy. Na razie za wcześnie, by mówić o jakichkolwiek szczegółach - informuje Paweł Olek z ZTM.
ZTM twierdzi, że likwidacji nie będzie. Zapowiada się jednak podniesienie kosztów ponoszonych przez gminy podwarszawskie, a to może okazać się dużym problemem. Ich budżetów kryzys przecież nie ominął.
- W 2012 r. na połączenia ZTM oraz KM i wspólny bilet wydaliśmy 4,83 mln zł, w 2013 r. na komunikację przeznaczyliśmy 5 mln zł.
- Czekamy na nową propozycję ZTM i na informację od Kolei Mazowieckich. Te 5 mln w budżecie na 2013 r. to pieniądze przeznaczone na całą komunikację ze stolicą - autobusy ZTM, pociągi SKM, KM oraz wspólny bilet. Jeżeli koszt finansowania wspólnego biletu znacznie wzrośnie, to możemy być zmuszeni do rezygnacji z niego - zapowiada rzeczniczka urzędu miasta.
Anna Sadowska